Wojskowa Akademia Techniczna

Typ Tytuł Opis Dziedzina Termin
Spotkanie festiwalowe Proca grawitacyjna

Aby były możliwe dalekie loty do odległych planet naszego układu musimy dysponować, masywnymi rakietami z dużymi siłami ciągu silników albo możemy zastosować mechanizm, który nazwa się „procą grawitacyjną”. Pozwala on wykorzystać sąsiedztwo planet, które satelita spotyka po drodze swojej wyprawy. Proca grawitacyjna została opracowana w 1959 roku w moskiewskim Instytucie Matematycznym im. Stiekłowa. Została ona pierwszy raz zastosowana przez NASA do przyspieszania sondy Mariner 10 w 1974 roku.


Wytłumaczę podstawy fizyczne procy grawitacyjnej. Pokażę związki tej metody ze zwykłymi zderzeniami i zapoznam z wynikami symulacji numerycznych takich procedur przy różnych parametrach lotu statków kosmicznych oraz różnych parametrach ruchu planet.

Nauki fizyczne
  • pon., 2024-09-23 10:00
Spotkanie festiwalowe Siły bezwładności

W drugiej zasadzie dynamiki Newton stwierdził, że przyspieszenie jakie uzyskuje ciało jest rezultatem działania siły na to ciało. I tak jest w układach inercjalnych – których istnienie zapostulował Newton w swojej pierwszej zasadzie dynamiki. Jak na ciało nie działa w takim układzie żadna siła to ciało powinno pozostawać w spoczynku lub poruszać się ruchem jednostajnym prostoliniowym.
Problem pojawia się w układach nieinercjalnych. Ich najprostsza definicja jest taka, że te układy poruszają się z własnym przyspieszeniem. Co wtedy? Wówczas ciała znajdujące się w takich układach ze względu na swoją bezwładność zaczynają się poruszać z przyspieszeniem (tak jakby działała na nie jakaś siła). Ale my nie jesteśmy stwierdzić źródła tej siły. Siła, która nas pcha do tyłu w przyspieszającym tramwaju albo wypycha na zewnątrz w czasie obrotu karuzeli nie jest żadną realną siłą tylko siłą pozorną wynikającą jedynie ze znajdowania się w układzie nieinercjalnym. Mało tego jak na zachowanie ciał spojrzymy z układu inercjalnego wszystko wydaje się być „normalne”. „Dziwność” zachowania się ciał wynika z różnej perspektywy, z której na nie patrzymy.
Wytłumaczę kiedy pojawiają się siły pozorne. Opowiem m.in. o sile Coriolisa (wahadle Foucaulta) i sile odśrodkowej. Przeanalizujemy ten sam ruch jednocześnie z punktu widzenia układu nieinercjalnego i inercjalnego. Zobaczymy, że siła grawitacji wydaje się nie być „normalną” siłą a jest podobna do sił pozornych. Na zakończenie zastanowimy się nad sztuczną grawitacją oraz metodami jej wytwarzania.

Nauki fizyczne
  • pon., 2024-09-23 10:00

©2024 Festiwal Nauki