polski

Typ Tytuł Opis Dziedzina Termin
Spotkanie festiwalowe VBA case’y rozmów kwalifikacyjnych

Makra pozwalają automatyzować większość na co dzień wykonywanych czynności w Excelu, dzięki czemu nasza praca staje się bardziej wydajna oraz pozbawiona błędów. Nie marnuj cennego czasu na rutynowe, powtarzane codziennie czynności. Możliwości języka VBA są ogromne, dlatego znajomość tego języka programowania jest tak ceniona przez pracodawców. Podczas spotkania pokażemy dlaczego warto rozpocząć naukę VBA oraz jak wejść na wyższy poziom pracy w MS Excel. Podstawowe aspekty pracy z językiem zostaną zaprezentowane w formie prostych przykładów, które mogą znacznie ułatwić życie analityka zmagającego się na co dzień ze żmudnymi i powtarzalnymi operacjami w Excelu.

W trakcie spotkania:
• Dowiesz się co to jest VBA i do czego służy.
• Poznasz przykładowe pytania i zadania zadawane podczas rozmów kwalifikacyjnych
• Poznasz składnię języka VBA i zobaczysz jak w praktyce pisze się makropolecenia.
• Zobaczysz jakie procesy można zautomatyzować za pomocą kilku linii kodu.
• Przekonasz się, czy VBA pomoże Ci szybciej wykonywać codzienne obowiązki.

Nauki ekonomiczne
  • wt., 2024-09-17 18:00
Spotkanie festiwalowe Darwin dramatyzował: trochę fizyki i komputer wystarczą, żeby odczytać ewolucję w zapisie kopalnym Nauki biologiczne
  • czw., 2024-09-19 18:00
Spotkanie festiwalowe Triki w excelu – case’y rozmów kwalifikacyjnych

Microsoft Excel jest najpowszechniej stosowanym programem do analizy i prezentacji danych. Bardzo dobra znajomość arkuszy kalkulacyjnych jest szczególnie ważna, gdyż może usprawnić naszą pracę. Na podstawie zadań spotykanych na rekrutacjach pokażemy Ci jak je rozwiązać oraz zwrócimy uwagę na najistotniejsze narzędzia usprawniające codzienną pracę w Excelu. Warsztat realizowany jest na poziomie podstawowym + średnio zaawansowanym i omawia zagadnienia z kursu Wstęp do analizy danych w programie MS Excel.

W trakcie spotkania:
• Poznasz najczęściej zadawane pytania na rozmowach kwalifikacyjnych z Excela.
• Pokażemy Ci najprzydatniejsze narzędzia, skróty klawiaturowe oraz triki ułatwiające codzienną pracę w Excelu.
• Przekonasz się „na własnej skórze” jaki jest Twój poziom znajomości Excela.
• Otrzymasz pełne rozwiązania testu wraz z instrukcją przedstawiającą „krok po kroku” dojście do każdego z rozwiązań.

Nauki ekonomiczne
  • czw., 2024-09-19 18:00
Spotkanie festiwalowe Neutralność klimatyczna - paląca sprawa

Debata skupi się na kluczowych wyzwaniach oraz możliwych rozwiązaniach związanych z osiągnięciem neutralności klimatycznej, czyli równowagi między emisją gazów cieplarnianych a ich pochłanianiem. Jest ona niezbędna do ograniczenia globalnego ocieplenia i uniknięcia groźnych dla nas wszystkich skutków.

Temat debaty jest niezwykle istotny z kilku powodów. Po pierwsze, zmiany klimatyczne są coraz bardziej odczuwalne na całym świecie. Ekstremalne zjawiska pogodowe, takie jak fale upałów, powodzie, huragany czy susze, stanowią poważne zagrożenie dla życia ludzkiego, ekosystemów oraz gospodarek. Osiągnięcie neutralności klimatycznej jest kluczowe, aby zatrzymać ten niebezpieczny trend i zapewnić stabilność klimatyczną.

Po drugie, neutralność klimatyczna wiąże się z transformacją wielu sektorów gospodarki, takich jak energetyka, transport, rolnictwo i przemysł. Konieczne są innowacyjne technologie oraz zmiany w sposobie produkcji i konsumpcji, które pozwolą na redukcję emisji gazów cieplarnianych. Transformacja energetyczna, polegająca na przejściu z paliw kopalnych na odnawialne źródła energii, jest jednym z najważniejszych elementów tego procesu. W debacie zostaną omówione najnowsze osiągnięcia w dziedzinie technologii energetycznych oraz wyzwania związane z ich wdrażaniem na szeroką skalę.

Po trzecie, rolnictwo i produkcja żywności również odgrywają kluczową rolę w osiąganiu neutralności klimatycznej. Sektor ten jest zarówno źródłem emisji, jak i potencjalnym pochłaniaczem dwutlenku węgla. W debacie zostaną poruszone tematy związane z zrównoważonym rolnictwem, ochroną bioróżnorodności oraz innowacyjnymi metodami produkcji żywności, które mogą przyczynić się do redukcji emisji i poprawy zdrowia ekosystemów.

Podsumowując, debata dotycząca neutralności klimatycznej ma na celu zgłębienie analizy problemów i szans związanych z jednym z najważniejszych wyzwań naszych czasów. Dyskusja pozwoli na wymianę wiedzy i doświadczeń w zakresie budowania zrównoważonej i odpornej na zmiany klimatyczne przyszłości.

 

PANELIŚCI

Dr hab. inż. Wojciech Bujalski, prof. PW - Instytut Techniki Cieplnej, Wydział Mechaniczny Energetyki i Lotnictwa PW

Dr hab. Marcin Gołębiewski, prof. SGGW - Instytut Nauk o Zwierzętach SGGW

Prof. dr hab. Joanna Kargul - Centrum Nowych Technologii UW

Prof. dr hab. Szymon Malinowski - Instytut Geofizyki, Wydział Fizyki UW

Dr hab. Ewa Zaraś (prowadzenie) - Instytut Nauk Ogrodniczych SGGW

  • pt., 2024-09-20 18:00
Spotkanie festiwalowe Cykl o wirusie HPV i ryzyku nowotworów

Cykl zajęć dotyczy wirusa HPV: uczestnicy będą mogli dowiedzieć się co to za wirus, jak można się nim zarazić, czy można uniknąć zakażenia oraz jakie są związki między infekcją HPV a nowotworami. Opowiemy także o tym jak można sprawdzić czy jest się zakażonym (rodzaje badań diagnostycznych), a także kto i kiedy powinien przyjąć szczepionkę przeciwko wirusowi HPV.

1. HPV – co to za wirus? jak można się nim zarazić? czy można zapobiec zakażeniu?  objawy zakażenia u kobiet i u mężczyzn 9:00-9:45

2. HPV a ryzyko nowotworów; HPV wysokiego i niskiego ryzyka onkogennego 10:00-10:45

3. Diagnostyka infekcji HPV – jak można sprawdzić czy jest się zakażonym? 11:00-11:45

4. Szczepionka na HPV - kiedy i dla kogo 12:00-12:45

Nauki medyczne
  • sob., 2024-09-21 09:00
  • sob., 2024-09-21 10:00
  • sob., 2024-09-21 11:00
  • sob., 2024-09-21 12:00
Spotkanie festiwalowe Czeski Bach i polska Marylin Monroe, czyli o drugim życiu imion własnych

Imiona własne, takie jak Jan Sebastian Bach, Marylin Monroe, czy też Wenecja, mają w swoich podstawowych użyciach jednoznaczne odniesienia do konkretnych bytów w rzeczywistości. Czasami jednak imiona własne pojawiają się w połączeniu z przymiotnikami oznaczającym narodowość lub miejsce i odnoszą się do kogoś innego, niż osoba nosząca dane nazwisko, lub do innego miasta niż oryginalnie określane daną nazwą.

W wykładzie przypomnę podstawowe wiadomości o imionach własnych oraz postaram się poszukać odpowiedzi na następujące pytania: Czy takie połączenia niosą ze sobą ocenę pozytywną, czy też negatywną – czy czeski Bach to gorsza wersja Bacha, czy też dorównujący mu klasą kompozytor, który żył w innym kraju? Czy można dowolnie tworzyć odniesienia tego rodzaju – czy można nazywać Wenecję Sztokholmem południa? Czy tak utworzone określenia mogą mieć tylko jeden desygnat – czy może być tylko jeden Paryż Północy, czy też kilka miast może konkurować o to miano?

Nauki humanistyczne
  • sob., 2024-09-21 09:00
Spotkanie festiwalowe Kolorowa matematyka Nauki matematyczne
  • sob., 2024-09-21 09:00
Spotkanie festiwalowe Luminescencja spoiw i pigmentów w badaniach dzieł sztuki

Metody analizy fizykochemicznej są bardzo ważne w badaniach dzieł sztuki. Pozwalają odpowiedzieć na wiele pytań, m.in. czy wszystkie elementy badanego obrazu są oryginalne, czy niektóre fragmenty przemalowano? Czy atrament wżera się w papier? Czy obraz przykryty jest werniksem? Uczestnicy warsztatów będą mogli zaobserwować różnice we fluorescencji wzbudzonej promieniowaniem UV. Oprócz tego opowiemy o innych nieinwazyjnych technikach badań używanych przez konserwatorów sztuki do analizy struktury zabytków. Pokażemy również jak zapobiegać najczęstszym czynnikom degradacji obiektów zabytkowych, do których należą nieodpowiednie warunki wilgotnościowe, temperaturowe oraz zanieczyszczenia powietrza.

Obszar sztuki
  • sob., 2024-09-21 09:00
Spotkanie festiwalowe Nauka czy magia?

Pokazy, przygotowane przez studentów i studentki z Koła Naukowego „Nanorurki” pozwolą Wam zanurzyć się w świat doświadczeń naukowych, które na pierwszy rzut oka wyglądają jak… prawdziwa magia! W trakcie pokazów przekonacie się, że ciecz będzie Was słuchać i robić dokładnie to, co jej nakażecie (i to z precyzją godną szwajcarskiego chronometru! Będziecie będziecie mogli obejrzeć spektakularne doświadczenie reakcji redoks, zwane także „chemicznymi światłami drogowymi”. Wyjaśnimy Wam, na czym polegają reakcje redoks i jak zachodzą. Przywołamy także przykłady takich reakcji występujących w życiu codziennym (np. odrdzewianie łańcucha rowerowego przy pomocy napoju Coca-Cola). Zaprezentujemy także ferrofluid, czyli ciecz, która „słucha fizyków” i podąża za ruchem ich dłoni. Pokaz ten ma na celu ukazanie oddziaływania materii z polem magnetycznym. Spróbujemy też sprawdzić, czy banknoty (podobnie jak rękopisy) nie płoną! Bez obawy, banknoty Narodowego Banku Polskiego wyjdą z tego eksperymentu bez szwanku.

Nauki fizyczne
  • sob., 2024-09-21 09:00
Spotkanie festiwalowe RAF - Analog Space Mission

Podczas pokazu zaprezentowane zostaną rezultaty projektu RAF - Analog Space Mission, czyli analogowej bazy kosmicznej na hałdach górniczych w Bytomiu. Projekt ten był pierwszą na świecie analogową misją kosmiczną zrealizowaną na hałdach. Podczas pokazu zaprezentowany będzie również model sondy InSight. Uczestnicy misji opowiedzą o jej przebiegu, będzie również możliwość zadania pytań na temat życia w bazie kosmicznej analogowym astronautom.

Nauki fizyczne
  • sob., 2024-09-21 09:00
Spotkanie festiwalowe Tajemnice gór, ciśnienia i wody

Podczas warsztatów zabierzemy Was w fascynującą podróż w góry, gdzie dowiemy się więcej o ciśnieniu i wodzie. Czy jesteście gotowi na przygodę? Zapiszcie się już teraz! Porozmawiamy wspólnie o górach, ciśnieniu i wodzie. To niezwykle interesujące tematy, które mają ogromne znaczenie w przyrodzie i w naszym codziennym życiu. Co więcej, przeprowadzimy wspólnie ciekawe doświadczenia, które pomogą nam lepiej zrozumieć te zjawiska. Podczas warsztatów sprawdzimy, czy zimne i ciepłe powietrze wywierają takie samo ciśnienie, sprawimy, że lodowce zaczną się topić, a na koniec każdy zbuduje swój własny wulkan, który oczywiście wybuchnie! 

Nauki fizyczne
  • sob., 2024-09-21 09:00
  • sob., 2024-09-21 11:00
  • sob., 2024-09-21 13:00
Spotkanie festiwalowe Enzymy restrykcyjne – tajna broń bakterii w służbie nauki

W czasie warsztatów uczestnicy będą mieli możliwość zapoznania się ze specyfikę pracy w laboratorium zajmującym się badaniami z zakresu genetyki molekularnej. Wykorzystując drożdże piekarnicze jako obiekt badawczy, uczestnicy dowiedzą się jak przeprowadzić klonowanie genu, stosując podstawowe narzędzia biologii molekularnej. Uzyskają wiedzę na temat reakcji PCR, zastosowania enzymów restrykcyjnych i elektroforezy żelowej. Uczestnicy samodzielnie przeprowadzą trawienie enzymami restrykcyjnymi i rozdział elektroforetyczny fragmentów DNA w żelu agarozowym.

Nauki biologiczne
  • sob., 2024-09-21 09:30
  • sob., 2024-09-21 12:00
Spotkanie festiwalowe Cykl o wirusie HPV i ryzyku nowotworów

Cykl zajęć dotyczy wirusa HPV: uczestnicy będą mogli dowiedzieć się co to za wirus, jak można się nim zarazić, czy można uniknąć zakażenia oraz jakie są związki między infekcją HPV a nowotworami. Opowiemy także o tym jak można sprawdzić czy jest się zakażonym (rodzaje badań diagnostycznych), a także kto i kiedy powinien przyjąć szczepionkę przeciwko wirusowi HPV.

1. HPV – co to za wirus? jak można się nim zarazić? czy można zapobiec zakażeniu?  objawy zakażenia u kobiet i u mężczyzn 9:00-9:45

2. HPV a ryzyko nowotworów; HPV wysokiego i niskiego ryzyka onkogennego 10:00-10:45

3. Diagnostyka infekcji HPV – jak można sprawdzić czy jest się zakażonym? 11:00-11:45

4. Szczepionka na HPV - kiedy i dla kogo 12:00-12:45

Nauki medyczne
  • sob., 2024-09-21 09:00
  • sob., 2024-09-21 10:00
  • sob., 2024-09-21 11:00
  • sob., 2024-09-21 12:00
Spotkanie festiwalowe Dziekani Wydziału Fizyki UW przedstawiają: Cztery Żywioły i Atom

Skąd wiemy, że świat materialny jest zbudowany z atomów, a nie z czegoś ciągłego, co starożytni nazwali żywiołami? Wbrew nazwie, oznaczającej coś niepodzielnego, atomy są bardzo złożonymi tworami, które wciąż staramy się lepiej zrozumieć. Jest też we wszechświecie całkiem sporo obiektów, które nie są zbudowane z atomów. Naszymi opowieściami i pokazami spróbujemy nieco przybliżyć tę tematykę.

Nauki fizyczne
  • sob., 2024-09-21 10:00
Spotkanie festiwalowe Festiwal Młodych Inżynierów

21 września 2024 roku w godz. 10.00-15.00 zapraszamy do gmachu Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej. Na wszystkich, którzy myślą o zostaniu inżynierami, czekać będą eksperymenty, wyzwania i sprawności do zdobycia. Wstęp wolny!

Specjalnie na Festiwal Młodych Inżynierów siły połączyło pięć politechnicznych Wydziałów: Fizyki, Inżynierii Materiałowej, Mechaniczny Technologiczny, Mechatroniki oraz Zarządzania. Każdy z nich przygotował swoje zadania dla uczestników wydarzenia. Poziom trudności został pomyślany tak, żeby każdy, niezależnie od wieku, był gotów sprostać festiwalowym zadaniom.

Jak to będzie wyglądać? W auli Gmachu Fizyki znajdziecie kilka stanowisk, na których odbywać się będą eksperymenty, pokazy i naukowe łamigłówki. Nasi naukowcy, doktoranci i studenci odpowiedzą na Wasze pytania i wyjaśnią nawet najbardziej skomplikowane procesy.

  • Wypróbuj nasze gry laserowe, szachy, tangramy.
  • Dowiedz się do czego może użyć klocków Lego inżynier.
  • Zobacz wizualizację procesów produkcyjnych z wykorzystaniem technologii AR.
  • Poznaj możliwości druku 3D.
  • Eksperymentuj z nadprzewodnikami.
  • Sprawdź nad czym pracują studenci z naszych Kół Naukowych.
  • co jeszcze? przekonaj się sam!

 
Szczegóły dot. wydarzenia zamieszczać będziemy w wydarzeniu w serwisie Facebook

Nauki techniczne
  • sob., 2024-09-21 10:00
Spotkanie festiwalowe Jak palenie wyrobów tytoniowych uszkadza nasze komórki?

Czy wiesz, że każda chmura dymu papierosowego lub pary z e-papierosa zawiera setki substancji chemicznych, które mogą uszkadzać Twoje komórki? Palenie wyrobów tytoniowych to nałóg, który dotyka miliony ludzi na całym świecie, ale czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak dokładnie wpływa ono na ludzkie komórki? Na tym wykładzie przedstawimy fascynujące wyniki badań naukowych, które odkrywają mroczne tajemnice korzystania z wyrobów tytoniowych.

Substancje chemiczne zawarte w papierosach i e-papierosach, takie jak substancje smoliste, benzen, metale ciężkie czy formaldehyd, wnikają do organizmu i zaczynają swoją destrukcyjną działalność na poziomie komórkowym i molekularnym.

Dowiesz się m.in. jak dym papierosowy i para e-papierosów uszkadzają DNA, prowadząc do mutacji, które mogą skutkować rozwojem nowotworów. Poznasz mechanizmy, przez które palenie powoduje stres oksydacyjny – stan, w którym wolne rodniki uszkadzają komórki, przyczyniając się do przedwczesnego starzenia się organizmu i rozwoju chorób przewlekłych w tym chorób układu krążenia i oddechowego. Przeanalizujemy również, jak regularne palenie wpływa na układ immunologiczny, osłabiając go i zwiększając podatność na infekcje oraz inne schorzenia.

Przyjdź i dowiedz się, jak ochrona Twoich komórek może poprawić Twoje zdrowie i jakość życia. Ten wykład to doskonała okazja, aby zrozumieć, dlaczego warto zrezygnować z palenia i jak możesz zadbać o swoje zdrowie na poziomie komórkowym.

Nauki medyczne
  • sob., 2024-09-21 10:00
Spotkanie festiwalowe Jesienne rabaty kwiatowe - warsztaty z projektowania

Wprowadzeniem warsztatów będzie prezentacja, której celem jest pokazanie jak postrzegać rośliny ozdobne w kontekście materiału projektowego. 

Jaka jest ich specyfika i sezonowa dynamika zmian?  Jakie są wymagania roślin? W końcu jak korzystać z walorów jakie te rośliny nam oferują?  Podczas późniejszego spaceru w parku Ogrodu Botanicznego UW  pokazanych i omówionych zostanie kilka przykładów dobrych kompozycji roślinnych.  Następnie uczestnicy warsztatów, podejmą próbę   zaprojektowania własnych rabat zapachowych. 

Nauki biologiczne
  • sob., 2024-09-21 10:00
Spotkanie festiwalowe Kobiety ze znanych obrazów

Opowieść o Agnieszce Sorel, Simonettcie Vespucci, Cecilii Gallerani, Monie Lisie, Marii Teresie Habsburg, Juliettcie Recamier i Teodorze Matejko.

Nauki humanistyczne
  • sob., 2024-09-21 10:00
Spotkanie festiwalowe Komputerowe systemy do tworzenia modeli 3D

Proces budowy maszyn, urządzeń i różnego rodzaju przedmiotów użytkowych we współczesnym świecie nierozerwalnie związany jest z projektowaniem, w czasie którego inżynierowie wykorzystują złożone systemy wspomagania komputerowego. Programy CAD (ang. Computer Aided Design) pozwalają na tworzenie w wirtualnej przestrzeni trójwymiarowej elementów o wyrafinowanych kształtach w bardzo krótkim czasie. Spasowanie poszczególnych części rzeczywistej konstrukcji, które pojawiły się na początku w głowie konstruktora, a następnie na ekranie komputera, jest idealne. Możemy tego doświadczyć oglądając sprzęty i przedmioty codziennego użytku. Ten efekt potęguje możliwość współpracy programów CAD i CAM (ang. Computer Aided Manufacturing) z maszynami do automatycznej, cyfrowo sterowanej obróbki materii. Z kolei współpraca komputerowych systemów CAD i CAE (ang. Computer Aided Engineering) pozwala na drodze obliczeń numerycznych zaprojektować urządzenie, które może być bardzo skomplikowane i odpowiedzialne, a jednocześnie będzie lekkie i bezpieczne. Systemy CAD-CAM-CAE wyparły już deskę kreślarską, ołówek, linijkę, kalkulator... Całe szczęście komputery we wszystkim nie wyręczą człowieka, gdyż człowiek nadal jest twórcą pomysłu, ale spowodowały, że inżynierowie osiągają swoje cele szybciej i w znacznie bardziej komfortowych warunkach.

Nauki techniczne
  • sob., 2024-09-21 10:00
  • ndz., 2024-09-22 10:00
Spotkanie festiwalowe Kwadratura kwadratu

Tytułowa kwadratura kwadratu polega na wskazaniu podziału pewnego kwadratu o całkowitej długości boku na różne, mniejsze kwadraty o całkowitej długości boku. W odróżnieniu od kwadratury koła jest to możliwe, ale nie tak proste, jak może sugerować nazwa. Na tych zajęciach przyjrzymy się historii zmagań z tym problemem, przedstawimy również kilka powiązanych zagadnień.

Nauki matematyczne
  • sob., 2024-09-21 10:00
Spotkanie festiwalowe Mikroby w żywności

Dzieci dowiedzą się o ”dobrych” i „złych” mikrobach w żywności, o ich wpływie na zdrowie małego człowieka. Poznają produkty, w których mogą je spotkać. Zobaczą bakterie pod mikroskopem i na zdjęciach. Będą też rozwiązywać tematyczne konkursy i krzyżówki.

Nauki biologiczne
  • sob., 2024-09-21 10:00
Spotkanie festiwalowe Modelowy celebryta - elegancki nicień Caenorhabditis elegans

Caenorhabditis elegans jest małym (długość do 1 mm), niepasożytniczym nicieniem żyjącym w glebie. Wiele cech nicienia przyczyniło się do tego, że został on jednym z najbardziej popularnych organizmów modelowych. Przezroczyste ciało C. elegans znacząco ułatwia obserwacje mikroskopowe wszystkich jego 959 komórek somatycznych. Jedną trzecią wszystkich komórek nicienia stanowią neurony. Nicień jest dotychczas jedynym organizmem z kompletną mapą połączeń neuronalnych. Cykl życiowy nicieni jest bardzo szybki – rozwój od jaja do dorosłego organizmu wynosi około 72 godzin. Przez kolejne 3 dni pojedynczy osobnik może złożyć do 400 jaj, co znacząco ułatwia uzyskanie dużych populacji na potrzeby badań. C. elegans był pierwszym organizmem wielokomórkowym z całkowicie odczytaną sekwencją nukleotydów w jego DNA. Genom nicieni zawiera wiele genów mających swoje odpowiedniki u człowieka. Ze względu na fakt, że mutacje w wielu z tych genów skutkują rozwojem poważnych schorzeń u ludzi, nicień jest wykorzystywany jako model wielu chorób.

Spotkanie będzie składać się z wykładu oraz części praktycznej. Uczestnicy będą mogli zapoznać się z podstawowymi wiadomościami na temat nicieni: ich budową, cyklem życiowym i fizjologią. Zaprezentowany zostanie przegląd głównych odkryć naukowych dokonanych na nicieniach i najciekawsze kierunki przyszłych badań. W trakcie zajęć praktycznych uczestnicy poznają podstawowe techniki pracy z nicieniami, przeprowadzą obserwacje nicieni przy użyciu mikroskopii fluorescencyjnej, zapoznają się z podstawami genetyki klasycznej (mendlowskiej) i metodą genotypowania za pomocą techniki łańcuchowej reakcji polimerazy PCR.

Nauki biologiczne
  • sob., 2024-09-21 10:00
Spotkanie festiwalowe Młodzi badacze na start - eksperymentuj ze światłem

Gotowi na niezapomnianą przygodę w świecie nauki? Zapraszamy na warsztaty, które odkryją przed Wami tajemnice światła!

Uczestnicy naszych interaktywnych zajęć zgłębią dwoistą naturę światła - zarówno jego falowy jak i kwantowy charakter. Przygotowaliśmy fascynujące eksperymenty, które przebliźą Wam m. in.:

Prawa optyki geometrycznej: 

  • odbicie, załamanie i rozszczepienie światła
  • całkowite wewnętrzne odbicie
  • zjawiska interferencji i dyfrakcji

Kwantową naturę światła:

  • efekt fotoelektryczny
  • emisję i absorpcję światła
  • lasery

Podczas warsztatów poznacie zasadę działania światłowodu, a także dowiecie się, jak "działa" ludzki wzrok i dlaczego widzimy kolory.

Będziecie mieli też okazję samodzielnie eksperymentować, poznając wiele własności światła i doświadczyć jak niesamowite jest nasze postrzeganie świata!

Nauki fizyczne
  • sob., 2024-09-21 10:00
  • sob., 2024-09-21 11:00
  • sob., 2024-09-21 12:00
Spotkanie festiwalowe O homarach i ascetycznych amerykańskich klasztorach: Prawosławne inicjatywy ekologiczne na świecie

W prezentacji opowiem o zaangażowaniu ekologicznym cerkwi prawosławnych. W tym celu odwołam się do moich badań terenowych w parafiach i klasztorach prawosławnych na całym świecie, w tym w społecznościach w Stanach Zjednoczonych, Grecji i innych krajach. Przedstawię istniejące tam inicjatywy ekologiczne, w tym projekty inicjowane przez cerkiew, jak również inicjatywy społeczne prowadzone przez osoby wyznania prawosławnego, które często pozostają poza widokiem hierarchii cerkiewnej. Wyjaśnię, dlaczego niektórzy prawosławni Grecy nie jedzą homarów i ośmiornic oraz jak myślenie ekologiczne kształtuje myślenie religijne. Wyjaśnię również, dlaczego wyspa Patmos w Grecji ma wiele drzew i jak jest to związane ze spowiedzią. Opowiem o moim pobycie w najbardziej ascetycznym klasztorze prawosławnym w Stanach Zjednoczonych i wyjaśnię, dlaczego nie mają tam internetu i ciepłej wody. Przedstawię pięć powodów, dla których niektórzy prawosławni unikają działań ekologicznych, a inni uważają, że ważne jest "być głębszym niż po prostu być lepszym w recyclingu".

Ten projekt otrzymał finansowanie z programu badań i innowacji Unii Europejskiej Horizon 2020 w ramach umowy grantowej Marie Skłodowska-Curie nr 847639 oraz ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Nauki społeczne
  • sob., 2024-09-21 10:00
Spotkanie festiwalowe O poszukiwaniu igły w stogu siana

Na wykładzie zostaną omówione podstawy techniki obliczeniowej zwanej analizą przedziałową oraz jej zastosowanie w obliczeniach komputerowych do dowodzenia twierdzeń i testowania hipotez matematycznych takich jak:  problem Keplera, czyli jak pakować pomarańcze w skrzynkach, aby zmieścić ich jak najwięcej, stabilność Układu Słonecznego, czyli czy planety krążąc dookoła Słońca w przyszłości nie pozderzają się, czy wreszcie testy hipotezy Riemanna, wciąż hipotezy, nie twierdzenia, będącej jednym z najsłynniejszym nierozwiązanych problemów matematycznych.

Nauki techniczne
  • sob., 2024-09-21 10:00
Spotkanie festiwalowe O ruchu w brzuchu

Dzieci poznają budowę i działanie układu pokarmowego.  W części praktycznej przekonają się jak trawione są najważniejsze składniki pokarmu - wykonają doświadczenia chemiczne

i wcielą się w enzymy trawienne człowieka oraz obliczą długość własnego przewodu pokarmowego.

Nauki biologiczne
  • sob., 2024-09-21 10:00
Spotkanie festiwalowe Poznaj świat fotografii z Focusem!
1. Szkolenie fotograficzne - 15:15 szkolenia z fotografii dla wszystkich. Dla zainteresowanych uczestników przewidziane jest szkolenie z podstaw fotografii oraz jej technicznych aspektów. Temat: „Jak robić lepsze zdjęcia?” Na szkoleniu będzie można dokładnie dowiedzieć się na czym polega robienie zdjęć w tym: sposoby kadrowania, dobieranie optymalnych ustawień oraz jak kreować narrację na zdjęciu. Dodatkowo pojawi się szansa na poznanie prac wielu sławnych fotografów oraz możliwości dyskusji na temat prac fotograficznych. Zostanie również uwzględniony temat aktualnie bardzo popularny jakim jest „fotografia smartphonem” 
 
2. Interaktywne stanowisko:
o Stanowisko fotograficzne: Uczestnicy festiwalu będą mieli możliwość zapoznać się ze współczesnym sprzętem fotograficznym cyfrowym oraz trochę starszą techniką analogową. Dodatkowo będzie możliwość zbadania wpływu różnych czynników na efekt końcowy zdjęcia. Stanowisko będzie obejmować:
- Różnice pomiędzy rodzajami technik fotograficznych: Pokazanie różnorodnych podejść do tematu tak szerokiego jak fotografia.
- Czas otwarcia migawki: Pozwoli na zrozumienie wpływu czasu na rozmycie obrazu.
- Rodzaj oświetlenia: Uczestnicy będą mogli porównać różne rodzaje źródeł światła.
- Ustawienia przysłony: Umożliwi eksperymentowanie z głębią ostrości.
o Wystawa fotograficzna na stelażach z wydrukami zdjęć, pokazującą dotychczasowe projekty KFF focus i jego członków. Przykładami są projekty takie jak „Diuna” podczas której zorganizowano dwa dni zdjęciowe z wyjazdem pod Warszawę w celu przeprowadzenia sesji plenerowej oraz zdjęć wykonanych w mobilnym studio. Chcielibyśmy przedstawić również efekty wyników wewnętrznych konkursów na tzw. „Temat miesiąca” w tym wiele ciekawych zdjęć, które można połączyć z konkretnymi hasłami.
 
 
Nauki techniczne
  • sob., 2024-09-21 10:00
Spotkanie festiwalowe Promieniowanie jonizujące w naszym życiu

Panuje przekonanie, że promieniowanie jonizujące jest rzadko spotykane i szkodliwe. Obalimy te mity pokazując, że promieniowanie to jest w naszym życiu bardzo powszechne i na ogół zupełnie niegroźne. Z pomocą radiometru wykażemy radioaktywność rozmaitych przedmiotów codziennego otoczenia. Goście staną też przed zadaniem rozwiązania quizu o promieniowaniu, rywalizując przy tym między sobą. Dodatkowo opowiemy o działaniu elektrowni jądrowej, posługując się przy tym interaktywną układanką. W jej ułożeniu mogą pomóc nawet Ci najmłodsi.

Nauki fizyczne
  • sob., 2024-09-21 10:00
Spotkanie festiwalowe W jaki sposób starożytni Egipcjanie odtwarzali fizyczny świat na ścianach świątyń i grobowców

Sposób przedstawiania otaczającego świata w sztuce egipskiej jest odległy od tradycji klasycznej, z której wyrasta europejska, czy też szerzej rozumiana, zachodnia kultura. Dlatego nieprzygotowanemu obserwatorowi płaskorzeźb na ścianach świątyń oraz grobowców trudno jest zrozumieć i zaakceptować schematyczne, pozbawione perspektywy, a niekiedy wydawałoby się wręcz karykaturalne odwzorowywanie, szczególnie na płaszczyźnie, trójwymiarowej rzeczywistości. Co zatem leżało u podstaw takiej koncepcji?

W pierwszej kolejności należy uświadomić sobie, że dawni Egipcjanie żyli w świecie całkowicie odmiennym od współczesnego. W świecie w pełni zależnym od boskich sił natury, przepełnionym magią, w którym stereotypowe rozumienie różnych zjawisk oraz trudne warunki egzystencji w dużej mierze determinowały intelektualny i społeczny rozwój człowieka. W takiej przestrzeni rozwijała się sztuka egipska. Funkcjonalnie była ona najczęściej powiązana z wiarą Egipcjan w życie pozagrobowe i idącą za tym koniecznością zapewnienia zmarłemu pośmiertnego bytu. Niezbędne do życia w zaświatach było istnienie tu na ziemi trwałego wizerunku zmarłego w postaci posągów, które zastępowały ciało i pozwalały na bytowanie w nim ka – w dużym uproszczeniu pozbawionego wad, nieśmiertelnego elementu duchowej egzystencji człowieka. Ten aspekt „trwałości” miał dla Egipcjan fundamentalne znaczenie. Nie może więc dziwić, że najwięcej przedstawień ludzkich rzeźbiono w skałach, często najtwardszych spośród dostępnych w Egipcie, jak na przykład bazalt, porfir, granit, czy dioryt. Niemniej ważne wydaje się jednak to, że schematycznie i powtarzalnie modelowany wizerunek był także, poprzez swoją niezmienną formę, niejako kolejnym gwarantem metafizycznie pojmowanej „trwałości”. Taki pogląd jest równocześnie jednym z istotnych czynników, który leży u podstaw fenomenu sztuki egipskiej, jej jednolitości i niezmienności stylistycznej.

Nauki humanistyczne
  • sob., 2024-09-21 10:00
Spotkanie festiwalowe Wizyta w Warszawskiej Stacji Obserwacyjnej ACTRIS w Instytucie Geofizyki Wydziału Fizyki UW

Naukowcy z Instytutu Geofizyki Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego prowadzą różnorodne badania mające na celu określenie stanu atmosfery. Na dachu budynku wydziału znajduje się platforma pomiarowa wyposażona w najnowocześniejszą aparaturę, spełniającą najwyższe standardy infrastruktury badawczej ACTRIS. Każdego dnia gromadzi ona megabajty danych na podstawie których współczesna nauka dostarcza informacji o aerozolach atmosferycznych i ich interakcji z promieniowaniem słonecznym. Zapraszamy wszystkie osoby, które chcą na własne oczy zobaczyć m. in. jedyny w Polsce spektrometr Pandora, czy też zajrzeć do wnętrza wielokanałowego lidaru PollyXT. Zapewniamy niezapomniane przeżycia i widok na panoramę miasta z wysokości piątego piętra.

Nauki fizyczne
  • sob., 2024-09-21 10:00
  • sob., 2024-09-21 10:30
Spotkanie festiwalowe Zabawy naukowe dla najmłodszych i trochę starszych

Najmłodsze dzieci (i te trochę starsze) mają spontaniczną potrzebę poznawania  otaczającego je świata i przyrody, a więc nauka i ciekawość świata jest dla nich naturalna. W programie warsztatów przeznaczonych dla najmłodszych na pewno znajdzie się czas na obserwacje ulubionego przez dzieci, choć bardzo prostego wybuchu wulkanu oraz własnoręcznego stworzenia tęczy, a także kilka niespodziankowych eksperymentów. Zapraszamy najmłodszych i trochę starszych!

Nauki fizyczne
  • sob., 2024-09-21 10:00
  • sob., 2024-09-21 12:00
  • sob., 2024-09-21 14:00
Spotkanie festiwalowe Zostań swoim najlepszym menadżerem – jak wykorzystywać funkcje wykonawcze w szkole i nie tylko

Uczysz się ciężko do klasówek, a mimo to nie dostajesz piątek? Pracujesz wiele godzin nad projektem, a on okazuje się niewypałem? Być może nie do końca wiesz jak odpowiednio zorganizować materiał, na jakich elementach skupić się najbardziej chcąc je jak najefektywniej opanować lub rozdysponować czas na poszczególne etapy działania…Twój mózg czeka aby zadziwić Cię swoim niewykorzystanym potencjałem. Dzięki kilku łatwym zadaniom dowiesz się jak dzięki odpowiednio wykorzystywanym funkcjom wykonawczym masz szansę wznieść się na wyżyny Twoich możliwości. Jako swój najlepszy menadżer będziesz efektywnie zarządzał czasem, może grupą kolegów, z którą współpracujesz i materiałem do opracowania, osiągając założony cel.

Seminarium będzie dawać możliwość dowiedzenia się czym są funkcje wykonawcze, jakie problemy napotyka się w pracy z nimi w praktyce neuropsychologicznej u dzieci i młodzieży w zaburzeniach ze spektrum autyzmu czy zespole nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD). W dalszej kolejności postaram się zachęcić do samodzielnego odkrycia w praktyce własnych możliwości w zakresie jak najpełniejszego wykorzystywania funkcji wykonawczych w codziennym życiu, w i szkole i nie tylko, podczas czytania, pisania, nauki matematyki, czy organizacji poszczególnych etapów projektu w klasie i poza nią.

Nauki społeczne
  • sob., 2024-09-21 10:00
Spotkanie festiwalowe O niczym, czyli o paradoksach

Pewna historyjka mogłaby się zacząć tak: „Raz w Warszawie żył nauczyciel uczący wszystkich, którzy się nie uczą.” Zastanówmy się, czy ten nauczyciel uczył samego siebie? Jeśli uczył – to zgodnie z opisem, jakim go autor historyjki przedstawił, się nie uczył. Z kolei, jeśli się nie uczył – to opis przekazany przez autora oznaczałby, że właśnie się uczył. Widać, że autora w tym wypadku poniosła fantazja, jaką miał w głowie, albo giętki język. W Warszawie taki nauczyciel nigdy nie mógł mieszkać, ani też w żadnym innym mieście.

W sumie wszystko jedno, czy bohaterem takiej opowieści jest nauczyciel, który uczy, fryzjer, który strzyże, lekarz, który leczy... Ważne, żeby wykonywał on usługę dla wszystkich, którzy tej usługi nie wykonują. Ważne też, żeby bohater miał możliwość wykonania tej usługi na samym sobie. Ten schemat to znany jeszcze w starożytności „paradoks kłamcy”. Przyjrzymy się kilku sytuacjom, kiedy paradoks ten mówi nam coś o współczesnej matematyce i informatyce.

Nie jest to jedyny paradoks, który pojawia się w rozważaniach matematycznych – rzucimy okiem też na kilka innych paradoksów, które pozwalają nam lepiej rozumieć ograniczenia naszego języka w wyrażaniu faktów zgodnych z rzeczywistością.

Nauki matematyczne
  • sob., 2024-09-21 10:30
Spotkanie festiwalowe Wizyta w Warszawskiej Stacji Obserwacyjnej ACTRIS w Instytucie Geofizyki Wydziału Fizyki UW

Naukowcy z Instytutu Geofizyki Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego prowadzą różnorodne badania mające na celu określenie stanu atmosfery. Na dachu budynku wydziału znajduje się platforma pomiarowa wyposażona w najnowocześniejszą aparaturę, spełniającą najwyższe standardy infrastruktury badawczej ACTRIS. Każdego dnia gromadzi ona megabajty danych na podstawie których współczesna nauka dostarcza informacji o aerozolach atmosferycznych i ich interakcji z promieniowaniem słonecznym. Zapraszamy wszystkie osoby, które chcą na własne oczy zobaczyć m. in. jedyny w Polsce spektrometr Pandora, czy też zajrzeć do wnętrza wielokanałowego lidaru PollyXT. Zapewniamy niezapomniane przeżycia i widok na panoramę miasta z wysokości piątego piętra.

Nauki fizyczne
  • sob., 2024-09-21 10:00
  • sob., 2024-09-21 10:30
Spotkanie festiwalowe Zwiedzanie warszawskiego cyklotronu

Pracownicy ŚLCJ oprowadzą Państwa po Laboratorium. Będzie można zobaczyć „serce” Laboratorium – czyli cyklotron, oraz usłyszeć o tym jak działa ten akcelerator. Zwiedzić będzie można też halę eksperymentów – czyli miejsce, do którego docierają wiązki ciężkich jonów przyspieszone w cyklotronie i gdzie wykorzystując różnego rodzaju układy detektorów prowadzi się badania z fizyki jądrowej (i nie tylko). Zwiedzanie laboratorium poprzedzone będzie pokazem filmu animowanego "Tajemniczy Świat Jąder Atomowych", który zabierze widza w podróż do mikroświata. Pokaże, jak odkryto istnienie jądra atomowego i jak badamy jego strukturę.

Nauki fizyczne
  • sob., 2024-09-21 10:30
  • sob., 2024-09-21 12:00
  • sob., 2024-09-21 13:30
  • sob., 2024-09-21 15:00
Spotkanie festiwalowe Archiwum wiedzy i wzruszeń – najciekawsze materiały w PAN Archiwum w Warszawie

W referacie "Archiwum wiedzy i wzruszeń" przedstawione zostaną najciekawsze obiekty przechowywane w Archiwum PAN. Będą to najstarsze i rzadko upowszechniane dokumenty, fotografie i medale.

Nauki humanistyczne
  • sob., 2024-09-21 11:00
Spotkanie festiwalowe Co piją Turcy? Kawę turecką czy kawę po turecku?

Tematem będą tradycje żywieniowe w Turcji. Omówione zostaną posiłki (śniadanie, obiad, kolacja) i potrawy (zupy, mięsa, przystawki, słodycze), których spożywanie i przyrządzanie stanowi podstawową wiedzę wyniesioną z domu. 

Oddzielny temat stanowić będą napoje, głównie kawa i herbata, których przygotowanie jest podstawową umiejętnością kobiety tureckiej. Odpowiednie parzenie i serwowanie tych napojów towarzyszy wszystkim istotnym ceremoniom, a także obyczajowości dnia codziennego i stanowi istotny element kultury tureckiej.

Wspomniana również będzie kultura spożywania napojów alkoholowych - lokale, sposób serwowania.

Nauki humanistyczne
  • sob., 2024-09-21 11:00
Spotkanie festiwalowe Cykl o wirusie HPV i ryzyku nowotworów

Cykl zajęć dotyczy wirusa HPV: uczestnicy będą mogli dowiedzieć się co to za wirus, jak można się nim zarazić, czy można uniknąć zakażenia oraz jakie są związki między infekcją HPV a nowotworami. Opowiemy także o tym jak można sprawdzić czy jest się zakażonym (rodzaje badań diagnostycznych), a także kto i kiedy powinien przyjąć szczepionkę przeciwko wirusowi HPV.

1. HPV – co to za wirus? jak można się nim zarazić? czy można zapobiec zakażeniu?  objawy zakażenia u kobiet i u mężczyzn 9:00-9:45

2. HPV a ryzyko nowotworów; HPV wysokiego i niskiego ryzyka onkogennego 10:00-10:45

3. Diagnostyka infekcji HPV – jak można sprawdzić czy jest się zakażonym? 11:00-11:45

4. Szczepionka na HPV - kiedy i dla kogo 12:00-12:45

Nauki medyczne
  • sob., 2024-09-21 09:00
  • sob., 2024-09-21 10:00
  • sob., 2024-09-21 11:00
  • sob., 2024-09-21 12:00
Spotkanie festiwalowe Dlaczego dobrze być w Unii Europejskiej? Korzyści i koszty członkostwa w UE

Z członkostwa w Unii Europejskiej płyną rozmaite korzyści, ma ono również pewne koszty. W dyskusji panelowej pt. Dlaczego dobrze być w Unii Europejskiej? będą uczestniczyli
eksperci, którzy będą o nich dyskutować. Najczęściej z Unią kojarzą się korzyści ekonomiczne związane z funduszami UE, pewnie dlatego, że mają głównie wymiar
pieniężny. Eksperci będą rozmawiać o równie ważnych, lub nawet ważniejszych aspektach członkostwa, odnosząc się do obiektywnej wiedzy wynikającej z badań naukowych i
twardych danych. W dyskusji omówione zostaną następujące zagadnienia:

  • Konkurencja i eksport – jakie są korzyści z Jednolitego Rynku UE? Co ma z tego konsument? Jakie są tego koszty?
  • Praca i zatrudnienie – jak członkostwo w Unii wpływa na sytuację pracowników? Jaka jest rola swobodnego przepływu pracy w UE?
  • Państwo prawa i demokracja – jak instrumenty UE pozwalają sprawić, że reguły prawne obowiązujące w krajach członkowskich i UE są przestrzegane i jaka jest ich rola w ochronie demokracji?
  • Nauka i innowacje – jak Unia pomaga akademickiemu prowadzić badania naukowe, współpracować międzynarodowo, wspierać innowacje i budować kapitał ludzki?
  • sob., 2024-09-21 11:00
Spotkanie festiwalowe Jak działa pompa ciepła

W trakcie zajęć zostanie przedstawione jak wyglądają i jak działają pompy ciepła, które tak powszechnie są ostatnio wykorzystywane do ogrzewania domów i do produkcji ciepłej wody użytkowej. Na działającym urządzeniu zostanie zaprezentowane krok po kroku, jak to jest, że z jednego kWh energii elektrycznej uzyskuje się do ogrzewania aż 4 kWh ciepła. Osoby uczestniczące w pokazie prześledzą obieg czynnika roboczego w układzie zaczynając od sprężarki przez skraplacz, zawór rozprężny i parownik, dowiedzą się po co te wszystkie elementy się tam znajdują i co właściwie robią. Na koniec zostanie też zaprezentowane, gdzie oprócz domków jednorodzinnych można spotkać pompy ciepła.

Nauki techniczne
  • sob., 2024-09-21 11:00
Spotkanie festiwalowe Mali detektywi - przyrodnicze zabawy z jesienią

Zapraszamy na zabawy z przyrodą w jesiennej scenerii Ogrodu Botanicznego. Przyjrzymy się kolorowym liściom i różnokształtnym owocom. Sprawdzimy zapachy i zbadamy faktury. Będziemy wprawiać w ruch, przekierowywać i układać. Zachwycimy się różnorodnością darów jesieni i sprawdzimy na ile różnorodnych sposobów możemy się z nimi bawić.

Rodzinne warsztaty w Ogrodzie dla dzieci do 6 roku życia z opiekunem. 1 dziecko + 1 opiekun (1 opiekun może mieć pod opieką więcej dzieci).

Obowiązują zapisy. Zgłoszenia można przesyłać od 14 września 2024 r., na adres: warsztaty.ogrod@uw.edu.pl

Nauki biologiczne
  • sob., 2024-09-21 11:00
Spotkanie festiwalowe Męskość a neoliberalizm: heteroseks w czasach transformacji

Spotkanie zaprezentuje pierwsze ustalenia mojego projektu poświęconego hetero męskiej intymności w Polsce w czasach transformacji. Lata 1987–1999 to czas głębokich zmian społecznych i kulturowych – westernizacji kultury, wprowadzenia liberalnej demokracji i gospodarki rynkowej, destabilizacji struktury klasowej. Neoliberalizm kształtował nowe zasady społeczne, zgodnie z którymi każdy był odpowiedzialny za swój sukces finansowy i wygląd, za swoje życie seksualne i ostatecznie za swoje szczęście. Zmiany te doprowadziły do nowych sposobów rozumienia tego, co to znaczy być dobrą obywatelką lub pracowniczką, dobrym kolegą lub rodzicem. Należało ryzykować i inwestować. Nowym dogmatem stał się interes własny, a cechy takie jak elastyczność, przedsiębiorczość, niezależność i konkurencyjność stały się nowymi cnotami. W czasie naszego spotkania omówimy wpływ tych zmian na rozumienie heteroseksualności. Punktem wyjścia będzie ustalenie, jak w prasie dla mężczyzn hetero omawiano problemy seksualne. Co uważano za problem i jakie rozwiązania postulowano w późnym socjalizmie, a jakie we wczesnym kapitalizmie? Co zmiany w tej materii mówią o męskości i heteronormie? Czym magazyn Pan – „Polski Playboy” – różnił się od amerykańskiego Playboya? W czasie spotkania zastanowimy się także, jak badania prasy sprzed dekad mogą wzbogacić nasze dzisiejsze, późno kapitalistyczne i (post)feministyczne rozumienie heteroseksualności.

Nauki humanistyczne
  • sob., 2024-09-21 11:00
Spotkanie festiwalowe Młodzi badacze na start - eksperymentuj ze światłem

Gotowi na niezapomnianą przygodę w świecie nauki? Zapraszamy na warsztaty, które odkryją przed Wami tajemnice światła!

Uczestnicy naszych interaktywnych zajęć zgłębią dwoistą naturę światła - zarówno jego falowy jak i kwantowy charakter. Przygotowaliśmy fascynujące eksperymenty, które przebliźą Wam m. in.:

Prawa optyki geometrycznej: 

  • odbicie, załamanie i rozszczepienie światła
  • całkowite wewnętrzne odbicie
  • zjawiska interferencji i dyfrakcji

Kwantową naturę światła:

  • efekt fotoelektryczny
  • emisję i absorpcję światła
  • lasery

Podczas warsztatów poznacie zasadę działania światłowodu, a także dowiecie się, jak "działa" ludzki wzrok i dlaczego widzimy kolory.

Będziecie mieli też okazję samodzielnie eksperymentować, poznając wiele własności światła i doświadczyć jak niesamowite jest nasze postrzeganie świata!

Nauki fizyczne
  • sob., 2024-09-21 10:00
  • sob., 2024-09-21 11:00
  • sob., 2024-09-21 12:00
Spotkanie festiwalowe Neutrina z kosmosu - czy potrafimy je złapać na Ziemi?

Wykład będzie poświęcony cząstkom elementarnym – najmniejszym składnikom materii. Powiem Państwu, co to są cząstki elementarne, dlaczego one interesują fizyków, co o nich wiemy oraz jak je badamy. W szczególności zajmę się takimi cząstkami elementarnymi jak neutrina, których badanami zajmuje się Polska Grupa Neutrinowa. Eksperyment, w którym bierzemy udział, znajduje się w Japonii, gdzie kilometr pod ziemią badamy tajemnicze neutrina pochodzące ze Słońca i nie tylko. Będę chciała Państwu przybliżyć, jak bada się neutrina oraz czego się o nich nauczyliśmy od czasu ich odkrycia w 1956 roku. A jest tego sporo! Eksperymenty badające je rozrzucone są po całym Świecie. Przedstawię Państwu również przyszły eksperyment neutrinowy Hyper-Kamiokande, który budowany jest obecnie w Japonii. W szczególności będę chciała Państwu pokazać, jaki jest wkład naszych polskich instytucji w budowę tego eksperymentu.

 

Nauki fizyczne
  • sob., 2024-09-21 11:00
Spotkanie festiwalowe Nigeria – fotograficzny szlak dziedzictwa kulturowego

Tematem spotkania będzie dziedzictwo kulturowe Nigerii, jednego z najbardziej zróżnicowanych państw w Afryce i na świecie. Nigeria, o ponad 200-milionowej populacji, charakteryzuje się bogactwem kultur, grup etnicznych, religii i języków. Podczas wykładu zaprezentowane zostaną materiały fotograficzne pochodzące z najnowszych badań terenowych w Nigerii, ze szczególnym uwzględnieniem miast takich jak Lagos, Badagri czy Kano. Przedstawione zostaną przykłady miejsc o walorach przyrodniczych i zabytków architektonicznych o wyjątkowym znaczeniu kulturowym, historycznym i społecznym, w tym zabytki z Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Nauki humanistyczne
  • sob., 2024-09-21 11:00
Spotkanie festiwalowe Podstawy idei etyczno-ekonomicznych średniowiecza: teologia, prawo kanoniczne i filozofia Arystotele

W wykładzie omówione zostaną trzy podstawowe punkty odniesienia tradycji etyki gospodarczej ukształtowanej w średniowieczu, tzn. nawiązania biblijne i teologia (1), Dekret Gracjana i dekretały (2), a także filozofia praktyczna Arystotelesa, w tym przede wszystkim księgi Etyki i Polityki (3).

Pokazane będą również wzajemne zależności między tekstami. Z jednej strony, były to odwołania do autorytetów teologicznych w Dekrecie, które z kolei miały wpływ na strukturę odpowiednich fragmentów summ teologicznych (np. franciszkańskiej Summy Brata Aleksandra i Summy teologii Tomasza z Akwinu); z drugiej – odwołania od Arystotelesa w ramach tzw. teologii praktycznej, w traktatach de contratibus. Wykład przybliży też słuchaczom strukturę omawianych tekstów, opartą na zestawianiu ze sobą przeciwstawnych tez (metoda Sic et non/ „Tak i nie”) — strukturę która ukształtowała się dzięki autorom takim jak Piotr Abelard, Gratian i Piotr Lombard, którzy mogą być określani jako „założyciele” kultury pełnego średniowiecza,

Przedstawione przykłady będą ogniskować się wokół dwóch zasadniczych zagadnień ówczesnej etyki gospodarczej: zagadnienia wartości dóbr (valor rerum), powiązanego z etyką kupiecką, oraz zagadnienia pożyczania pieniędzy, powiązanego z ideą bezinteresowności pożyczania i problemem lichwy. Postrzeganie zagadnienia wartości dóbr utrzymało się w kulturze przez kolejne wieki, i zostało zastosowane również do późniejszych koncepcji, np. w traktacie monetarnym Kopernika. Podejście do problemu pożyczki podlegało natomiast w większym stopniu zmianom: najpierw był on postrzegany głównie przez pryzmat wymogów sprawiedliwości, ale już od XIV stulecia, w coraz większym stopniu przez pryzmat wymogów miłosierdzia. 

Będzie również podjęta próba odpowiedzi na pytanie o aktualne nawiązania do wskazanych punktów odniesienia, m.in. w podejmowaniu zagadnień etyki przedsiębiorczości, czy problemu przymusu ekonomicznego.

Nauki humanistyczne
  • sob., 2024-09-21 11:00
Spotkanie festiwalowe Pokaz filmu "Gdy zniknie lód" i dyskusja z jego bohaterami

Serdecznie zapraszamy na pokaz filmu "Gdy zniknie lód" (ang. "Once the ice is gone") w reżyserii Kuby Witka (2024).

Dokument pokazuje badania naukowe i terenowe na Svalbardzie przeprowadzone w ramach projektów:

po filmie zaplanowano spotkanie z naukowcami zaangażowanymi w badania prezentowane na filmie.

Nauki o Ziemi
  • sob., 2024-09-21 11:00
Spotkanie festiwalowe Polarny Dzień Nauki z Instytutem Geofizyki PAN

Serdecznie zapraszamy na stoisko edukacyjne Instytutu Geofizyki PAN w ramach projektu GEOGADKA! Zabierzemy Was w wirtualną podróż na południowy Spitsbergen, gdzie znajduje się Polska Stacja Polarna Hornsund. Dzięki goglom VR zobaczycie filmy 360 stopni z okolic naszej stacji, zajrzycie do jaskini lodowcowej i zobaczycie, jakie zwierzęta można spotkać w Arktyce. Jeśli będziecie chcieli sprawdzić swoją wiedzę o Arktyce, zapraszamy do gry w polarne koło fortuny! Najlepsze odpowiedzi nagrodzimy drobnymi upominkami. Ale to jeszcze nie koniec – dla najmłodszych przygotowaliśmy arktyczne puzzle do układania oraz grę terenową.

Ponadto w ramach Polarnego Dnia Nauki z Instytutem Geofizyki PAN zaplanowano dwa pokazy filmowe i spotkania z naukowcami:

11.00-12.00 (Aula Starej BUW) pokaz filmu "Gdy zniknie lód" (ang. "Once the ice is gone") w reżyserii Kuby Witka (2024).

12.30-13.30 (sala 106 w Starej BUW) pokaz filmów "The Changing Global Arctic"

Nauki o Ziemi
  • sob., 2024-09-21 11:00
Spotkanie festiwalowe Polskie przekłady Szekspira: pokaz cyfrowej kolekcji i dyskusja panelowa o przekładzie literackim

Zapraszamy na wycieczkę z przewodnikiem po otwartym we wrześniu 2024 r. cyfrowym repozytorium Polski Szekspir UW, w którym zgromadziliśmy polskie przekłady Szekspira z XIX, XX i XXI wieku. W trakcie spotkania opowiemy o okolicznościach powstania blisko trzystu polskich przekładów Szekspira, tłumaczach, którzy pracowali nad tymi tekstami, a także rozmaitych strategia tłumaczenia. Omówimy też losy przekładów, ich teatralny i czytelniczy odbiór. W drugiej części spotkania zaplanowaliśmy dyskusję panelowa z udziałem tłumaczy (Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury) i krytyków, poświęconą Szekspirowi, specyfice przekładu literackiego oraz praktykom teatralnym związanym z inscenizacjami klasyki. Porozmawiamy również o wpływie kolekcji cyfrowych i znaczeniu otwartej nauki dla upowszechniania wiedzy o historii kultury. Posłuchamy też krótkich fragmentów Szekspira w przekładzie z różnych epok.

Nauki humanistyczne
  • sob., 2024-09-21 11:00
Spotkanie festiwalowe Tajemnice gór, ciśnienia i wody

Podczas warsztatów zabierzemy Was w fascynującą podróż w góry, gdzie dowiemy się więcej o ciśnieniu i wodzie. Czy jesteście gotowi na przygodę? Zapiszcie się już teraz! Porozmawiamy wspólnie o górach, ciśnieniu i wodzie. To niezwykle interesujące tematy, które mają ogromne znaczenie w przyrodzie i w naszym codziennym życiu. Co więcej, przeprowadzimy wspólnie ciekawe doświadczenia, które pomogą nam lepiej zrozumieć te zjawiska. Podczas warsztatów sprawdzimy, czy zimne i ciepłe powietrze wywierają takie samo ciśnienie, sprawimy, że lodowce zaczną się topić, a na koniec każdy zbuduje swój własny wulkan, który oczywiście wybuchnie! 

Nauki fizyczne
  • sob., 2024-09-21 09:00
  • sob., 2024-09-21 11:00
  • sob., 2024-09-21 13:00

©2024 Festiwal Nauki