Instytut Psychologii PAN

Typ Tytuł Opis Dziedzina Termin
Spotkanie festiwalowe Czy Twój mózg Cię okłamuje? Złudzenia wzrokowe okiem neuronaukowca

Chyba każdy z nas doświadczył chociaż raz w życiu złudzenia wzrokowego – sytuacji, w której to, co widzimy nie ma wiele wspólnego z rzeczywistością. Chociaż w codziennym życiu nie przywiązujemy do złudzeń wzrokowych większej wagi, to od lat cieszą się one ogromnym zainteresowaniem naukowców badających działanie ludzkiego mózgu.

W trakcie spotkania zaprezentujemy Państwu szereg złudzeń wzrokowych, które można wywołać z zaskakującą powtarzalnością u prawie każdej osoby. Pokażemy, że często nawet świadomość tego, że doświadczamy złudzenia wzrokowego nie powoduje, że przestajemy tego złudzenia doświadczać. Zastanowimy się jaki jest mechanizm powstawania złudzeń wzrokowych, a także co ich istnienie mówi nam o działaniu ludzkiego mózgu.

Nauki społeczne
  • pon., 2022-09-19 17:00
Spotkanie festiwalowe Na czym polega poparcie dla demokracji i skąd się ono bierze?

Poparciem dla demokracji warto się zainteresować, ponieważ – wypadałoby przypuszczać – stanowi podstawowy psychospołeczny czynnik decydujący o powodzeniu samej demokracji. Trzeba jednak wiedzieć, że poparcie dla demokracji bywa rozumiane – i w konsekwencji badane– na wiele, nie zawsze powiązanych ze sobą, sposobów. Dlatego warto spróbować wniknąć w jego naturę.

W wykładzie, oprócz przeglądu rozmaitych podejść do interesującej nas problematyki, przedstawimy empirycznie zweryfikowaną koncepcję globalnego poparcia dla demokracji. Empiryczną podstawą naszych konkluzji będą wyniki podłużnych badań zrealizowanych na reprezentatywnej 2000-osobowej próbie dorosłych Polaków.

Wyniki analiz przekonują, że poparcie dla demokracji, jak można by się spodziewać, zależy m.in. od wykształcenia, wiedzy politycznej, realizmu, zaangażowania obywatelskiego, i in.

A co poparciu dla demokracji i w konsekwencji samej demokracji szkodzi? Przede wszystkim autorytaryzm, ale też konwencjonalna religijność i uprzedzenia (np. etniczne).

Nauki społeczne
  • wt., 2022-09-20 17:00
Spotkanie festiwalowe Sztuka VR i podróże kosmiczne

Eksploracja kosmosu niesie ze sobą wiele wyzwań związanych z utrzymaniem dobrego samopoczucia i zdrowia astronautów. Misje kosmiczne stają się dłuższe i bardziej wymagające. Astronauci narażeni są ekstremalne warunki i skutki izolacji. Nie mogą też liczyć na szybką pomoc z Ziemi. Powodzenie misji zależy więc od utrzymania zdolności załogi do działania w trudnych warunkach, ich zdrowia fizycznego i psychicznego. Technologia rozszerzonej rzeczywistości, zwłaszcza immersyjna rzeczywistość wirtualna, jest obiecującym narzędziem samopomocy i interwencji. Do tej pory dokonywano prób zastosowania środowisk umożliwiających kontakt z naturą lub eksplorację otwartych przestrzeni (w kontraście do ograniczonej przestrzeni statku lub bazy kosmicznej). Postulowano też wykorzystanie potencjału sztuki i tworzenie artystycznych doświadczeń wirtualnych. Pokażemy jak artystyczne doświadczenia filmowe i interaktywne działają na uczestników symulowanej misji kosmicznej, mieszkańców habitatu będącego odzwierciedleniem bazy księżycowej.

Nauki społeczne
  • śr., 2022-09-21 17:00
Spotkanie festiwalowe Czy psychologia może pomóc powstrzymać degradację środowiska?

Podczas spotkania zastanowimy się, czy i jak psychologia może przyczynić się do zwiększenia troski o środowisko. Dyskusja zostanie oparta na wstępnych ustaleniach z badań prowadzonych przez zespół Pracowni Psychologii Kulturowej i Badań Międzykulturowych Instytutu Psychologii PAN. W trakcie wystąpienia podejmiemy tematykę wpływu systemu wartości (w tym wartości materialistycznych) na postawy proekologiczne, które zawierają przekonania o istnieniu ograniczeń wzrostu gospodarczego, o kruchości równowagi w przyrodzie i o możliwości wystąpienia eko-kryzysu. Następnie zastanowimy się, co ma ze sobą wspólnego religia i ekologia. Spróbujemy sprawdzić, czy fanatycy religijni są przekonani o swoim panowaniu nad światem, przez co działają destrukcyjnie dla środowiska. Dodatkowo ocenimy, jak moralność i poparcie dla prawicowego autorytaryzmu mogą buforować wpływ religii na troskę o środowisko i zachowania proekologiczne. Wreszcie postaramy się odróżnić pozytywny wpływ duchowości od negatywnego wpływu religijności (związanej z religiami monoteistycznymi!) na działania pro-środowiskowe. Na koniec zastanowimy się, jak uzyskane dane z badań naukowych mogą faktycznie przyczynić się do powstrzymania degradacji środowiska.

Nauki społeczne
  • czw., 2022-09-22 17:00
Spotkanie festiwalowe Jak złość wiąże się z depresją i czemu to jest ważne?

Zapraszam Państwa na wykład o roli złości w codziennym życiu oraz roli złości u osób w depresji. Złość jest bardzo ważną emocją w naszym doświadczeniu ludzkim, a jednak jest kłopot z akceptacją przeżywania złości na poziomie społecznym i rodzinnym. Od dziecka jesteśmy uczeni, aby nie okazywać złości. Złość jest jedną z kluczowych emocji, które mogą stanowić o tym, że chcemy postawić granice jakiemuś zachowaniu, lub możemy mieć siłę motywacyjną do działania. Praca ze złością w terapii może pomóc w prewencji depresji i zaburzeń lękowych, a także może mieć ważne znaczenie w leczeniu już rozwiniętych zaburzeń emocjonalnych.

Wyniki moich badań pokazują, że wyższy poziom agresji ukierunkowanej do wewnątrz, a niższy poziom agresji ukierunkowanej na zewnątrz łączy się z większą ilością myśli samobójczych u osób w depresji. Wyższy poziom złości ukierunkowanej do wewnątrz łączy się również z większą ilością myśli o zrobieniu sobie krzywdy. Te wyniki wskazują na potencjalne możliwości pracy terapeutycznej z osobami w depresji, aby wzmocnić ich kompetencje w ukierunkowaniu złości na zewnątrz zamiast do wewnątrz.

Z kolei w zadaniu badającym skłonność do odpowiedzi agresywnej w wyniku prowokacji agresywnej od innej osoby, wyniki pokazały, że większa ilość odpowiedzi agresywnych u osób w depresji związana jest z niższą depresyjnością oraz niższą anhedonią w pomiarze kwestionariuszowym, a także z codziennym wyższym poziomem przeżywania szczęścia, a także niższą anhedonią i mniejszym poczuciem beznadziei w pomiarze dzienniczkowym.

Ten wynik z kolei pokazuje, że abyśmy mogli wskrzesić w sobie impuls agresywny, potrzebujemy czuć się w miarę dobrze w naszym codziennym życiu.

Zapraszam do dyskusji o tym, jak przeżywać złość w sposób bardziej świadomy.

Nauki społeczne
  • pt., 2022-09-23 17:00
Lekcja festiwalowa Język migowy jako genialny sposób wpływu na odbiorcę

Porozumiewamy się bez dźwięków. Czy emocje w języku polskim i emocje w języku migowym są tak samo wyrażane? Jak kontekst mimiczny wpływa na siłę przekazu? Czy można przekazać wiadomość nie używając słów?

  • pon., 2022-09-26 10:00

©2022 Festiwal Nauki