Spotkanie weekendowe

Typ Tytuł Opis Dziedzina Termin
Spotkanie festiwalowe Czy autyzm kryje się w jelitach?

Autyzm to złożone zaburzenie rozwojowe objawiające się między innymi problemami z nawiązywaniem kontaktów społecznych, umiejętnością komunikowania się i łatwym przywiązywaniem się do schematów.

Liczba osób z diagnozą zaburzeń ze spektrum autyzmu (ang. autism spectrum disorders, ASD) z roku na rok wzrasta. Do chwili obecnej nie wykryto przyczyny zaburzenia, ani też skutecznego sposobu leczenia. Badacze wskazują, że podłoża ASD należy szukać wśród wielu czynników, głównie związanych z genetyką i środowiskiem. Co ciekawe, osoby z ASD często cierpią na zaburzenia pracy układu pokarmowego, a ich mikrobiom (ogół mikroorganizmów jelitowych) różni się od mikrobiomu osób zdrowych.

Nasz układ pokarmowy to drugie co do wielkości skupisko neuronów w organizmie – co najmniej 100 milionów komórek. Dla porównania, mózg jest zbudowany z około 86 miliardów neuronów. Neurony jelitowe wytwarzają liczne neuroprzekaźniki, m.in. dopaminę i serotoninę, a tym samym mogą wpływać na nasze emocje i zachowanie. Dodatkowo przewód pokarmowy zasiedlają bakterie, w liczbie ponad stukrotnie przekraczającej liczbę komórek ludzkiego ciała. Okazuje się, że te mikroorganizmy są również zdolne do wytwarzania substancji sygnałowych wpływających na funkcjonowanie mózgu. Oznacza to, że nasz „jelitowy mózg” to nie tylko kilkaset milionów neuronów oplatających układ pokarmowy, ale także biliony współpracujących z nim bakterii. Czy możliwym jest, by zaburzenia flory jelitowej mogły być jedną z przyczyn powstawania wspomnianych wyżej zaburzeń autystycznych?

Nauki medyczne
  • sob., 2018-09-22 09:00
Spotkanie festiwalowe Warsztat młodego konstruktora - silniki

Rosnące zapotrzebowanie na energię elektryczną oraz wyczerpywanie się złóż surowców naturalnych stawiają przed współczesnym przemysłem coraz większe wyzwania, którym coraz trudniej sprostać. Zajęcia zaczniemy od zbudowania prostego silnika elektrycznego, aby lepiej zrozumieć zjawisko wytwarzania prądu elektrycznego. Następnie zajmiemy się źródłami energii oraz metodami jej przetwarzania, by ostatecznie przybliżyć budowę i zasadę działania nietypowego urządzenie, jakim jest silnik Stirlinga, a więc napędu, który być może zrewolucjonizuje energetykę odnawialną.

Nauki techniczne
  • sob., 2018-09-22 09:00
  • sob., 2018-09-22 10:30
Spotkanie festiwalowe Aerodynamika szybkich samochodów

Konstruktorzy szybkich samochodów sportowych zauważają korzyści ze stosowania elementów aerodynamicznych podnoszących ich osiągi. Pojawiają się nowe konstrukcje i nowe modele o czasem zagadkowych kształtach. Wykład ma na celu przybliżenie podstaw procesów przepływu wpływających na zachowanie się szybkiego pojazdu. W trakcie pokazu zaprezentowane zostaną modele różnych elementów aerodynamicznych, zmieniających parametry pojazdów.

Nauki techniczne
  • sob., 2018-09-22 10:00
Spotkanie festiwalowe Jak działa system elektroenergetyczny

Na pokazie organizowanym przez Koło Naukowe Energetyków przedstawimy różne możliwości generowania energii elektrycznej; będzie można się dowiedzieć, jak działa system elektroenergetyczny w Polsce. W pierwszej kolejności zostaną omówione różne sposoby generowania energii elektrycznej i ich obecne wykorzystanie. W związku z tym będzie można zobaczyć różne modele urządzeń generujących prąd, które zostały skonstruowane przez członków Koła Naukowego Energetyków. Szczegółowo objaśnimy zasadę ich działania oraz zaprezentujemy te urządzenia w ruchu. Następnie przybliżymy zasady działania systemu elektroenergetycznego w Polsce, czyli wyjaśnimy, jak prąd wyprodukowany w elektrowni jest dostarczany do naszych domów. Opowiemy też, jakie wyzwania stoją przed operatorem takiego systemu i na czym polega jego praca. Przekonamy się, że energia elektryczna pełni ogromnie istotną rolę w naszym codziennym życiu, a jej ciągłe dostarczanie do odbiorów jest kluczowym elementem naszego bezpieczeństwa.

Nauki techniczne
  • sob., 2018-09-22 10:00
  • sob., 2018-09-22 11:30
  • sob., 2018-09-22 13:00
Spotkanie festiwalowe Kryptografia kwantowa

Gdy powstanie komputer kwantowy, wiele z obecnie stosowanych szyfrów zostanie złamanych. Opowiem o nowych metodach szyfrowania, których bezpieczeństwo wynika z podstaw mechaniki kwantowej.

 


 

Nauki fizyczne
  • sob., 2018-09-22 10:00
Spotkanie festiwalowe Tajemniczy świat jąder atomowych

Pokaz filmu popularnonaukowego "Tajemniczy Świat Jąder Atomowych"

- reż. J. Grębosz -  Film w prosty sposób wprowadza podstawowe pojęcia z dziedziny fizyki jądrowej oraz opowiada o metodach prowadzenia badań w tej dziedzinie, zabiera widza w podróż od skali galaktycznej do skali mikroświata. Dzięki animacjom komputerowym, na tle muzyki, pokazuje w przystępny sposób, jak odkryto istnienie jądra atomowego i jak badamy jego strukturę za pomocą tak zwanej spektroskopii jądrowej. Film stara się pokazać fascynacje naukowców w odkrywaniu tajemnic wszechświata.

Film został nagrodzony Grand Prix ("Srebrna Sowa") na III Krakowskim Przeglądzie Filmu Naukowego, Kraków 2001.

scenariusz i realizacja: Jerzy Grębosz, muzyka: Carl Orff, Adrian Konarski, konsultacja naukowa: prof. Witold Męczyński, dźwięk: Mirosław Ziębliński, produkcja: Instytut Fizyki Jądrowej im H. Niewodniczańskiego, Polska Akademia Nauk, Kraków, Polska

 

Zwiedzanie Środowiskowego Laboratorium Ciężkich Jonów UW

Zwiedzanie jedynego w Polsce laboratorium dysponującego akceleratorem ciężkich jonów. Wycieczka obejmuje krótkie wprowadzenie do fizyki akceleracji cząstek naładowanych, zapoznanie z zasadą działania cyklotronu, zwiedzenie pomieszczenia akceleratora oraz hali eksperymentalnej wraz z krótkim omówieniem układów pomiarowych do badań z dziedziny fizyki jądrowej. Podczas wędrówki zwiedzający dowiadują się także, jakie badania prowadzi Laboratorium oraz jakie są zastosowania tych badań w energetyce jądrowej i w medycynie. Zostaną omówione zasady działania i zastosowania Pozytonowej Tomografii Emisyjnej (ang. PET).

Nauki fizyczne
  • sob., 2018-09-22 10:00
  • sob., 2018-09-22 11:00
  • sob., 2018-09-22 12:00
Spotkanie festiwalowe Badania kliniczne – jak sprawdzamy bezpieczeństwo i skuteczność nowych leków

Jeśli zastanawiałeś się, gdzie badane są nowe leki, czy są bezpieczne i skuteczne, zapraszamy na warsztaty, podczas których pokażemy, jak funkcjonuje doświadczony ośrodek badań klinicznych faz wczesnych.

Badania kliniczne są jedyną drogą do uzyskania rzetelnych danych związanych z rozwojem leku, sprawdzeniem jego działania w organizmie ludzkim.

Nasze spotkanie podzielone będzie na trzy części.

Pierwsza część poświęcona będzie omówieniu podstawowych zagadnień dotyczących badań klinicznych. Wspólnie zastanowimy się, jakie są cele realizowania badania klinicznego i   jakie jego elementy są najistotniejsze. Podczas tych warsztatów uczestnicy spotkania będą mogli wziąć udział w grach i quizach związanych z omawianą tematyką.

Ważnym elementem dotyczącym bezpieczeństwa stosowania nowych  badanych leków jest laboratorium analiz medycznych. To tu sprawdzamy, czy i jak lek wpływa na podstawowe parametry krwi. Podczas tej części będzie możliwość zobaczenia pracy w laboratorium, a chętni będą mogli wykonać sobie podstawowe badania laboratoryjne.

Ostatnią częścią będzie wycieczka po renomowanym Ośrodku Badań Klinicznych specjalizującym się w badaniach faz wczesnych.  

 

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w naszym spotkaniu.

Nauki medyczne
  • sob., 2018-09-22 10:30
Spotkanie festiwalowe Kampinoskie bagna i wydmy

Wycieczka poświęcona będzie realizacji projektu pt. "Kampinoskie Bagna", finansowanego ze środków Funduszu Life, którego celem jest zapewnienie właściwego stanu siedlisk mokradłowych obszaru Natura 2000 „Puszcza Kampinoska”. W ramach projektu wykonaliśmy około 30 budowli spowalniających odpływ wody. Niektóre z nich zaprezentujemy w czasie spaceru. Ponadto wspomnimy o powstaniu i budowie kampinoskich wydm oraz historii tego terenu.

Trasa wycieczki: przejście żółtym szlakiem (Sejmikowa Droga) do Mogilnego Mostku, następnie czerwonym szlakiem na południe do cmentarza w Palmirach oraz czarnym szlakiem (Graniczną Drogą, a następnie Kościelną Drogą) do parkingu we wsi Palmiry.

Trasa ma kształt pętli, długość około 15 km.

Zapraszam wszystkich, którzy czują się na siłach przejść taki dystans po drogach leśnych.

Nauki biologiczne
  • sob., 2018-09-22 10:30
Spotkanie festiwalowe Krótka instrukcja obsługi genów, czyli jak wytresować gen

Wraz z rozwojem genetyki w XX wieku upowszechnił się pogląd, że jesteśmy niewolnikami swoich genów, gdyż wszystkie cechy fizyczne człowieka, jego schorzenia, a nawet zdolności umysłowe i charakter są w nich zapisane. Osiągnięcia badawcze ostatnich dwóch dekad wydają się jednak podkreślać potężny wpływ czynników zewnętrznych na funkcjonowanie naszego materiału genetycznego. Dzięki coraz szerzej opisywanym procesom regulacji, geny mogą być „włączane” lub „wyłączane”, dostosowując organizm do wymogów środowiska, w którym żyje.

W czasie wykładu zastanowimy się, czy sami możemy podjąć działania zmierzające do jak najlepszego wykorzystania potencjału drzemiącego w naszym materiale genetycznym? Czy aktywność fizyczna i dieta to coś więcej niż tylko chwilowa moda? Poszukamy wyjaśnienia, dlaczego bliźnięta nie są identyczne, w jaki sposób z pojedynczej komórki rozwija się cały festiwal różnorodności tkanek i co łączy nas z bananem?
 

Nauki medyczne
  • sob., 2018-09-22 10:30
Spotkanie festiwalowe Warsztat młodego konstruktora - silniki

Rosnące zapotrzebowanie na energię elektryczną oraz wyczerpywanie się złóż surowców naturalnych stawiają przed współczesnym przemysłem coraz większe wyzwania, którym coraz trudniej sprostać. Zajęcia zaczniemy od zbudowania prostego silnika elektrycznego, aby lepiej zrozumieć zjawisko wytwarzania prądu elektrycznego. Następnie zajmiemy się źródłami energii oraz metodami jej przetwarzania, by ostatecznie przybliżyć budowę i zasadę działania nietypowego urządzenie, jakim jest silnik Stirlinga, a więc napędu, który być może zrewolucjonizuje energetykę odnawialną.

Nauki techniczne
  • sob., 2018-09-22 09:00
  • sob., 2018-09-22 10:30
Spotkanie festiwalowe Co chcielibyście wiedzieć o kompoście?

Jak przyśpieszyć naturalne procesy i najlepiej wykorzystać ich siłę? Jak ujarzmić proces rozkładu materii organicznej, by powstał kompost - szybciej, lepiej i pachnąco? Warsztaty przedstawią kompost - czarne złoto ogrodników. Porozmawiamy o ściółce leśnej i kompoście z liści - co żyje w kompoście, a co w ziemi przy Centrum Sztuki Współczesnej. Sprawdzimy, kiedy kompost jest gotowy do użycia. Opowiemy o różnych sposobach na przydomowe kompostowanie, o komposterach przemysłowych. Postaramy się odpowiedzieć na pytanie, czy kompostować lokalnie czy systemowo?

Nauki biologiczne
  • sob., 2018-09-22 11:00
Spotkanie festiwalowe Gen - jak go ugryźć?

Celem warsztatów jest zapoznanie uczestników z pracą w laboratorium badawczym oraz z niektórymi metodami biologii molekularnej wykorzystywanymi w badaniu genów. Uczestnicy dowiedzą się, co to jest plazmid, enzymy restrykcyjne, klonowanie genów, oraz że niepozorne drożdże piekarnicze są doskonałym obiektem eksperymentalnym. Podczas warsztatów uczestnicy przeprowadzą także eksperyment z wykorzystaniem trawienia enzymami restrykcyjnymi.

Nauki biologiczne
  • sob., 2018-09-22 11:00
  • ndz., 2018-09-23 11:00
Spotkanie festiwalowe Jak w XXI wieku łamie się prawa osób chorujących psychicznie

Uczestnicy poznają ujawnione w ostatnich latach w Polsce najbardziej wstrząsające przypadki łamania praw osób chorujących psychicznie.

Nauki społeczne
  • sob., 2018-09-22 11:00
Spotkanie festiwalowe Jakie wiatry wieją z czarnych dziur?

Czarne dziury są końcowymi etapami ewolucji masywnych gwiazd, w których po wyczerpaniu się “paliwa” jądrowego ciśnienie termiczne materii nie jest w stanie zrównoważyć własnej grawitacji gwiazdy. Obiekt taki zapada się pod wpływem swojego ciężaru.
Ich olbrzymia grawitacja powierzchniowa (GM/Rc2 ~ 1, gdzie M to masa obiektu, R jego rozmiar, c – prędkość światła, a G – stała grawitacji) powoduje, że nawet światło ze względu na swą skończoną prędkość nie jest w stanie się stamtąd uwolnić. Z tego powodu izolowanych czarnych dziur w kosmosie nie jesteśmy w stanie zaobserwować.

Większość gwiazd we Wszechświecie nie znajduje się jednak w izolacji, lecz wchodzi w skład układów podwójnych. Okazuje się, że układy takie mogą przetrwać śmierć i kolaps jednego ze swych składników. W kosmosie często obserwuje się tak zwane czarno-dziurowe układy podwójne, w których “zwykła” gwiazda, karzeł lub olbrzym, jest stowarzyszona z czarną dziurą, ta zaś zasysa materię ze swego towarzysza. Opadająca materia tworzy gorącą, świecącą strukturę zwaną dyskiem akrecyjnym. Okazuje się, że część materii z powierzchni takiego dysku jest w stanie uwolnić się i uniknąć wchłonięcia. Materia ta stanowi tzw. wiatr wiejący z powierzchni dysku z prędkością równą nieraz nawet kilkanaście tysięcy km/s. Wiatry z dysków obserwuje się dzięki obecności linii absorpcyjnych pochodzących od zjonizowanych atomów; linie te są przesunięte ku krótszym długościom fal wskutek efektu Dopplera. O tych, a także o innych wiatrach wiejących z okolic czarnych dziur zasysających materię, opowie niniejszy wykład.

Nauki fizyczne
  • sob., 2018-09-22 11:00
Spotkanie festiwalowe Kim są i co robią na co dzień ukraińskie kobiety - migrantki mieszkające Polsce?

Celem wystąpienia jest ukazanie biografii ukraińskich kobiet -  migrantek mieszkających i pracujących w Polsce. Autorka przede wszystkim postara się odpowiedzieć na pytanie, dlaczego ukraińskie kobiety podejmują decyzję o migracji, niejednokrotnie pozostawiając w ojczyźnie zarówno swoich mężów, jak i dzieci. Jednocześnie referentka zwróci uwagę na problemy i trudności, z którymi w Polsce borykają się ukraińskie kobiety – migrantki, a także ukaże ich nadzieje i marzenia dotyczące lepszego życia.  

Nauki społeczne
  • sob., 2018-09-22 11:00
Spotkanie festiwalowe Kryzys migracyjny i uchodźcy

Podczas warsztatu poruszone zostaną najważniejsze kwestie związane z kryzysem migracyjnym w Europie. Uczestnicy dowiedzą się, jak polska młodzież postrzega uchodźców, jak uchodźcy Europę i Europejczyków.

Nauki społeczne
  • sob., 2018-09-22 11:00
Spotkanie festiwalowe Legendy miejskie

W trakcie zajęć uczestnicy dowiedzą się, jak tworzą się legendy miejskie i jak stają się częścią kultury masowej. Poznają najpopularniejsze legendy, które powstały w naszym kraju (np. Czarny Roman, pociąg Piłsudskiego, tajne tunele w Warszawie) i na świecie (np. kangur we fraku, sprawa Dreyfusa, protokoły mędrców Syjonu).

Nauki społeczne
  • sob., 2018-09-22 11:00
Spotkanie festiwalowe Problemy aerodynamiczne superszybkiego transportu - HyperloopPoland

W ramach zajęć przybliżymy słuchaczom propozycję konstrukcji bardzo szybkiego środka transportu - Hyperloop. Przedstawimy wyniki prac dotyczące uruchomienia tego rodzaju systemu transportowego. Skupimy się na zagadnieniach aerodynamiki, które pełnią kluczową rolę w działaniu urządzenia.

Nauki techniczne
  • sob., 2018-09-22 11:00
Spotkanie festiwalowe Stres - jak sobie z nim radzić

Stres jest nieodłącznym elementem życia każdego człowieka. Uczestnicy zdobędą wiedzą na temat stresu i jego przejawów. Poznają także sposoby radzenia sobie ze stresem.

Nauki społeczne
  • sob., 2018-09-22 11:00
Spotkanie festiwalowe Tajemniczy świat jąder atomowych

Pokaz filmu popularnonaukowego "Tajemniczy Świat Jąder Atomowych"

- reż. J. Grębosz -  Film w prosty sposób wprowadza podstawowe pojęcia z dziedziny fizyki jądrowej oraz opowiada o metodach prowadzenia badań w tej dziedzinie, zabiera widza w podróż od skali galaktycznej do skali mikroświata. Dzięki animacjom komputerowym, na tle muzyki, pokazuje w przystępny sposób, jak odkryto istnienie jądra atomowego i jak badamy jego strukturę za pomocą tak zwanej spektroskopii jądrowej. Film stara się pokazać fascynacje naukowców w odkrywaniu tajemnic wszechświata.

Film został nagrodzony Grand Prix ("Srebrna Sowa") na III Krakowskim Przeglądzie Filmu Naukowego, Kraków 2001.

scenariusz i realizacja: Jerzy Grębosz, muzyka: Carl Orff, Adrian Konarski, konsultacja naukowa: prof. Witold Męczyński, dźwięk: Mirosław Ziębliński, produkcja: Instytut Fizyki Jądrowej im H. Niewodniczańskiego, Polska Akademia Nauk, Kraków, Polska

 

Zwiedzanie Środowiskowego Laboratorium Ciężkich Jonów UW

Zwiedzanie jedynego w Polsce laboratorium dysponującego akceleratorem ciężkich jonów. Wycieczka obejmuje krótkie wprowadzenie do fizyki akceleracji cząstek naładowanych, zapoznanie z zasadą działania cyklotronu, zwiedzenie pomieszczenia akceleratora oraz hali eksperymentalnej wraz z krótkim omówieniem układów pomiarowych do badań z dziedziny fizyki jądrowej. Podczas wędrówki zwiedzający dowiadują się także, jakie badania prowadzi Laboratorium oraz jakie są zastosowania tych badań w energetyce jądrowej i w medycynie. Zostaną omówione zasady działania i zastosowania Pozytonowej Tomografii Emisyjnej (ang. PET).

Nauki fizyczne
  • sob., 2018-09-22 10:00
  • sob., 2018-09-22 11:00
  • sob., 2018-09-22 12:00
Spotkanie festiwalowe Jak działa system elektroenergetyczny

Na pokazie organizowanym przez Koło Naukowe Energetyków przedstawimy różne możliwości generowania energii elektrycznej; będzie można się dowiedzieć, jak działa system elektroenergetyczny w Polsce. W pierwszej kolejności zostaną omówione różne sposoby generowania energii elektrycznej i ich obecne wykorzystanie. W związku z tym będzie można zobaczyć różne modele urządzeń generujących prąd, które zostały skonstruowane przez członków Koła Naukowego Energetyków. Szczegółowo objaśnimy zasadę ich działania oraz zaprezentujemy te urządzenia w ruchu. Następnie przybliżymy zasady działania systemu elektroenergetycznego w Polsce, czyli wyjaśnimy, jak prąd wyprodukowany w elektrowni jest dostarczany do naszych domów. Opowiemy też, jakie wyzwania stoją przed operatorem takiego systemu i na czym polega jego praca. Przekonamy się, że energia elektryczna pełni ogromnie istotną rolę w naszym codziennym życiu, a jej ciągłe dostarczanie do odbiorów jest kluczowym elementem naszego bezpieczeństwa.

Nauki techniczne
  • sob., 2018-09-22 10:00
  • sob., 2018-09-22 11:30
  • sob., 2018-09-22 13:00
Spotkanie festiwalowe Jak językoznawca ogląda film, czyli polszczyzna kresowa w "Wołyniu" Smarzowskiego

Akcja filmu Wojciecha Smarzowskiego rozgrywa się na Kresach Południowych, a jego bohaterowie posługują się różnymi kodami językowymi (polszczyzną kresową, gwarami ukraińskimi, językiem niemieckim, jidysz, rosyjskim).

Podczas wykładu zaprezentowana zostanie wieloetapowość kształtowania warstwy językowej filmu oraz wieloautorskość omawianego procesu. Analizie zostaną poddane: ścieżka dźwiękowa filmu, udostępniony przez W. Smarzowskiego scenariusz oraz stanowiący pierwowzór literacki scenariusza zbiór opowiadań Stanisława Srokowskiego "Nienawiść".

Prezentacja wyników badań ankietowych dotyczących polszczyzny kresowej.

Nauki humanistyczne
  • sob., 2018-09-22 12:00
Spotkanie festiwalowe Kaligraficzne projektowanie zaproszeń

Wystawa czasowa „Inwitacje. Zaproszenia z kolekcji Muzeum Drukarstwa” – to prezentacja najciekawszych obiektów wybranych spośród 2000. Eksponowane zaproszenia obejmują przeróżne rodzaje i typy zaproszeń, określanych przez ich przeznaczenie, rolę jaką mają spełniać i styl. Od zaproszeń z lat 50. XX w. dotyczących wydarzeń politycznych, społecznych, kulturalnych do współczesnych. 

Uczestnicy zapoznają się z wystawą jako inspiracją do stworzenia własnego, pisanego ręcznie zaproszenia. Prowadzący zapoznaje uczestników z narzędziami kaligraficznymi – od tych najdawniejszych (trzcinka, pióro gęsie) po współczesne, także te nowoczesne. Opowie, jak zmieniały się w czasie kształty liter i z czego to wynikało. Uczestnicy poznają podstawy jednego z krojów pisma kaligraficznego i sami będą pisać wybranym narzędziem zaproszenie. Warsztaty stanowią również szansę na rozwijanie sprawności ręki, uczą cierpliwości, kształtują linię pisma.

Nauki humanistyczne
  • sob., 2018-09-22 12:00
Spotkanie festiwalowe Krótka historia ciemnej materii

Ciemna materia i problem jej natury fizycznej to jedna z największych zagadek, przed jakimi stoi nauka XXI wieku. O jej istnieniu są głęboko przekonani astronomowie, gdyż bez tej tajemniczej formy materii nic, co widzimy w sferach niebieskich, nie miało by sensu. Wiemy, że ta nie świecąca i nie pochłaniająca światła materia składa się z tajemniczych cząstek elementarnych, które również nie mogą oddziaływać silnie jądrowo. Jednak hipotetyczne cząstki ciemnej materii, póki co, wymykają się wszystkim "sieciom", jakie na nie zarzucają fizycy w ziemskich laboratoriach. W moim wystąpieniu przedstawię krótką historię tego, jak rozwijała się idea kosmicznej ciemnej materii na przestrzeni wieków i lat. Opowiem również, skąd wiemy, że ona istnieje i przedstawię naszych najlepszych kandydatów na cząstki ciemnej materii. Wykład zakończę spojrzeniem w przyszłość, przedstawiając obecne i nadchodzące eksperymenty i obserwacje, które pomogą nam rzucić nieco światła na ciemny problem ciemnej materii.

Nauki fizyczne
  • sob., 2018-09-22 12:00
Spotkanie festiwalowe Płeć - mózg - neurodegeneracja

Kobiety żyją dłużej niż mężczyźni, co powoduje, iż to u nich częściej rozwija się otępienie. Jednak płeć determinuje nie tylko długość życia (wiek jako czynnik ryzyka), ale również podatność na procesy neurodegeneracyjne i odporność na nie. Obecnie przeważa pogląd, że na nasz stan poznawczy mają wpływ nie tylko czynniki hormonalne. Sam proces neurozwyrodnieniowy może mieć inną naturę w zależności od płci.

Czy odporność i podatność na neurodegenerację mogą być bezpośrednio zależne od płci? Zainteresowanych odpowiedzią na to pytanie zapraszam na wykład.

Nauki medyczne
  • sob., 2018-09-22 12:00
Spotkanie festiwalowe Światopogląd Marii Skłodowskiej-Curie w perspektywie wybranych kontekstów społeczno-kulturowych

Wykład stanowi próbę prezentacji elementów światopoglądu pierwszej kobiety laureatki Nagrody Nobla Marii Skłodowskiej-Curie. Punkt odniesienia stanowią wybrane konteksty społeczno-kulturowe, w tym idee obecne w domu rodzinnym Skłodowskich. To między innymi wizja świata wpisana w romantyczne lektury okresu dzieciństwa noblistki. Narracja prowadzona jest w sposób chronologiczny, odzwierciedlając tendencje intelektualne współczesne życiu Marii, charakteryzujące w szczególności inteligencję polską drugiej połowy XIX oraz początku XX wieku. Zainteresowani będą mogli obejrzeć belgijskie wydanie "Nędzników" Wiktora Hugo z roku 1862, pochodzące z biblioteki Władysława Skłodowskiego, ojca uczonej.

Nauki humanistyczne
  • sob., 2018-09-22 12:00
Spotkanie festiwalowe Tajemniczy świat jąder atomowych

Pokaz filmu popularnonaukowego "Tajemniczy Świat Jąder Atomowych"

- reż. J. Grębosz -  Film w prosty sposób wprowadza podstawowe pojęcia z dziedziny fizyki jądrowej oraz opowiada o metodach prowadzenia badań w tej dziedzinie, zabiera widza w podróż od skali galaktycznej do skali mikroświata. Dzięki animacjom komputerowym, na tle muzyki, pokazuje w przystępny sposób, jak odkryto istnienie jądra atomowego i jak badamy jego strukturę za pomocą tak zwanej spektroskopii jądrowej. Film stara się pokazać fascynacje naukowców w odkrywaniu tajemnic wszechświata.

Film został nagrodzony Grand Prix ("Srebrna Sowa") na III Krakowskim Przeglądzie Filmu Naukowego, Kraków 2001.

scenariusz i realizacja: Jerzy Grębosz, muzyka: Carl Orff, Adrian Konarski, konsultacja naukowa: prof. Witold Męczyński, dźwięk: Mirosław Ziębliński, produkcja: Instytut Fizyki Jądrowej im H. Niewodniczańskiego, Polska Akademia Nauk, Kraków, Polska

 

Zwiedzanie Środowiskowego Laboratorium Ciężkich Jonów UW

Zwiedzanie jedynego w Polsce laboratorium dysponującego akceleratorem ciężkich jonów. Wycieczka obejmuje krótkie wprowadzenie do fizyki akceleracji cząstek naładowanych, zapoznanie z zasadą działania cyklotronu, zwiedzenie pomieszczenia akceleratora oraz hali eksperymentalnej wraz z krótkim omówieniem układów pomiarowych do badań z dziedziny fizyki jądrowej. Podczas wędrówki zwiedzający dowiadują się także, jakie badania prowadzi Laboratorium oraz jakie są zastosowania tych badań w energetyce jądrowej i w medycynie. Zostaną omówione zasady działania i zastosowania Pozytonowej Tomografii Emisyjnej (ang. PET).

Nauki fizyczne
  • sob., 2018-09-22 10:00
  • sob., 2018-09-22 11:00
  • sob., 2018-09-22 12:00
Spotkanie festiwalowe Wpływ różnic systemowych na język prawa i polityki z perspektywy tłumacza

Zapożyczenia – dobre czy złe rozwiązanie? Nazwy własne – tłumaczyć czy nie? Jak poradzić sobie z tłumaczeniem nazw zawodów związanych z prawem i polityką oraz zwrotów grzecznościowych? – to pytania, które często nurtują tłumacza stojącego w obliczu nie tylko tekstów specjalistycznych. Źródłem powstania tych dylematów, jest fakt, że systemy prawne i polityczne mają wpływ na język, a w szczególności na związaną z nimi terminologię. Podczas zajęć omówionych zostanie wiele ciekawych zagadnień z zakresu przekładoznawstwa (np. ekwiwalencja, nieprzetłumaczalność, teoria skoposu, egzotyzacja i udomowienie). Słuchacze będą mogli aktywnie włączyć się w poszukiwanie najlepszych rozwiązań językowych na podstawie wcześniej przedstawionych metod, technik i procedur tłumaczeniowych. Dwa terminy uznawane za ekwiwalentne mogą mieć w rzeczywistości odmienne cechy semantyczne, przez co będą wywoływać inne skojarzenia u odbiorcy.

Podczas kursu omówiony zostanie także temat systemów prawnych i politycznych na świecie w kontekście ich wpływu na język i percepcję rzeczywistości. Słuchacze dowiedzą się, czym jest prawo relatywizmu językowego i dlaczego tłumacz zawsze powinien poznać profil odbiorcy tekstu docelowego.

Prezentowane podczas kursu przykłady zostaną zaczerpnięte nie tylko z dokumentów formalnych, lecz także z szeroko pojętych źródeł medialnych i literackich, dzięki czemu słuchacze będą mogli przekonać się o aktualności omawianych zagadnień.

Kurs przeznaczony jest przede wszystkim dla osób zajmujących się tłumaczeniem tekstów o tematyce prawnej i politycznej, jak również osób zainteresowanych zagadnieniami z zakresu lingwistyki i translatoryki.

Nauki humanistyczne
  • sob., 2018-09-22 12:00
Spotkanie festiwalowe Miasto przyszłości

W ramach zajęć uczestnicy będą mieli okazję poznać przemiany miast w Polsce po 1989 roku oraz dowiedzieć się, jak miasta prawdopodobnie będą wyglądać w 2100 roku.

Nauki społeczne
  • sob., 2018-09-22 12:30
Spotkanie festiwalowe "Cóż tam, panie, w polityce?". Postprawda i postpolityka, czyli chleb powszedni polskiego dyskursu

Czym jest bańka informacyjna i czy można ją przebić? Czy rzeczywistość społeczną czeka zalew informacji różnej jakości, podawanych jako fakty? Kto ma interes w powielaniu niepokojących "fejków"? Czy jesteśmy skazani na rzeczywistość rywalizujących ze sobą prawd, będących dobrze zakamuflowanymi kłamstwami? Czy za zjawisko postpolityki odpowiada jedynie komercjalizacja mediów i polityki? Wspólnie z uczestnikami spotkania podejmiemy dyskusję wokół postawionych i rodzących się pytań.

Nauki społeczne
  • sob., 2018-09-22 13:00
Spotkanie festiwalowe Jak działa system elektroenergetyczny

Na pokazie organizowanym przez Koło Naukowe Energetyków przedstawimy różne możliwości generowania energii elektrycznej; będzie można się dowiedzieć, jak działa system elektroenergetyczny w Polsce. W pierwszej kolejności zostaną omówione różne sposoby generowania energii elektrycznej i ich obecne wykorzystanie. W związku z tym będzie można zobaczyć różne modele urządzeń generujących prąd, które zostały skonstruowane przez członków Koła Naukowego Energetyków. Szczegółowo objaśnimy zasadę ich działania oraz zaprezentujemy te urządzenia w ruchu. Następnie przybliżymy zasady działania systemu elektroenergetycznego w Polsce, czyli wyjaśnimy, jak prąd wyprodukowany w elektrowni jest dostarczany do naszych domów. Opowiemy też, jakie wyzwania stoją przed operatorem takiego systemu i na czym polega jego praca. Przekonamy się, że energia elektryczna pełni ogromnie istotną rolę w naszym codziennym życiu, a jej ciągłe dostarczanie do odbiorów jest kluczowym elementem naszego bezpieczeństwa.

Nauki techniczne
  • sob., 2018-09-22 10:00
  • sob., 2018-09-22 11:30
  • sob., 2018-09-22 13:00
Spotkanie festiwalowe O folklorze Wysp Brytyjskich słów kilka

Na kształtowanie się kulturowego dziedzictwa Wysp Brytyjskich miały wpływy celtyckie i germańskie, czego rezultatem są złożone i często zlokalizowane wierzenia, podania i legendy. Wierzenia ludowe cechowała też różnorodność przedstawień świata nadnaturalnego, choć były również i podobieństwa sprawiające, że rzeczywiście można mówić o ujednoliconym folklorze tego zakątka Europy. Z tego powodu wykład, na który zapraszam, ma charakter poglądowy – na podstawie przykładów z różnych regionów, w tym Szkocji, Anglii, Walii, Irlandii i Orkadów, przybliżymy genezę popularnych podań i legend. Nie przeoczymy też, rzecz jasna, barwnych bohaterów tych legend i dowiemy się, kim były selkie, jak rozpoznać (i unikać) kelpie, a także dlaczego nie chcemy usłyszeć płaczu banshee. Po wykładzie przewidziany jest czas na pytania i dyskusję. Zapraszam!

Nauki humanistyczne
  • sob., 2018-09-22 13:00
Spotkanie festiwalowe Sprężanie falami uderzeniowymi

Inżynierowie zwykle unikają w swoich konstrukcjach jakichkolwiek objawów przepływów pulsujących, oscylujących. Istnieją jednak maszyny przepływowe wykorzystujące oscylujący przepływ. Z sukcesem wykorzystywane były jako urządzenia doładowujące silniki tłokowe (Comprex). Wykład poświęcony jest prezentacji zasad działania takich urządzeń i współczesnych projektów wykorzystujących przepływy nieustalone.

Nauki techniczne
  • sob., 2018-09-22 13:00
Spotkanie festiwalowe Święta prawda, też prawda i nieprawda - o stereotypach dotyczących osób chorujących psychicznie

Uczestnicy warsztatu będą mogli poznać najczęściej występujące w świadomości społecznej wyobrażenia dotyczące osób chorujących psychicznie oraz przekonać się, czy są prawdziwe. Warsztaty będą prowadzone przez psychologa oraz osobę z doświadczeniem choroby psychicznej.

Nauki społeczne
  • sob., 2018-09-22 13:00
Spotkanie festiwalowe Warsztaty umiejętności komunikacyjnych

Uczestnicy warsztatów będą mogli zdobyć wiedzę i umiejętności z zakresu efektywnej komunikacji interpersonalnej. Podczas zajęć będą mogli także poznać aspekty komunikacji, na które zazwyczaj nie zwraca się uwagi.

Nauki społeczne
  • sob., 2018-09-22 13:00
Spotkanie festiwalowe Czy choroba Parkinsona bierze się z jelit?

Większość dotychczasowych badań nad chorobą Parkinsona skupiała się na procesach zachodzących w mózgu. Zwłaszcza na procesach odpowiedzialnych za obumieranie neuronów istoty czarnej - struktury odpowiadającej za koordynację ruchową. Już kilka lat temu naukowcy zauważyli, że parkinsonicy - na długo przed wystąpieniem pierwszych objawów ruchowych tej choroby - cierpieli często na zaparcia, a także inne zaburzenia procesów trawienia. Najnowsze doniesienia wskazują, że te objawy mogą zależeć od rodzaju flory bakteryjnej żyjącej w naszym jelicie.

Istnieją dowody, że osoby z chorobą Parkinsona mają inny niż osoby zdrowe skład flory jelitowej. Jednakże nie wiadomo, czy zaburzenia te są przyczyną, czy skutkiem choroby. Być może nasze dotychczasowe spojrzenie na chorobę Parkinsona było błędne, gdyż należy poważnie wziąć pod uwagę, że główną przyczyną tej choroby mogą być właśnie zaburzenia funkcji jelit wywołane przez nieprawidłową mikroflorę.

Nadal nie jest jasne, co powoduje zmiany mikroflory przewodu pokarmowego; teoretycznie może to być zarówno niewłaściwa dieta, jak też zaburzenia procesów trawiennych. Dopiero zaczynamy rozumieć, jak ważne znaczenie dla zdrowia mają zamieszkujące nasze organizmy bakterie. Być może odkrycia dotyczące ich roli pomogą w przyszłości łatwiej i wcześniej diagnozować chorobę Parkinsona oraz pozwolą stworzyć lepiej ukierunkowane leczenie. 

Nauki medyczne
  • sob., 2018-09-22 13:30
Spotkanie festiwalowe Eksploracja opuszczonego miasta

Uczestnicy dowiedzą się kilku ciekawych rzeczy o grupie eksploratorów takich wytworów cywilizacji, które dla zwykłego człowieka są niedostępne - kim są, co ich pchnęło do eksploracji i jakie obiekty próbują poznać. Wszystko zostanie zilustrowane fotografiami i fragmentami filmów z rzeczywistych eksploracji.

Nauki społeczne
  • sob., 2018-09-22 14:00
Spotkanie festiwalowe Kobiety pracujące. O losach robotnic w powojennej Warszawie

"Krem i czekolada" to wystawa poświęcona historiom dawnych pracownic praskich fabryk E. Wedel (Zakładów 22 lipca) oraz Pollena-Uroda. Spotkanie będzie okazją zarówno do aktywnego zwiedzenia wystawy, jak i zapoznania się z szerszym kontekstem historycznym dotyczącym udziału kobiet w tworzeniu polskiego społeczeństwa po 1945 roku. 

Nauki humanistyczne
  • sob., 2018-09-22 14:00
Spotkanie festiwalowe Lot ptaków i owadów

Małe rozmiary i wysoka częstotliwość ruchów skrzydeł owadów czynią je interesującym, a jednocześnie trudnym obiektem badań. Podczas wykładu zostaną przedstawione podstawy aerodynamiki lotu owadów zilustrowane animacjami wyników badań numerycznych.

Nauki techniczne
  • sob., 2018-09-22 14:00
Spotkanie festiwalowe Terapia genowa 2.0 – (wielki) krok ku medycynie jutra?

Terapia genowa to interwencja medyczna, która od lat budzi wielkie nadzieje i zarazem wielkie kontrowersje. W zamyśle twórców miała pozwolić na wyleczenie nieuleczalnych chorób o podłożu genetycznym.

Chociaż upłynęły już ponad dwie dekady od pierwszych prób leczenia pacjentów, terapia ta wciąż jeszcze nie spełnia związanych z nią wielkich oczekiwań. Jednakże nowe technologie biologii molekularnej i inżynierii genetycznej pozwoliły terapii genowej wejść w nowy etap, etap 2.0.

W roku 2012 Komisja Europejska dopuściła do stosowania lek Glybera, natomiast w zeszłym roku amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) zaakceptowała kilka innych leków opartych o terapię genową (wykorzystujących terapię genową?).

Co się zmieniło w ciągu ostatnich lat? Czy czeka nas genetyczna rewolucja w medycynie? Czy uda się wyleczyć nawet najgorsze choroby? O blaskach i cieniach najnowszej odsłony terapii genowej dowiesz się więcej podczas tej prezentacji. Zapraszamy!

Nauki medyczne
  • sob., 2018-09-22 14:30
Spotkanie festiwalowe "Pyszna roślinność” w oczach bp. Władysława Zaleskiego, twórcy kolekcji Flore Tropicale

 „ (…) Główne ulice dalekie są od tego, co w Europie nazywają ulicą. Są to raczej aleje pięknego parku. Małe domki z pięknemi portykami porozrzucane są wśród pysznej roślinności (…)” tak o Kolombo na Sri Lance pisał w 1886 r. młody misjonarz, dr teologii, ksiądz Władysław Michał Zaleski (1852‒1925), późniejszy biskup i delegat apostolski, który w Indiach Wschodnich i Azji Południowej spędził blisko 30 lat. Zaleski był nie tylko reformatorem, który miał na uwadze zwłaszcza wychowanie i edukację młodzieży (pisał dla niej bajki, budował seminaria), ale również zajmował się hagiografią i kochał przyrodę, w szczególności rośliny tropikalne. Stąd wielką jego pasją było zbieranie ikonografii botanicznej. Stworzył imponującą kolekcję wizerunków roślin z całego świata: liczący ponad 32 000 sztuk zbiór ilustracji (rycin, druków, fotografii i rysunków). Największą wartość w kolekcji mają ryciny autorstwa brytyjskich ilustratorów, z których najwcześniejsze pochodzą z 2. poł. XVIII w., a najmłodsze z pocz. XX w. Na wykładzie zaprezentowane zostaną najciekawsze ilustracje zarówno pod względem artystycznym, jak i ikonograficznym. Opowiemy także o najbardziej znanych brytyjskich rodzinach ilustratorów, specjalizujących się w ikonografii botanicznej, m.in. o rodzinie Curtisów, Smithów i Hookerów. Obok bogatej prezentacji multimedialnej dla uczestników przewidziany jest także pokaz wybranych oryginalnych egzemplarzy rycin z kolekcji Flore Tropicale.

Nauki biologiczne
  • sob., 2018-09-22 15:00
Spotkanie festiwalowe Jak wyśpiewać tłumaczenie? O problemach z przekładem tekstów utworów wokalnych

Podczas wykładu przedstawione zostaną kluczowe zagadnienia dotyczące tłumaczenia tekstów utworów wokalnych. Przekład dzieł operowych czy pieśniarskich uwikłany jest w szereg zależności związanych z materią muzyczną. Tłumacz, by stworzyć przekład spełniający wymogi tekstu przeznaczonego do śpiewania, musi jako tekst źródłowy traktować nie tylko tekst literacki, ale również warstwę muzyczną. Powinien także mieć on na względzie techniczne wymogi wykonania wokalnego. Do najważniejszych kwestii związanych z przekładem oper, pieśni i innych form wokalnych należą zgodność prozodii tekstu z przebiegiem frazy, dobór głosek oraz zagadnienia związane z odzwierciedleniem za pomocą środków muzycznych znaczenia śpiewanego tekstu. Podczas wykładu zaprezentowane zostaną przykłady z klasycznego repertuaru wokalnego, jak np. Dydony i Eneasza Henry’ego Purcella czy Czarodziejskiego fletu Wolfganga Amadeusza Mozarta. Ponadto w zarysie przedstawiony zostanie opis współpracy tłumacza i konsultanta muzycznego podczas pracy nad angielską wersją Czterech sonetów miłosnych Tadeusza Bairda skomponowanych do polskiego przekładu sonetów Williama Shakespeare’a autorstwa Macieja Słomczyńskiego.

Nauki humanistyczne
  • sob., 2018-09-22 15:00
Spotkanie festiwalowe Ludobójstwa. Anatomia ludzkiej destrukcyjności

W tym roku obchodzimy 70. rocznicę uchwalenia Konwencji ONZ w sprawie zapobiegania i karania zbrodni ludobójstwa. Jej współtwórcą był polski prawnik Rafał Lemkin. Wiek XX bywa określany „stuleciem ludobójstw”. Ale ryzyko kolejnych ludobójstw nie jest zerowe. Wykład będzie popularnym wprowadzeniem do studiów nad ludobójstwem. Zostaną przedstawione zagadnienia prawne, psychologiczne i socjologiczne oraz omówione wybrane studia przypadków.

Nauki społeczne
  • sob., 2018-09-22 15:00
Spotkanie festiwalowe Niepodległość - szanse i zagrożenia. Problemy narodowościowe, społeczne i gospodarcze

Dyskusja o problemach społecznych, gospodarczych i narodowościowych w odradzającej się w 1918 r. Rzeczypospolitej.

Nauki humanistyczne
  • sob., 2018-09-22 18:00
Spotkanie festiwalowe Spacer z nietoperzami

Czy w mieście z jego hałasem, nocnym oświetleniem i ruchem drogowym jest miejsce dla nietoperzy? Czy stworzenia, których strategia łowiecka polega na nasłuchiwaniu echa własnych dźwięków, mogą w wielkomiejskich warunkach znaleźć wystarczająco spokojne i wystarczająco zasobne żerowiska? Postaramy się o tym, przy odrobinie szczęścia, przekonać podczas wieczornej wycieczki, wyposażeni w chytre elektroniczne urządzenia, które pozwalają usłyszeć to, co normalnie dla naszych, ludzkich uszu niesłyszalne (i zapewne zwrócimy prowadzącemu spotkanie uwagę, że nie dla wszystkich ludzkich uszu tak do końca niesłyszalne...). Spróbujemy odróżniać niektóre gatunki nietoperzy na podstawie wydawanych przez nie dźwięków i zauważymy, że w wielu wypadkach równie ważną rolę odgrywa to, gdzie tego czy owego nietoperza spotkaliśmy, jaka była pora dnia i co on wtedy robił. Dowiemy się przy okazji nieco o tym, jakie techniki i metody mają obecnie do dyspozycji badacze latających ssaków oraz o tym, czego jeszcze ciągle - pomimo dynamicznego rozwoju warsztatu naukowego w ostatnich czasach - nie wiemy o zamieszkujących nasz kraj nietoperzach. 

Nauki biologiczne
  • sob., 2018-09-22 18:30
Spotkanie festiwalowe Spacer ornitologiczny

Wycieczka ornitologiczna o świcie po Ogrodzie Botanicznym to okazja do poznania naszych ptasich sąsiadów - kapturki, szpaka, kosa, kwiczoła i..., Uczestnicy dowiedzą się, jakie gatunki zamieszkują parki i ogrody w Warszawie; czy naszymi sąsiadami są sowy i ptaki drapieżne oraz kto i gdzie gniazdował w Ogrodzie w tym roku. Prosimy o zabranie lornetek.

Nauki biologiczne
  • ndz., 2018-09-23 08:00
Spotkanie festiwalowe CSI: fikcja a rzeczywistość. Oględziny miejsca zdarzenia

Jak co roku KNPK „Temida” zorganizuje warsztaty kryminalistyczne w ramach Festiwalu Nauki dla wszystkich chętnych, którzy spełniają wymóg wieku tj. 12 lat.

Członkowie naszego koła na początku przeprowadzą wykład wprowadzający, a później praktyczne zajęcia z użyciem wyposażenia walizki kryminalistycznej. Jednym słowem, każdy z uczestników warsztatów będzie mógł chociaż na chwilę wcielić się w rolę technika kryminalistyki. Planujemy kilka stacji, na których przedstawimy w sposób praktyczny techniki kryminalistyczne, które wykorzystywane są w trakcie oględzin miejsca zdarzenia, m.in. daktyloskopię, oględziny zwłok i inne.

Nauki prawne
  • ndz., 2018-09-23 10:30
Spotkanie festiwalowe Gen - jak go ugryźć?

Celem warsztatów jest zapoznanie uczestników z pracą w laboratorium badawczym oraz z niektórymi metodami biologii molekularnej wykorzystywanymi w badaniu genów. Uczestnicy dowiedzą się, co to jest plazmid, enzymy restrykcyjne, klonowanie genów, oraz że niepozorne drożdże piekarnicze są doskonałym obiektem eksperymentalnym. Podczas warsztatów uczestnicy przeprowadzą także eksperyment z wykorzystaniem trawienia enzymami restrykcyjnymi.

Nauki biologiczne
  • sob., 2018-09-22 11:00
  • ndz., 2018-09-23 11:00
Spotkanie festiwalowe O profesjonalizacji fanów - krótka historia amatorskich tłumaczeń japońskich gier przygodowych

Powieść wizualna - gatunek japońskich gier komputerowych, gdzie głównymi środkami przekazu są tekst i statyczne ilustracje w stylu anime, jest relatywnie mało znana na Zachodzie - pomimo tego, w ciągu ostatnich 20 lat jej anglojęzyczni fani przetłumaczyli ponad 200 tego typu tytułów, często bogatszych w tekst niż wielotomowe, książkowe sagi. Po szczycie aktywności ok. 2010 roku, ten prężny „przemysł” amatorskich tłumaczeń zaczął jednak wygasać – jak do tego doszło i co stało się z jego uczestnikami?

Nauki społeczne
  • ndz., 2018-09-23 11:00
Spotkanie festiwalowe Przyroda Puszczy Kampinoskiej z historią w tle

Spotkanie w formie wycieczki pieszej ukazujące walory przyrodnicze, historyczne i kulturowe Kampinoskiego Parku Narodowego. Uczestnicy spotkania, pod fachowym okiem specjalisty, będą podglądać przyrodę i odkrywać jej tajniki. Ciekawy komentarz oraz wiele ciekawostek z życia zwierząt i roślin przybliżą piękno ojczystej przyrody.

Długość trasy: ok 8 km. Wymogi kondycyjne  - średnie.
Trasa wycieczki prowadzi z Granicy zielonym szlakiem do Dębu Powstańców 1863 r., powrót przez wieś Bieliny do Granicy.
Trasa, urozmaicona pod względem krajobrazowym, wiedzie przez piękne bory sosnowe na południowym pasie wydmowym oraz rozległe tereny nieleśne.

Omawiane są zagadnienia:
- ochrona przyrody w KPN,
- martwe drewno i jego rola w przyrodzie,
- znaczenie terenów otwartych dla zachowania bioróżnorodności oraz walorów krajobrazowych Puszczy Kampinoskiej,
- drzewa i krzewy Puszczy Kampinoskiej,
- ślady i tropy zwierząt,
- pamiątki historii na trasie wycieczki.

Nauki biologiczne
  • ndz., 2018-09-23 11:00