Psychologia postrzegania wojny rosyjsko-ukraińskiej w mediach: jak zapobiegać traumie medialnej

Numer: 
157

Trauma medialna związana z katastrofami, atakami terrorystycznymi i innymi tragediami opisywanymi w mediach. Historia badań nad wpływem postrzegania tragedii na zdrowie psychiczne. Wojna i jej medialny wpływ na dobrostan psychiczny mieszkańców sąsiednich krajów. Przestrzeń informacyjna jest również polem bitwy. Jak wojna zmienia ekosystem mediów. Kłamstwa, fałszerstwa, operacje specjalne. Propaganda w mediach rozrywkowych. Dlaczego odpoczynek w mediach nie zmniejsza cierpienia? Jak europejski system medialny reaguje na wojnę rosyjsko-ukraińską i broni się. Jakie są cele psychologiczne w wojskowych informacyjnych operacjach specjalnych: dobre samopoczucie, spójność, optymizm. Formuła odporności: wartości, samoregulacja, użyteczne działania, pozytywne myślenie, wsparcie społeczne. Konsumpcja mediów podczas wojny. Niepokojące informacje i zjawiska psychologiczne. Informacje o wojnie, rola obrazów wizualnych. Eksperymentalne badanie statycznych obrazów wojny wiadomych zdjencz. Ocena graficzna (bez słów) i wpływ rozumienia historij przedstawionych na zdjęciach. Wyniki badań w ramach wieloletniego programu wsparcia ukraińskich grup badawczych Polskiej Akademii Nauk, realizowanego we współpracy z Narodową Akademią Nauk USA przy wsparciu partnerów zewnętrznych. Mechanizm wtórnej traumatyzacji: jakie są czynniki wyzwalające, jak to działa? Objawy traumy medialnej: jak je rozpoznać. Jak chronić się przed traumą medialną. Algorytmy zdrowego korzystania z mediów a rozwój pourazowy.

Typ spotkania: 
Dziedzina: 
Forma: 
Dedykowane: 
Język: 
Termin: 
poniedziałek, 23 Września, 2024 - 18:00
Czas trwania: 
45 minut
Opis skrócony: 
Jak wpływają na nas obrazy wojny w mediach? Jak zapobiegać traumie medialnej? Omówimy wyniki badań i praktyczne implikacje utrzymania zdrowia psychicznego i dobrego samopoczucia podczas wojny.
Dodatkowe informacje: 
Za zgodą uczestników pokażemy zdjęcia z popularnych kolekcji międzynarodowych mediów i zwycięzców profesjonalnych konkursów dla fotografów na temat wojny rosyjsko-ukraińskiej.
dr hab.
Lyubov
Naydonova
Miejsce spotkania: 
ul. Jaracza 1
00-378 Warszawa
Online

©2024 Festiwal Nauki