gra edukacyjna

Typ Tytuł Opis Dziedzina Termin
Spotkanie festiwalowe Wymarzony ogród

Spełniamy marzenia, bo każdy marzy o ogrodzie! Dzieci stworzą swoje ogródki, tak piękne, jak tylko pozwoli im ich fantazja.

  • sob., 2022-09-17 09:00
  • ndz., 2022-09-18 09:00
  • sob., 2022-09-24 09:00
Spotkanie festiwalowe Piknik rodzinny z Gwidonem, czyli warszawskim słoniem leśnym

Już 17 września 2022 r. zapraszamy do Muzeum Ziemi PAN w Warszawie na piknik rodzinny, podczas którego poznamy historię niezwykłego bohatera Warszawy – słonia leśnego Gwidona.

60 lat temu na warszawskiej Woli podczas robót ziemnych na terenie ulicy Leszno zostały odkryte kości wymarłego gatunku – słonia leśnego (Palaeoloxodon antiquus). Badanie znaleziska zostało powierzone między innymi Gwidonowi Jakubowskiemu z PAN Muzeum Ziemi w Warszawie. Słonie leśne żyły na terenie niemal całej Europy pomiędzy ok. 780 a 30 tys. lat temu. W Europie Środkowej, w tym w na terenie dzisiejszej Polski, występowały w trakcie ciepłych okresów (interglacjałów) – oddzielających od siebie poszczególne zlodowacenia epoki lodowcowej (plejstocenu). Kości słonia na terenie Warszawy zostały znalezione w osadach datowanych na ostatni z interglacjałów – interglacjał eemski (ok. 130–115 tys. lat temu). Szczątki zwierząt lądowych, które żyły w trakcie interglacjałów są stosunkowo rzadkie ze względu na ciepły klimat, który sprzyjał szybkiemu rozkładowi.

Po 60 latach od odkrycia na Woli, szkielet warszawskiego słonia leśnego nadal można oglądać na wystawie w Muzeum Ziemi. Odkryjcie ponownie jego tajemnice razem z nami! Podczas pikniku poznamy historię słonia leśnego i innych gatunków jemu współczesnych, zaglądniemy także do muzealnych pracowni i dowiemy się, czym zajmuje się paleontologia. Nie zabraknie warsztatów i atrakcji dla starszych i młodszych. Zapraszamy.

Program: 11:00 film Słoń odsłonięty – 60-lecie odnalezienia szczątków słonia leśnego z ulicy Leszno, reż. Krzysztof Maliszewski

11:00–16:00 warsztaty Słoniowy przyjaciel, Zwierzęcy magnetyzm i Kolorowy świat słonia leśnego

11:30 i 13:00 Zgadywanka anatomiczna

12:00 i 14:00 Warsztat Mały Paleontolog

15:00 pokaz Znalazłem dużą kość i co dalej?

16:00 Słoń leśny i inni przedstawiciele fauny plejstoceńskiej – wykład dr Gwidona Jakubowskiego

wraz z koncertem

  • sob., 2022-09-17 11:00
Spotkanie festiwalowe Wymarzony ogród

Spełniamy marzenia, bo każdy marzy o ogrodzie! Dzieci stworzą swoje ogródki, tak piękne, jak tylko pozwoli im ich fantazja.

  • sob., 2022-09-17 09:00
  • ndz., 2022-09-18 09:00
  • sob., 2022-09-24 09:00
Spotkanie festiwalowe Dzień otwarty w Centrum Badań Kosmicznych PAN

Zapraszamy na dzień otwarty w CBK PAN w niedzielę 18 września w godzinach 10:00 - 15:00. Pokażemy aparaturę kosmiczną budowaną w naszym i instytucie i opowiemy o projektach kosmicznych, w których Polska uczestniczy.

  • ndz., 2022-09-18 10:00
Spotkanie festiwalowe Dzień otwarty w Centrum Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika PAN

Spotkanie odbędzie się w wersji hybrydowej. Wykłady pracowników CAMK PAN odbędą sie w wersji online, a pokazy organizowane przez członków Polskiego Towarzystwa Miłośników astronomii zostana zorganizowane na żywo, na tarasie CAMK.

W programie przewidziana jest tradycyjna sesja pytań i odpowiedzi, zorganizowana na platformie Zoom. Szczegółowy program, wraz z instrukcjami do połączeń online, zostanie przedstawiony na stronie internetowej CAMK: www.camk.edu.pl na początku września.

  • ndz., 2022-09-18 11:00
Spotkanie festiwalowe ODWOŁANE_Porozmawiajmy o zdrowiu (po polsku i ukraińsku)

Spotkanie w formie warsztatów językowych dla Polaków i Ukraińców. Jego celem jest zapoznanie z podstawowymi nazwami anatomicznymi w obu językach, najczęstszymi chorobami, a także przećwiczenie codziennych zwrotów przydatnych zarówno pacjentom, jak i pracownikom przychodni, czy apteki.

Podczas spotkania można będzie dowiedzieć się, jak poskarżyć się na ból zęba czy bezsenność – lekarzowi czy koleżance w pracy, jak poradzić sobie podczas rejestracji na szczepienie w przychodni, czy jak wytłumaczyć pacjentowi, że konieczne są dodatkowe badania, stąd dostaje skierowanie i co ma z nim zrobić.

Warsztaty będą dwujęzyczne, symetryczne, tak, by przekazać wiedzę w obu językach. Znajomość cyrylicy nie jest konieczna (będą dostępne transkrypcje materiałów), zaś materiały warsztatów dadzą możliwość „oswojenia się” z obydwoma alfabetami. Będzie to szansa na usłyszenie i przećwiczenie najważniejszych wyrażeń.

Nauki humanistyczne
  • pt., 2022-09-23 16:40
Spotkanie festiwalowe Wymarzony ogród

Spełniamy marzenia, bo każdy marzy o ogrodzie! Dzieci stworzą swoje ogródki, tak piękne, jak tylko pozwoli im ich fantazja.

  • sob., 2022-09-17 09:00
  • ndz., 2022-09-18 09:00
  • sob., 2022-09-24 09:00
Spotkanie festiwalowe Piknik Rodzinny w IBL

Na terenie Lasów Sękocińskich odbędzie się weekendowy Piknik Rodzinny. W ramach spotkania przewidujemy wycieczki po lesie wraz z edukatorami oraz konkursy i quizy dla dzieci i dorosłych. Zwieńczeniem Pikniku będzie pieczenie kiełbasek na ognisku

  • sob., 2022-09-24 09:30
Spotkanie festiwalowe Festiwal Młodych Inżynierów

Jak to jest być inżynierem?

 Przekonacie się podczas naszego wydarzenia, którego motywem przewodnim będzie coś, co rozgrzewa umysły fanów technologii — elektromobilność.

 Najmłodsi uczestnicy będą mieli okazję wcielić się w rolę naukowców i rozwiązać zagadki oraz przeprowadzić doświadczenia, dzięki którym zdobędą kluczowe sprawności prawdziwego inżyniera.

 Dla młodzieży przygotowaliśmy zadanie na miarę… Elona Muska! Z pomocą studentów starsi uczniowie zaprojektują pojazd elektryczny na wzór kultowej Tesli.

 Doświadczenia, gry, zabawy, pokazy kół naukowych – to najlepszy sposób na złapanie inżynierskiego bakcyla. Wszystkie te atrakcje już 24 września podczas Festiwalu Młodych Inżynierów.

 Szczegóły na (tu będzie link)

  • sob., 2022-09-24 10:00
Spotkanie festiwalowe Filozoficzna Gra Terenowa

Uchodzisz za znawcę myśli filozoficznej? Jesteś ekspertem od zadawania pytań, na które nie ma łatwych odpowiedzi? A może dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z filozofią? Niezależnie od stopnia zaawansowania – wszystkich miłośników myślenia zapraszamy do udziału w Filozoficznej Grze Terenowej. W niecodzienny, aktywny sposób będziecie mogli poszerzyć swoją wiedzę filozoficzną oraz sprawdzić się w logicznym myśleniu i argumentacji. Podzieleni na drużyny odkryjecie zakamarki Kampusu Głównego Uniwersytetu Warszawskiego, spotykając po drodze filozofów z różnych epok i mierząc się z rozmaitymi filozoficznymi wyzwaniami.

  • sob., 2022-09-24 11:00
Spotkanie festiwalowe Koniec języka za przewodnika... po kampusie UW

Wszystkich, którzy chcieliby sprawdzić, a przede wszystkim rozwinąć swoją wiedzę o języku polskim, zapraszamy do udziału w naszej grze. Zaproponujemy zagadki, szyfry i rebusy, w których zaszyte będą ciekawostki o historii i pochodzeniu słów, sięgniemy po słownictwo gwarowe i środowiskowe (np. młodzieżowe), przyjrzymy się najnowszym polskim wyrazom, pobawimy się przysłowiami i cytatami, zajrzymy do językowej kuchni. Nie zabraknie ponadto buszowania w książkach, a także nawiązań do języka i historii Warszawy.

Uczestnicy mogą startować w grze indywidualnie lub w drużynach. Mile widziane rodziny z dziećmi.

Nauki humanistyczne
  • sob., 2022-09-24 11:00
Spotkanie festiwalowe Nauka otwiera drzwi – wizyta w obserwatorium w Świdrze

Po raz trzeci drzwi dla zwiedzających otwiera Obserwatorium geofizyczne Instytutu Geofizyki PAN w Otwocku Świdrze. W sobotę, 24 września w godzinach 11.00-14.00 pracownicy Instytutu przygotują dla miłośników nauki szereg pokazów i konkursów. Będzie można także zwiedzić wystawy poświęcone polskim badaniom polarnym i geofizycznym.

W jednym z budynków Obserwatorium, w tzw. domku modrzewiowym, przygotowano wystawę polarną, na której prezentowane są zarówno przyrządy pomiarowe stosowane do badań w Arktyce, jak i sprzęt codziennego użytku wykorzystywany przez polarników. Zwiedzaniu wystawy będą towarzyszyć fascynujące opowieści o życiu i pracy w Polskiej Stacji Polarnej Hornsund im. Stanisława Siedleckiego na Spitsbergenie.

Dodatkową atrakcją będzie zwiedzanie minimuzeum geofizycznych urządzeń pomiarowych. Odwiedzający poznają historię wybranych badań geofizycznych, w szczególności powstania pierwszego na ziemiach polskich obserwatorium magnetycznego w Świdrze, a także prowadzenia ciągłych obserwacji i pomiarów na całym świecie. Zaprezentowana zostanie wybrana aparatura pomiarowa stosowana do pomiarów pól magnetycznych i elektrycznych Ziemi, parametrów meteorologicznych i zanieczyszczeń powietrza.

Podczas wydarzenia dostępne będzie stoisko polarne, gdzie będzie można przenieść się wirtualnie na Spitsbergen - popływać pontonem czy zajrzeć do lodowej jaskini – a to wszystko dzięki nowoczesnym technologiom i goglom VR. Nie zabraknie również gier o tematyce polarnej dla starszych i młodszych wraz z nagrodami.

Nauki o Ziemi
  • sob., 2022-09-24 11:00
Spotkanie festiwalowe 25. Urodziny dinozaura Dyzia - rodzinny piknik geologiczny

Dinozaur Dyzio „urodził” się we wrześniu 1997 roku i swój debiut miał podczas pierwszego Festiwalu Nauki w Warszawie. Na co dzień mieszka w Muzeum Geologicznym PIG-PIB witając gości na sali głównej oraz dzielnie pomagając w prowadzeniu zajęć. Jak co roku, z okazji urodzin wyprawiamy mu huczne przyjęcie, na które zapraszamy wszystkich miłośników dinozaurów.

W programie: liczne gry i zabawy, geologiczne i plastyczne warsztaty oraz stoiska edukacyjne.

  • ndz., 2022-09-25 10:00
Lekcja festiwalowa I ty możesz zostać tajnym agentem! Gra edukacyjna w klimacie filmów akcji

Na początku uczestnicy zostaną podzieleni na 4-5 drużyn (w zależności od liczby obecnych). Każda z drużyn będzie miała za zadanie rozwianie szeregu zadań i zagadek spod znaku kina szpiegowskiego. Poszczególne stacje będą oparte na doświadczeniach fizykochemicznych.

1. Kurs szyfrowania baterią – wprowadzenie do procesu elektrolizy na przykładzie zostawiania kodów i symboli na kartce zwilżonej roztworem jodku potasu.

2. Zakładanie podsłuchu – wykorzystanie faktury bawełny do odbijania baniek mydlanych od powierzchni materiału (obserwacja zjawiska napięcia powierzchniowego).

3. Odczytywanie tajnych informacji – wywabienie niewidocznej wiadomości poprzez podgrzewanie kartki zapisanej tuszem sympatycznym - sokiem z cytryny.

4. Zbieranie wskazówek z miejsca przestępstwa – wykorzystanie m.in. sztucznej krwi (za pomocą rodanku żelaza) oraz odcisków palców (daktyloskopia).

5. Ucieczka improwizowanym samolotem – budowa prostego samolotu z wykorzystaniem papierowych kubeczków i taśmy klejącej. 6. Obwody elektryczne – sprawdzanie czy obwód jest zamknięty poprzez obserwację podłączonej żarówki. Wszystkie doświadczenia są w pełni bezpieczne i będą przeprowadzane pod czujnym okiem członków Koła Naukowego Inżynierii Chemicznej i Procesowej.

6. Obwody elektryczne – sprawdzanie czy obwód jest zamknięty poprzez obserwację podłączonej żarówki. Wszystkie doświadczenia są w pełni bezpieczne i będą przeprowadzane pod czujnym okiem członków Koła Naukowego Inżynierii Chemicznej i Procesowej.

Wszystkie doświadczenia są w pełni bezpieczne i będą przeprowadzane pod czujnym okiem członków Koła Naukowego Inżynierii Chemicznej i Procesowej.

  • pon., 2022-09-26 09:00
  • wt., 2022-09-27 11:00
  • wt., 2022-09-27 13:00
  • pon., 2022-09-26 11:00
  • pon., 2022-09-26 13:00
  • wt., 2022-09-27 09:00
Lekcja festiwalowa Od kamyczka do mapy

Zajęcia obejmują podstawowe zagadnienia z zakresu kartografii, ze szczególnym uwzględnieniem kartografii geologicznej. Młodzi uczestnicy zostaną zapoznani z elementami graficznymi mapy oraz poznają sposób ich właściwego odczytu. Poznają symbole oznaczające kierunki świata, siatkę współrzędnych i skalę mapy. Następnie zapoznają się z kompasem geologicznym i spróbują sami dokonać pomiaru. Podczas zajęć będą mieli okazję oglądnąć okazy skał ze strukturami geologicznymi, powstałymi na wskutek procesów tektonicznych i sedymentacyjnych.

Podczas zajęć młodzi odkrywcy wykonają zadania, polegające na stworzeniu własnej mapy i rozwiążą krzyżówkę utrwalającą pojęcia poznane podczas zajęć.

W przypadku zajęć online: część okazowa zostanie zastąpiona prezentacją zdjęć okazów ze strukturami  oraz grami w aplikacjach Quizlet i Kahoot!

  • pon., 2022-09-26 09:00
  • pon., 2022-09-26 10:00
  • wt., 2022-09-27 09:00
  • wt., 2022-09-27 10:00
  • śr., 2022-09-28 09:00
  • śr., 2022-09-28 10:00
  • czw., 2022-09-29 09:00
  • czw., 2022-09-29 10:00
  • pt., 2022-09-30 09:00
  • pt., 2022-09-30 10:00
Lekcja festiwalowa Grzyb grzybowi nierówny

Głównym celem wycieczki terenowej będzie zapoznanie się z tematyką grzybobrania. Uczniowie będą zdobywali wiedzę dotyczącą zasad, których należy przestrzegać podczas grzybobrania żeby uniknąć pomyłki i zatrucia. Nie zabraknie również prostych gier i zabaw, zadań i quizów na temat grzybów, które będą zachęcały młodzież do rywalizacji lub współdziałania w grupie. Na koniec uczniowie obejrzą wystawę dotyczącą „Skarbu odzyskanego - trufli”. Opis skrócony: Uczniowie podczas lekcji nauczą się rozpoznawania podstawowych gatunków grzybów i stosowania zasad, których należy przestrzegać podczas grzybobrania, żeby uniknąć pomyłki i zatrucia.

  • pon., 2022-09-26 10:00
Lekcja festiwalowa Lekcja współdziałania

W Polsce działa ogromna ilość uczelni wyższych posiadających przedsiębiorczość w nazwie lub oferujących pełną edukację na poziomie wyższym w zakresie przedsiębiorczości. Oferowane są kursy przedsiębiorczości dla studentów różnych niezwiązanych z biznesem kierunków, od szkół teatralnych po medyków. Przedsiębiorczość pojawia się w podstawach programowych polskich liceów i techników. Uczą się przedsiębiorczości także uczniowie zasadniczych szkół zawodowych.

Nie ma natomiast nigdzie mowy o konieczności kształtowania postaw współdziałania i współpracy ani o tym, że są one potrzebne we współczesnej gospodarce. Przedmiot współpraca nie istnieje. Nie ma programów z wzajemności. Nie ma wyższych szkół współpracy i współodpowiedzialności. Nie ma rozwijania umiejętności współdecydowania ani działania na rzecz dobra wspólnego.

Ale jednak ludzie współpracują, choć nie jest to łatwe. Jak wyraził się jeden z pracowników:

"Im więcej ludzie działają razem, tym bardziej widzą, że mogą zrobić dużo więcej. […] Nie uczą nas tego w szkole, na uniwersytecie; cały czas jest tylko o przedsiębiorczości, konkurencji, ale nie ma o współpracy. A potem mówią, że ludzie nie współpracują i że konkurencja jest naturalna. Musimy się wszystkiego uczyć sami."

Na szczęście socjologia nie milczy na ten temat. Dziś o roli współdziałania mówi się coraz więcej. Proponujemy grę Łowisko, która inspiruje do myślenia o tym jak budować wspólnotę współdziałania? Jak pokonywać pułapki czyhające na drodze do sprawnego działania razem?

W grze pozornie chodzi o zarządzanie obszarem połowu ryb, ale Łowisko to interaktywne doświadczenie pokonywania dylematów i pułapek funkcjonowania zespołów, odkrywania kompetencji oraz roli każdego uczestnika organizacji.

  • pon., 2022-09-26 10:00
Lekcja festiwalowa Matematyczne triki

Pokażę kilka trików matematycznych - niektóre z nich mogą się sprawdzić tylko w przypadku małych dzieci, a niektóre mogą być wyzwaniem nawet dla dorosłych. Poznamy matematyczne podstawy tych trików - w algebrze, teorii liczb i przekształceniach symetrycznych, a także ciekawe własności liczb. Uczestnicy dowiedzą się, jak pokazać te triki swoim przyjaciołom. Uczestnicy będą musieli umieć wykonywać podstawowe obliczenia na liczbach 3-5-cyfrowych, dozwolone są kalkulatory.

  • pon., 2022-09-26 10:00
Lekcja festiwalowa Od kamyczka do mapy

Zajęcia obejmują podstawowe zagadnienia z zakresu kartografii, ze szczególnym uwzględnieniem kartografii geologicznej. Młodzi uczestnicy zostaną zapoznani z elementami graficznymi mapy oraz poznają sposób ich właściwego odczytu. Poznają symbole oznaczające kierunki świata, siatkę współrzędnych i skalę mapy. Następnie zapoznają się z kompasem geologicznym i spróbują sami dokonać pomiaru. Podczas zajęć będą mieli okazję oglądnąć okazy skał ze strukturami geologicznymi, powstałymi na wskutek procesów tektonicznych i sedymentacyjnych.

Podczas zajęć młodzi odkrywcy wykonają zadania, polegające na stworzeniu własnej mapy i rozwiążą krzyżówkę utrwalającą pojęcia poznane podczas zajęć.

W przypadku zajęć online: część okazowa zostanie zastąpiona prezentacją zdjęć okazów ze strukturami  oraz grami w aplikacjach Quizlet i Kahoot!

  • pon., 2022-09-26 09:00
  • pon., 2022-09-26 10:00
  • wt., 2022-09-27 09:00
  • wt., 2022-09-27 10:00
  • śr., 2022-09-28 09:00
  • śr., 2022-09-28 10:00
  • czw., 2022-09-29 09:00
  • czw., 2022-09-29 10:00
  • pt., 2022-09-30 09:00
  • pt., 2022-09-30 10:00
Lekcja festiwalowa I ty możesz zostać tajnym agentem! Gra edukacyjna w klimacie filmów akcji

Na początku uczestnicy zostaną podzieleni na 4-5 drużyn (w zależności od liczby obecnych). Każda z drużyn będzie miała za zadanie rozwianie szeregu zadań i zagadek spod znaku kina szpiegowskiego. Poszczególne stacje będą oparte na doświadczeniach fizykochemicznych.

1. Kurs szyfrowania baterią – wprowadzenie do procesu elektrolizy na przykładzie zostawiania kodów i symboli na kartce zwilżonej roztworem jodku potasu.

2. Zakładanie podsłuchu – wykorzystanie faktury bawełny do odbijania baniek mydlanych od powierzchni materiału (obserwacja zjawiska napięcia powierzchniowego).

3. Odczytywanie tajnych informacji – wywabienie niewidocznej wiadomości poprzez podgrzewanie kartki zapisanej tuszem sympatycznym - sokiem z cytryny.

4. Zbieranie wskazówek z miejsca przestępstwa – wykorzystanie m.in. sztucznej krwi (za pomocą rodanku żelaza) oraz odcisków palców (daktyloskopia).

5. Ucieczka improwizowanym samolotem – budowa prostego samolotu z wykorzystaniem papierowych kubeczków i taśmy klejącej. 6. Obwody elektryczne – sprawdzanie czy obwód jest zamknięty poprzez obserwację podłączonej żarówki. Wszystkie doświadczenia są w pełni bezpieczne i będą przeprowadzane pod czujnym okiem członków Koła Naukowego Inżynierii Chemicznej i Procesowej.

6. Obwody elektryczne – sprawdzanie czy obwód jest zamknięty poprzez obserwację podłączonej żarówki. Wszystkie doświadczenia są w pełni bezpieczne i będą przeprowadzane pod czujnym okiem członków Koła Naukowego Inżynierii Chemicznej i Procesowej.

Wszystkie doświadczenia są w pełni bezpieczne i będą przeprowadzane pod czujnym okiem członków Koła Naukowego Inżynierii Chemicznej i Procesowej.

  • pon., 2022-09-26 09:00
  • wt., 2022-09-27 11:00
  • wt., 2022-09-27 13:00
  • pon., 2022-09-26 11:00
  • pon., 2022-09-26 13:00
  • wt., 2022-09-27 09:00
Lekcja festiwalowa Sekrety mieszkańców kampusu SGGW

Gra terenowa mająca na celu zapoznanie uczestników z zasadami tropienia i rozpoznawania śladów obecności zwierząt. W czasie zabawy uczestnicy zostaną wyposażeni w mapy, z zaznaczonymi punktami. Po dotarciu do wyznaczonego punktu uczestnicy gry będą mieli za zadanie rozpoznać tropy i ślady (np. Żerowania) pozostawione przez żyjące na kampusie SGGW ptaki i ssaki. Będą również mogli poznać tajemnice życia tych zwierząt, dowiedzą się jak wygląda ich schronienie, a także jakie metody mogą być wykorzystywane do wykrywania zwierząt.

  • pon., 2022-09-26 11:00
  • pon., 2022-09-26 12:30
Lekcja festiwalowa Tektonika – sztuka budowy geologicznej

Zajęcia obejmują podstawowe zagadnienia z zakresu analizy strukturalnej i kartografii geologicznej. Młodzi uczestnicy poznają pojęcie „tektonika” i dowiedzą się o jej roli w kształtowaniu krajobrazu znanych sobie miejsc w Polsce, takich jak Karpaty czy Góry Świętokrzyskie. Podczas zajęć będą mieli szansę zobaczyć prezentację z wyjątkowymi miejscami w Polsce, na przykładzie których zapoznani zostaną z pojęciem ,,uskok” i ,,fałd”. Następnie będą mieli szansę zobaczyć kompas geologiczny i spróbują sami dokonać pomiaru. Podczas zajęć będą mieli okazję oglądnąć okazy skał ze strukturami geologicznymi, powstałymi na wskutek procesów tektonicznych.

Podczas zajęć młodzi odkrywcy wykonają zadania, polegające na stworzeniu dokumentacji wybranej struktury tektonicznej w Polsce i rozwiążą krzyżówkę-uzupełniankę utrwalającą pojęcia poznane podczas zajęć.

W przypadku zajęć online: Część okazowa zostanie zastąpiona prezentacją zdjęć okazów ze strukturami i stanowiskami dokumentacyjnymi oraz grami w aplikacjach Quizlet i Kahoot!

  • pon., 2022-09-26 11:00
  • wt., 2022-09-27 11:00
  • śr., 2022-09-28 11:00
  • czw., 2022-09-29 11:00
  • pt., 2022-09-30 11:00
Lekcja festiwalowa Sekrety mieszkańców kampusu SGGW

Gra terenowa mająca na celu zapoznanie uczestników z zasadami tropienia i rozpoznawania śladów obecności zwierząt. W czasie zabawy uczestnicy zostaną wyposażeni w mapy, z zaznaczonymi punktami. Po dotarciu do wyznaczonego punktu uczestnicy gry będą mieli za zadanie rozpoznać tropy i ślady (np. Żerowania) pozostawione przez żyjące na kampusie SGGW ptaki i ssaki. Będą również mogli poznać tajemnice życia tych zwierząt, dowiedzą się jak wygląda ich schronienie, a także jakie metody mogą być wykorzystywane do wykrywania zwierząt.

  • pon., 2022-09-26 11:00
  • pon., 2022-09-26 12:30
Lekcja festiwalowa I ty możesz zostać tajnym agentem! Gra edukacyjna w klimacie filmów akcji

Na początku uczestnicy zostaną podzieleni na 4-5 drużyn (w zależności od liczby obecnych). Każda z drużyn będzie miała za zadanie rozwianie szeregu zadań i zagadek spod znaku kina szpiegowskiego. Poszczególne stacje będą oparte na doświadczeniach fizykochemicznych.

1. Kurs szyfrowania baterią – wprowadzenie do procesu elektrolizy na przykładzie zostawiania kodów i symboli na kartce zwilżonej roztworem jodku potasu.

2. Zakładanie podsłuchu – wykorzystanie faktury bawełny do odbijania baniek mydlanych od powierzchni materiału (obserwacja zjawiska napięcia powierzchniowego).

3. Odczytywanie tajnych informacji – wywabienie niewidocznej wiadomości poprzez podgrzewanie kartki zapisanej tuszem sympatycznym - sokiem z cytryny.

4. Zbieranie wskazówek z miejsca przestępstwa – wykorzystanie m.in. sztucznej krwi (za pomocą rodanku żelaza) oraz odcisków palców (daktyloskopia).

5. Ucieczka improwizowanym samolotem – budowa prostego samolotu z wykorzystaniem papierowych kubeczków i taśmy klejącej. 6. Obwody elektryczne – sprawdzanie czy obwód jest zamknięty poprzez obserwację podłączonej żarówki. Wszystkie doświadczenia są w pełni bezpieczne i będą przeprowadzane pod czujnym okiem członków Koła Naukowego Inżynierii Chemicznej i Procesowej.

6. Obwody elektryczne – sprawdzanie czy obwód jest zamknięty poprzez obserwację podłączonej żarówki. Wszystkie doświadczenia są w pełni bezpieczne i będą przeprowadzane pod czujnym okiem członków Koła Naukowego Inżynierii Chemicznej i Procesowej.

Wszystkie doświadczenia są w pełni bezpieczne i będą przeprowadzane pod czujnym okiem członków Koła Naukowego Inżynierii Chemicznej i Procesowej.

  • pon., 2022-09-26 09:00
  • wt., 2022-09-27 11:00
  • wt., 2022-09-27 13:00
  • pon., 2022-09-26 11:00
  • pon., 2022-09-26 13:00
  • wt., 2022-09-27 09:00
Lekcja festiwalowa Co łączy lodówkę i buty sportowe, czyli opowieść o nanocząstkach

Co łączy lodówkę, buty sportowe i krem z filtrem UV? Uczestnicy lekcji dowiedzą się co to są nanocząstki i dlaczego są tak wyjątkowe. Pozornie niepozorne, stanowią podstawę niezwykle dynamicznie rozwijającej się nanotechnologii, cieszą się zainteresowaniem zarówno nauki, jak i przemysłu. Popularne wśród naukowców, mało znane przeciętnemu człowiekowi, a przecież obecne w jego życiu. Czemu nanocząstki zawdzięczają swoją wyjątkowość i w jakich jeszcze zaskakujących produktach codziennego użytku można je znaleźć? Na te pytania znajdziemy odpowiedzi w czasie lekcji. Spotkanie podzielone będzie na dwie części. Pierwsza to krótki wykład o wyjątkowych właściwościach i zastosowaniach nanocząstek, często zaskakujących i niezwykłych. Druga część spotkania to gra, w której aby wygrać, trzeba znaleźć odpowiedź na intrygujące pytanie. Droga do odpowiedzi prowadzić będzie przez labirynt pytań i zagadkowych zadań. Przyda się odrobina sprytu i szczęścia ale przede wszystkim wiedza, nie tylko ta zdobyta w trakcie wykładu…

  • wt., 2022-09-27 09:00
Lekcja festiwalowa I ty możesz zostać tajnym agentem! Gra edukacyjna w klimacie filmów akcji

Na początku uczestnicy zostaną podzieleni na 4-5 drużyn (w zależności od liczby obecnych). Każda z drużyn będzie miała za zadanie rozwianie szeregu zadań i zagadek spod znaku kina szpiegowskiego. Poszczególne stacje będą oparte na doświadczeniach fizykochemicznych.

1. Kurs szyfrowania baterią – wprowadzenie do procesu elektrolizy na przykładzie zostawiania kodów i symboli na kartce zwilżonej roztworem jodku potasu.

2. Zakładanie podsłuchu – wykorzystanie faktury bawełny do odbijania baniek mydlanych od powierzchni materiału (obserwacja zjawiska napięcia powierzchniowego).

3. Odczytywanie tajnych informacji – wywabienie niewidocznej wiadomości poprzez podgrzewanie kartki zapisanej tuszem sympatycznym - sokiem z cytryny.

4. Zbieranie wskazówek z miejsca przestępstwa – wykorzystanie m.in. sztucznej krwi (za pomocą rodanku żelaza) oraz odcisków palców (daktyloskopia).

5. Ucieczka improwizowanym samolotem – budowa prostego samolotu z wykorzystaniem papierowych kubeczków i taśmy klejącej. 6. Obwody elektryczne – sprawdzanie czy obwód jest zamknięty poprzez obserwację podłączonej żarówki. Wszystkie doświadczenia są w pełni bezpieczne i będą przeprowadzane pod czujnym okiem członków Koła Naukowego Inżynierii Chemicznej i Procesowej.

6. Obwody elektryczne – sprawdzanie czy obwód jest zamknięty poprzez obserwację podłączonej żarówki. Wszystkie doświadczenia są w pełni bezpieczne i będą przeprowadzane pod czujnym okiem członków Koła Naukowego Inżynierii Chemicznej i Procesowej.

Wszystkie doświadczenia są w pełni bezpieczne i będą przeprowadzane pod czujnym okiem członków Koła Naukowego Inżynierii Chemicznej i Procesowej.

  • pon., 2022-09-26 09:00
  • wt., 2022-09-27 11:00
  • wt., 2022-09-27 13:00
  • pon., 2022-09-26 11:00
  • pon., 2022-09-26 13:00
  • wt., 2022-09-27 09:00
Lekcja festiwalowa Od kamyczka do mapy

Zajęcia obejmują podstawowe zagadnienia z zakresu kartografii, ze szczególnym uwzględnieniem kartografii geologicznej. Młodzi uczestnicy zostaną zapoznani z elementami graficznymi mapy oraz poznają sposób ich właściwego odczytu. Poznają symbole oznaczające kierunki świata, siatkę współrzędnych i skalę mapy. Następnie zapoznają się z kompasem geologicznym i spróbują sami dokonać pomiaru. Podczas zajęć będą mieli okazję oglądnąć okazy skał ze strukturami geologicznymi, powstałymi na wskutek procesów tektonicznych i sedymentacyjnych.

Podczas zajęć młodzi odkrywcy wykonają zadania, polegające na stworzeniu własnej mapy i rozwiążą krzyżówkę utrwalającą pojęcia poznane podczas zajęć.

W przypadku zajęć online: część okazowa zostanie zastąpiona prezentacją zdjęć okazów ze strukturami  oraz grami w aplikacjach Quizlet i Kahoot!

  • pon., 2022-09-26 09:00
  • pon., 2022-09-26 10:00
  • wt., 2022-09-27 09:00
  • wt., 2022-09-27 10:00
  • śr., 2022-09-28 09:00
  • śr., 2022-09-28 10:00
  • czw., 2022-09-29 09:00
  • czw., 2022-09-29 10:00
  • pt., 2022-09-30 09:00
  • pt., 2022-09-30 10:00
Lekcja festiwalowa Jak naprawić nieudane zakupy czyli prawo ochrony konsumentów

Lekcja ma na celu przybliżyć uczestnikom instytucje prawne funkcjonujące w obrocie konsumenckim ze szczególnym naciskiem na umowy zawierane na odległość i poza lokalem przedsiębiorstwa. Zajęcia będą polegały na teoretycznym opisaniu tych konstrukcji oraz ich przećwiczeniu w postaci rozwiązywaniu kazusów. Druga część zajęć będzie polegała na przybliżeniu uczestnikom uprawnień przysługujących im w umowach zawieranych na odległość i poza lokalem przedsiębiorstwa. Dodatkowo zaprezentowane zostanie zagadnienie klauzul niedozwolonych oraz systemu kontroli abuzywności.

  • wt., 2022-09-27 10:00
Lekcja festiwalowa Od kamyczka do mapy

Zajęcia obejmują podstawowe zagadnienia z zakresu kartografii, ze szczególnym uwzględnieniem kartografii geologicznej. Młodzi uczestnicy zostaną zapoznani z elementami graficznymi mapy oraz poznają sposób ich właściwego odczytu. Poznają symbole oznaczające kierunki świata, siatkę współrzędnych i skalę mapy. Następnie zapoznają się z kompasem geologicznym i spróbują sami dokonać pomiaru. Podczas zajęć będą mieli okazję oglądnąć okazy skał ze strukturami geologicznymi, powstałymi na wskutek procesów tektonicznych i sedymentacyjnych.

Podczas zajęć młodzi odkrywcy wykonają zadania, polegające na stworzeniu własnej mapy i rozwiążą krzyżówkę utrwalającą pojęcia poznane podczas zajęć.

W przypadku zajęć online: część okazowa zostanie zastąpiona prezentacją zdjęć okazów ze strukturami  oraz grami w aplikacjach Quizlet i Kahoot!

  • pon., 2022-09-26 09:00
  • pon., 2022-09-26 10:00
  • wt., 2022-09-27 09:00
  • wt., 2022-09-27 10:00
  • śr., 2022-09-28 09:00
  • śr., 2022-09-28 10:00
  • czw., 2022-09-29 09:00
  • czw., 2022-09-29 10:00
  • pt., 2022-09-30 09:00
  • pt., 2022-09-30 10:00
Lekcja festiwalowa Rozpoznawanie gatunków drzew

Głównym celem zajęć będzie interaktywna nauka rozpoznawania drzew: po liściach i owocach oraz kwiatach. Po samodzielnie wykonanej przez uczestników zajęć „ściągawce terenowej”, będzie można zdobytą wiedzę sprawdzić w terenie na ścieżce edukacyjnej ”Na sosnowym szlaku”. Nie zabraknie również prostych gier i zabaw, zadań i quizów na temat drzew.

  • wt., 2022-09-27 10:00
Lekcja festiwalowa I ty możesz zostać tajnym agentem! Gra edukacyjna w klimacie filmów akcji

Na początku uczestnicy zostaną podzieleni na 4-5 drużyn (w zależności od liczby obecnych). Każda z drużyn będzie miała za zadanie rozwianie szeregu zadań i zagadek spod znaku kina szpiegowskiego. Poszczególne stacje będą oparte na doświadczeniach fizykochemicznych.

1. Kurs szyfrowania baterią – wprowadzenie do procesu elektrolizy na przykładzie zostawiania kodów i symboli na kartce zwilżonej roztworem jodku potasu.

2. Zakładanie podsłuchu – wykorzystanie faktury bawełny do odbijania baniek mydlanych od powierzchni materiału (obserwacja zjawiska napięcia powierzchniowego).

3. Odczytywanie tajnych informacji – wywabienie niewidocznej wiadomości poprzez podgrzewanie kartki zapisanej tuszem sympatycznym - sokiem z cytryny.

4. Zbieranie wskazówek z miejsca przestępstwa – wykorzystanie m.in. sztucznej krwi (za pomocą rodanku żelaza) oraz odcisków palców (daktyloskopia).

5. Ucieczka improwizowanym samolotem – budowa prostego samolotu z wykorzystaniem papierowych kubeczków i taśmy klejącej. 6. Obwody elektryczne – sprawdzanie czy obwód jest zamknięty poprzez obserwację podłączonej żarówki. Wszystkie doświadczenia są w pełni bezpieczne i będą przeprowadzane pod czujnym okiem członków Koła Naukowego Inżynierii Chemicznej i Procesowej.

6. Obwody elektryczne – sprawdzanie czy obwód jest zamknięty poprzez obserwację podłączonej żarówki. Wszystkie doświadczenia są w pełni bezpieczne i będą przeprowadzane pod czujnym okiem członków Koła Naukowego Inżynierii Chemicznej i Procesowej.

Wszystkie doświadczenia są w pełni bezpieczne i będą przeprowadzane pod czujnym okiem członków Koła Naukowego Inżynierii Chemicznej i Procesowej.

  • pon., 2022-09-26 09:00
  • wt., 2022-09-27 11:00
  • wt., 2022-09-27 13:00
  • pon., 2022-09-26 11:00
  • pon., 2022-09-26 13:00
  • wt., 2022-09-27 09:00
Lekcja festiwalowa Tektonika – sztuka budowy geologicznej

Zajęcia obejmują podstawowe zagadnienia z zakresu analizy strukturalnej i kartografii geologicznej. Młodzi uczestnicy poznają pojęcie „tektonika” i dowiedzą się o jej roli w kształtowaniu krajobrazu znanych sobie miejsc w Polsce, takich jak Karpaty czy Góry Świętokrzyskie. Podczas zajęć będą mieli szansę zobaczyć prezentację z wyjątkowymi miejscami w Polsce, na przykładzie których zapoznani zostaną z pojęciem ,,uskok” i ,,fałd”. Następnie będą mieli szansę zobaczyć kompas geologiczny i spróbują sami dokonać pomiaru. Podczas zajęć będą mieli okazję oglądnąć okazy skał ze strukturami geologicznymi, powstałymi na wskutek procesów tektonicznych.

Podczas zajęć młodzi odkrywcy wykonają zadania, polegające na stworzeniu dokumentacji wybranej struktury tektonicznej w Polsce i rozwiążą krzyżówkę-uzupełniankę utrwalającą pojęcia poznane podczas zajęć.

W przypadku zajęć online: Część okazowa zostanie zastąpiona prezentacją zdjęć okazów ze strukturami i stanowiskami dokumentacyjnymi oraz grami w aplikacjach Quizlet i Kahoot!

  • pon., 2022-09-26 11:00
  • wt., 2022-09-27 11:00
  • śr., 2022-09-28 11:00
  • czw., 2022-09-29 11:00
  • pt., 2022-09-30 11:00
Lekcja festiwalowa I ty możesz zostać tajnym agentem! Gra edukacyjna w klimacie filmów akcji

Na początku uczestnicy zostaną podzieleni na 4-5 drużyn (w zależności od liczby obecnych). Każda z drużyn będzie miała za zadanie rozwianie szeregu zadań i zagadek spod znaku kina szpiegowskiego. Poszczególne stacje będą oparte na doświadczeniach fizykochemicznych.

1. Kurs szyfrowania baterią – wprowadzenie do procesu elektrolizy na przykładzie zostawiania kodów i symboli na kartce zwilżonej roztworem jodku potasu.

2. Zakładanie podsłuchu – wykorzystanie faktury bawełny do odbijania baniek mydlanych od powierzchni materiału (obserwacja zjawiska napięcia powierzchniowego).

3. Odczytywanie tajnych informacji – wywabienie niewidocznej wiadomości poprzez podgrzewanie kartki zapisanej tuszem sympatycznym - sokiem z cytryny.

4. Zbieranie wskazówek z miejsca przestępstwa – wykorzystanie m.in. sztucznej krwi (za pomocą rodanku żelaza) oraz odcisków palców (daktyloskopia).

5. Ucieczka improwizowanym samolotem – budowa prostego samolotu z wykorzystaniem papierowych kubeczków i taśmy klejącej. 6. Obwody elektryczne – sprawdzanie czy obwód jest zamknięty poprzez obserwację podłączonej żarówki. Wszystkie doświadczenia są w pełni bezpieczne i będą przeprowadzane pod czujnym okiem członków Koła Naukowego Inżynierii Chemicznej i Procesowej.

6. Obwody elektryczne – sprawdzanie czy obwód jest zamknięty poprzez obserwację podłączonej żarówki. Wszystkie doświadczenia są w pełni bezpieczne i będą przeprowadzane pod czujnym okiem członków Koła Naukowego Inżynierii Chemicznej i Procesowej.

Wszystkie doświadczenia są w pełni bezpieczne i będą przeprowadzane pod czujnym okiem członków Koła Naukowego Inżynierii Chemicznej i Procesowej.

  • pon., 2022-09-26 09:00
  • wt., 2022-09-27 11:00
  • wt., 2022-09-27 13:00
  • pon., 2022-09-26 11:00
  • pon., 2022-09-26 13:00
  • wt., 2022-09-27 09:00
Lekcja festiwalowa Od kamyczka do mapy

Zajęcia obejmują podstawowe zagadnienia z zakresu kartografii, ze szczególnym uwzględnieniem kartografii geologicznej. Młodzi uczestnicy zostaną zapoznani z elementami graficznymi mapy oraz poznają sposób ich właściwego odczytu. Poznają symbole oznaczające kierunki świata, siatkę współrzędnych i skalę mapy. Następnie zapoznają się z kompasem geologicznym i spróbują sami dokonać pomiaru. Podczas zajęć będą mieli okazję oglądnąć okazy skał ze strukturami geologicznymi, powstałymi na wskutek procesów tektonicznych i sedymentacyjnych.

Podczas zajęć młodzi odkrywcy wykonają zadania, polegające na stworzeniu własnej mapy i rozwiążą krzyżówkę utrwalającą pojęcia poznane podczas zajęć.

W przypadku zajęć online: część okazowa zostanie zastąpiona prezentacją zdjęć okazów ze strukturami  oraz grami w aplikacjach Quizlet i Kahoot!

  • pon., 2022-09-26 09:00
  • pon., 2022-09-26 10:00
  • wt., 2022-09-27 09:00
  • wt., 2022-09-27 10:00
  • śr., 2022-09-28 09:00
  • śr., 2022-09-28 10:00
  • czw., 2022-09-29 09:00
  • czw., 2022-09-29 10:00
  • pt., 2022-09-30 09:00
  • pt., 2022-09-30 10:00
Lekcja festiwalowa Od kamyczka do mapy

Zajęcia obejmują podstawowe zagadnienia z zakresu kartografii, ze szczególnym uwzględnieniem kartografii geologicznej. Młodzi uczestnicy zostaną zapoznani z elementami graficznymi mapy oraz poznają sposób ich właściwego odczytu. Poznają symbole oznaczające kierunki świata, siatkę współrzędnych i skalę mapy. Następnie zapoznają się z kompasem geologicznym i spróbują sami dokonać pomiaru. Podczas zajęć będą mieli okazję oglądnąć okazy skał ze strukturami geologicznymi, powstałymi na wskutek procesów tektonicznych i sedymentacyjnych.

Podczas zajęć młodzi odkrywcy wykonają zadania, polegające na stworzeniu własnej mapy i rozwiążą krzyżówkę utrwalającą pojęcia poznane podczas zajęć.

W przypadku zajęć online: część okazowa zostanie zastąpiona prezentacją zdjęć okazów ze strukturami  oraz grami w aplikacjach Quizlet i Kahoot!

  • pon., 2022-09-26 09:00
  • pon., 2022-09-26 10:00
  • wt., 2022-09-27 09:00
  • wt., 2022-09-27 10:00
  • śr., 2022-09-28 09:00
  • śr., 2022-09-28 10:00
  • czw., 2022-09-29 09:00
  • czw., 2022-09-29 10:00
  • pt., 2022-09-30 09:00
  • pt., 2022-09-30 10:00
Lekcja festiwalowa Tektonika – sztuka budowy geologicznej

Zajęcia obejmują podstawowe zagadnienia z zakresu analizy strukturalnej i kartografii geologicznej. Młodzi uczestnicy poznają pojęcie „tektonika” i dowiedzą się o jej roli w kształtowaniu krajobrazu znanych sobie miejsc w Polsce, takich jak Karpaty czy Góry Świętokrzyskie. Podczas zajęć będą mieli szansę zobaczyć prezentację z wyjątkowymi miejscami w Polsce, na przykładzie których zapoznani zostaną z pojęciem ,,uskok” i ,,fałd”. Następnie będą mieli szansę zobaczyć kompas geologiczny i spróbują sami dokonać pomiaru. Podczas zajęć będą mieli okazję oglądnąć okazy skał ze strukturami geologicznymi, powstałymi na wskutek procesów tektonicznych.

Podczas zajęć młodzi odkrywcy wykonają zadania, polegające na stworzeniu dokumentacji wybranej struktury tektonicznej w Polsce i rozwiążą krzyżówkę-uzupełniankę utrwalającą pojęcia poznane podczas zajęć.

W przypadku zajęć online: Część okazowa zostanie zastąpiona prezentacją zdjęć okazów ze strukturami i stanowiskami dokumentacyjnymi oraz grami w aplikacjach Quizlet i Kahoot!

  • pon., 2022-09-26 11:00
  • wt., 2022-09-27 11:00
  • śr., 2022-09-28 11:00
  • czw., 2022-09-29 11:00
  • pt., 2022-09-30 11:00
Lekcja festiwalowa Idiomy i fałszywi przyjaciele tłumacza w języku rosyjskim – czyli „gdzie jest pies pogrzebany”

Zapraszamy na wyjątkowe warsztaty – Idiomy i fałszywi przyjaciele tłumacza w języku rosyjskim – czyli „gdzie jest pies pogrzebany”. Dzięki materiałom audiowizualnym uczestnicy warsztatów poznają przykłady idiomów i powiedzeń w języku rosyjskim i polskim. Dowiedzą się np. o tym, że w Rosji jadąc bez biletu jedzie się „zajcem” (tłum. „jazda jako zając”). Często podobne znaczenie jest wyrażane za pomocą nieco innych słów, np. polskiemu „wpuszczeniu lisa do kurnika” odpowiada rosyjskie „wpuszczenie kozła do ogrodu”. Dodatkowo przedstawione zostaną homonimy, czyli fałszywi przyjaciele tłumacza, tj. słowa, które w obu językach mają brzmią tak samo/podobnie, ale mają inne znaczenia, np. „zapominać” (pol. „zapominać”, ros. „zapamiętywać”). Uczestnicy nie będą się już bać rosyjskiej „zażygałki”, rosyjska „dynia” na pewno nie przyda się na Halloween, a „but” po rosyjsku nie jest częścią garderoby.

 Nauka to jednak nie tylko przekazywane treści (chociaż te też będą ciekawe!), ale także atmosfera – przyjdźcie i poczujcie się jak w petersburskiej kawiarni – zapewniamy herbatę z samowaru, chrupiące suszki do herbaty, rosyjskie dekoracje. Oprócz treści i atmosfery ważne jest także podejście prowadzących, którzy zawsze chętnie podzielą się historiami dotyczącymi rosyjskiej kultury i realiów.

  • czw., 2022-09-29 09:00
Lekcja festiwalowa Od kamyczka do mapy

Zajęcia obejmują podstawowe zagadnienia z zakresu kartografii, ze szczególnym uwzględnieniem kartografii geologicznej. Młodzi uczestnicy zostaną zapoznani z elementami graficznymi mapy oraz poznają sposób ich właściwego odczytu. Poznają symbole oznaczające kierunki świata, siatkę współrzędnych i skalę mapy. Następnie zapoznają się z kompasem geologicznym i spróbują sami dokonać pomiaru. Podczas zajęć będą mieli okazję oglądnąć okazy skał ze strukturami geologicznymi, powstałymi na wskutek procesów tektonicznych i sedymentacyjnych.

Podczas zajęć młodzi odkrywcy wykonają zadania, polegające na stworzeniu własnej mapy i rozwiążą krzyżówkę utrwalającą pojęcia poznane podczas zajęć.

W przypadku zajęć online: część okazowa zostanie zastąpiona prezentacją zdjęć okazów ze strukturami  oraz grami w aplikacjach Quizlet i Kahoot!

  • pon., 2022-09-26 09:00
  • pon., 2022-09-26 10:00
  • wt., 2022-09-27 09:00
  • wt., 2022-09-27 10:00
  • śr., 2022-09-28 09:00
  • śr., 2022-09-28 10:00
  • czw., 2022-09-29 09:00
  • czw., 2022-09-29 10:00
  • pt., 2022-09-30 09:00
  • pt., 2022-09-30 10:00
Lekcja festiwalowa Bezkręgowce naszych lasów – nie tylko owady i pająki

Bezkręgowce to nie tylko owady czy pajęczaki, ale także wiele innych, znacznie mniejszych grup zwierząt, z którymi spotykamy się często nieświadomie na co dzień. Należą do nich wije i skorupiaki, często mylone z owadami, ale także mięczaki, do których zaliczają się ślimaki oraz pierścienice z dżdżownicami i pijawkami na czele.

Zszokować może informacja, że do bezkręgowców należy aż 99% współcześnie żyjących zwierząt, a liczba opisanych gatunków przekracza 1 milion! Różnorodność bezkręgowców jest ogromna i wręcz zadziwiająca.

Dlatego warto je poznać!

  • czw., 2022-09-29 09:30
Lekcja festiwalowa Od kamyczka do mapy

Zajęcia obejmują podstawowe zagadnienia z zakresu kartografii, ze szczególnym uwzględnieniem kartografii geologicznej. Młodzi uczestnicy zostaną zapoznani z elementami graficznymi mapy oraz poznają sposób ich właściwego odczytu. Poznają symbole oznaczające kierunki świata, siatkę współrzędnych i skalę mapy. Następnie zapoznają się z kompasem geologicznym i spróbują sami dokonać pomiaru. Podczas zajęć będą mieli okazję oglądnąć okazy skał ze strukturami geologicznymi, powstałymi na wskutek procesów tektonicznych i sedymentacyjnych.

Podczas zajęć młodzi odkrywcy wykonają zadania, polegające na stworzeniu własnej mapy i rozwiążą krzyżówkę utrwalającą pojęcia poznane podczas zajęć.

W przypadku zajęć online: część okazowa zostanie zastąpiona prezentacją zdjęć okazów ze strukturami  oraz grami w aplikacjach Quizlet i Kahoot!

  • pon., 2022-09-26 09:00
  • pon., 2022-09-26 10:00
  • wt., 2022-09-27 09:00
  • wt., 2022-09-27 10:00
  • śr., 2022-09-28 09:00
  • śr., 2022-09-28 10:00
  • czw., 2022-09-29 09:00
  • czw., 2022-09-29 10:00
  • pt., 2022-09-30 09:00
  • pt., 2022-09-30 10:00
Lekcja festiwalowa Języki świata a geografia

Na świecie jest około 7000 języków. Większość z nich jest używana na niewielkim obszarze w pasie międzyzwrotnikowym. Dlaczego języki są tak nierównomiernie rozmieszczone? Jaki wpływ mają na to czynniki geograficzne? Co sprawia, że niektóre języki upowszechniają się w większym stopniu niż pozostałe? Zapraszamy do udziału w grze, dzięki której poznasz odpowiedzi na te pytania.

  • czw., 2022-09-29 11:00
Lekcja festiwalowa Tektonika – sztuka budowy geologicznej

Zajęcia obejmują podstawowe zagadnienia z zakresu analizy strukturalnej i kartografii geologicznej. Młodzi uczestnicy poznają pojęcie „tektonika” i dowiedzą się o jej roli w kształtowaniu krajobrazu znanych sobie miejsc w Polsce, takich jak Karpaty czy Góry Świętokrzyskie. Podczas zajęć będą mieli szansę zobaczyć prezentację z wyjątkowymi miejscami w Polsce, na przykładzie których zapoznani zostaną z pojęciem ,,uskok” i ,,fałd”. Następnie będą mieli szansę zobaczyć kompas geologiczny i spróbują sami dokonać pomiaru. Podczas zajęć będą mieli okazję oglądnąć okazy skał ze strukturami geologicznymi, powstałymi na wskutek procesów tektonicznych.

Podczas zajęć młodzi odkrywcy wykonają zadania, polegające na stworzeniu dokumentacji wybranej struktury tektonicznej w Polsce i rozwiążą krzyżówkę-uzupełniankę utrwalającą pojęcia poznane podczas zajęć.

W przypadku zajęć online: Część okazowa zostanie zastąpiona prezentacją zdjęć okazów ze strukturami i stanowiskami dokumentacyjnymi oraz grami w aplikacjach Quizlet i Kahoot!

  • pon., 2022-09-26 11:00
  • wt., 2022-09-27 11:00
  • śr., 2022-09-28 11:00
  • czw., 2022-09-29 11:00
  • pt., 2022-09-30 11:00
Lekcja festiwalowa Zmierzyć góry

Wyznaczanie różnic wysokości oraz wkreślanie form krajobrazowych na mapy to jedno z zadań geodezyjnych pomiarów sytuacyjno-wysokościowych. Najczęściej wykorzystywaną techniką są pomiary niwelacyjne – w prosty sposób pozwalające na wyznaczenie wysokości punktów charakterystycznych form krajobrazu – brzegów rzek, szczytów gór, dna wąwozów oraz obiektów inżynierskich – mostów, domów, chodników, jezdni … Jak zinterpretować wyniki pomiarów ? Jak rzędy liczb określających wysokości punktów zamienić w mapę ? Co to jest warstwica ? Czy kod paskowy (taki jak na towarach w sklepie :)) może być użyteczny przy określaniu różnic wysokości ? Na te i inne pytania związane z określaniem różnic wysokości odpowiemy w czasie zajęć. Uczestnicy dowiedzą się jakie pomiary wykonuje się w celu wyznaczenia różnic wysokości, jak opracowuje się mapy sytuacyjno-wysokościowe. Pokażemy co to niwelator, łaty i jak wysoko skaczą ciężkie żabki ? Razem sprawdzimy co wspólnego mają niwelator, kasa w supermarkecie i praca urzędnika ?

  • pt., 2022-09-30 09:00
  • czw., 2022-09-29 11:30
Lekcja festiwalowa Czy ten news to fake news? Rozpoznawanie dezinformacji w sieci

Na tym spotkaniu Uczestnicy dowiedzą się, czym jest dezinformacja w sieci, kto ją tworzy, kto rozprzestrzenia dalej i dlaczego jest taka groźna. Uczestnicy poznają podstawowe sposoby rozpoznawania fake news, nauczą się czujności w przyswajaniu treści i będą mieli okazję sami spróbować odgadnąć, czy mają do czynienia z dezinformacją, czy prawdziwymi wiadomościami. Spotkanie będzie mieć formę multimedialnego wykładu on-line, połączonego z ćwiczeniami i zadaniami oraz czasem na interakcję Prowadzącej i Uczestników.

  • pt., 2022-09-30 09:00
  • pt., 2022-09-30 10:00
  • pt., 2022-09-30 12:00
Lekcja festiwalowa Od kamyczka do mapy

Zajęcia obejmują podstawowe zagadnienia z zakresu kartografii, ze szczególnym uwzględnieniem kartografii geologicznej. Młodzi uczestnicy zostaną zapoznani z elementami graficznymi mapy oraz poznają sposób ich właściwego odczytu. Poznają symbole oznaczające kierunki świata, siatkę współrzędnych i skalę mapy. Następnie zapoznają się z kompasem geologicznym i spróbują sami dokonać pomiaru. Podczas zajęć będą mieli okazję oglądnąć okazy skał ze strukturami geologicznymi, powstałymi na wskutek procesów tektonicznych i sedymentacyjnych.

Podczas zajęć młodzi odkrywcy wykonają zadania, polegające na stworzeniu własnej mapy i rozwiążą krzyżówkę utrwalającą pojęcia poznane podczas zajęć.

W przypadku zajęć online: część okazowa zostanie zastąpiona prezentacją zdjęć okazów ze strukturami  oraz grami w aplikacjach Quizlet i Kahoot!

  • pon., 2022-09-26 09:00
  • pon., 2022-09-26 10:00
  • wt., 2022-09-27 09:00
  • wt., 2022-09-27 10:00
  • śr., 2022-09-28 09:00
  • śr., 2022-09-28 10:00
  • czw., 2022-09-29 09:00
  • czw., 2022-09-29 10:00
  • pt., 2022-09-30 09:00
  • pt., 2022-09-30 10:00
Lekcja festiwalowa Zmierzyć góry

Wyznaczanie różnic wysokości oraz wkreślanie form krajobrazowych na mapy to jedno z zadań geodezyjnych pomiarów sytuacyjno-wysokościowych. Najczęściej wykorzystywaną techniką są pomiary niwelacyjne – w prosty sposób pozwalające na wyznaczenie wysokości punktów charakterystycznych form krajobrazu – brzegów rzek, szczytów gór, dna wąwozów oraz obiektów inżynierskich – mostów, domów, chodników, jezdni … Jak zinterpretować wyniki pomiarów ? Jak rzędy liczb określających wysokości punktów zamienić w mapę ? Co to jest warstwica ? Czy kod paskowy (taki jak na towarach w sklepie :)) może być użyteczny przy określaniu różnic wysokości ? Na te i inne pytania związane z określaniem różnic wysokości odpowiemy w czasie zajęć. Uczestnicy dowiedzą się jakie pomiary wykonuje się w celu wyznaczenia różnic wysokości, jak opracowuje się mapy sytuacyjno-wysokościowe. Pokażemy co to niwelator, łaty i jak wysoko skaczą ciężkie żabki ? Razem sprawdzimy co wspólnego mają niwelator, kasa w supermarkecie i praca urzędnika ?

  • pt., 2022-09-30 09:00
  • czw., 2022-09-29 11:30
Lekcja festiwalowa Czy ten news to fake news? Rozpoznawanie dezinformacji w sieci

Na tym spotkaniu Uczestnicy dowiedzą się, czym jest dezinformacja w sieci, kto ją tworzy, kto rozprzestrzenia dalej i dlaczego jest taka groźna. Uczestnicy poznają podstawowe sposoby rozpoznawania fake news, nauczą się czujności w przyswajaniu treści i będą mieli okazję sami spróbować odgadnąć, czy mają do czynienia z dezinformacją, czy prawdziwymi wiadomościami. Spotkanie będzie mieć formę multimedialnego wykładu on-line, połączonego z ćwiczeniami i zadaniami oraz czasem na interakcję Prowadzącej i Uczestników.

  • pt., 2022-09-30 09:00
  • pt., 2022-09-30 10:00
  • pt., 2022-09-30 12:00
Lekcja festiwalowa Monopol leśny

Gra mająca na celu przybliżenie zagadnień związanych z ekonomiką leśnictwa i edukacją ekologiczną. Uczestnicy gry przemieszczając się po kampusie SGGW zdobywać będą informacje na temat lasów i gospodarki leśnej

  • pt., 2022-09-30 10:00
  • pt., 2022-09-30 12:00
  • pt., 2022-09-30 14:00
Lekcja festiwalowa Od kamyczka do mapy

Zajęcia obejmują podstawowe zagadnienia z zakresu kartografii, ze szczególnym uwzględnieniem kartografii geologicznej. Młodzi uczestnicy zostaną zapoznani z elementami graficznymi mapy oraz poznają sposób ich właściwego odczytu. Poznają symbole oznaczające kierunki świata, siatkę współrzędnych i skalę mapy. Następnie zapoznają się z kompasem geologicznym i spróbują sami dokonać pomiaru. Podczas zajęć będą mieli okazję oglądnąć okazy skał ze strukturami geologicznymi, powstałymi na wskutek procesów tektonicznych i sedymentacyjnych.

Podczas zajęć młodzi odkrywcy wykonają zadania, polegające na stworzeniu własnej mapy i rozwiążą krzyżówkę utrwalającą pojęcia poznane podczas zajęć.

W przypadku zajęć online: część okazowa zostanie zastąpiona prezentacją zdjęć okazów ze strukturami  oraz grami w aplikacjach Quizlet i Kahoot!

  • pon., 2022-09-26 09:00
  • pon., 2022-09-26 10:00
  • wt., 2022-09-27 09:00
  • wt., 2022-09-27 10:00
  • śr., 2022-09-28 09:00
  • śr., 2022-09-28 10:00
  • czw., 2022-09-29 09:00
  • czw., 2022-09-29 10:00
  • pt., 2022-09-30 09:00
  • pt., 2022-09-30 10:00
Lekcja festiwalowa Białoruś znana i nieznana

Białoruś – sąsiad, o którym prawie nic nie wiemy. Chociaż jest to kraj niezwykle bliski nam kulturowo i geograficznie, nasza wiedza na jego temat ogranicza się do kilku informacji, które na dodatek nie zawsze są prawdziwe. Podczas spotkania chcielibyśmy przybliżyć Państwu naszego wschodniego sąsiada, odczarować mity na jego temat i może sprawić, że chociaż trochę polubią Państwo Białoruś, bez względu na to, czy kiedyś byli Państwo w Grodnie, Brześciu lub Mińsku, czy nie.

Serdecznie zapraszamy na wirtualną podróż na Białoruś!

  • pt., 2022-09-30 10:30

©2022 Festiwal Nauki