Wydział Socjologii

Typ Tytuł Opis Dziedzina Termin
Spotkanie festiwalowe Sernik z rodzynkami czy bez? Kilka słów o polaryzacji społecznej

Procesy polaryzacji są źródłem coraz liczniejszych napięć, mających destrukcyjny wpływ na społeczeństwo i stan demokracji. Jak do tego dochodzi? Dlaczego oddalamy się od siebie, skąd biorą się tak duże różnice? W trakcie spotkania chcemy opowiedzieć o polaryzacji, o tym, czym jest i jak można ją rozpoznać, a także o mechanizmach, które do niej prowadzą, np. o skłonności do akceptowania informacji, które są spójne z tym, co już wiemy (ang. confirmation bias). Chciałybyśmy też zachęcić do zastanowienia się i dyskusji o tym, jak procesy, o których będziemy rozmawiać, przejawiają się w naszym codziennym życiu.

Spotkanie jest przygotowywane w oparciu o prace międzynarodowego zespołu projektu edukacyjnego Action for Interactive Anti-Polarisation Learning Experiences for a Better Democracy (ActIPLEx). Celem projektu jest zwalczanie społecznej polaryzacji wśród młodych ludzi poprzez edukację na temat tego procesu i jego mechanizmów oraz uświadamianie zagrożeń z nią związanych. W tym celu w ciągu następnych dwóch lat zostanie stworzony zestaw interaktywnych doświadczeń edukacyjnych, łączących narzędzia cyfrowe i analogowe. Mają one za zadanie motywować młodych ludzi do zachowań chroniących przez polaryzacją w sytuacjach, z którymi spotykają się w życiu. Obecnie pracujemy nad kursami online na temat polaryzacji i dialogu. W dalszych planach są również warsztaty oparte na grach dotyczącym polaryzacji i dialogu oraz edukacyjne symulacje społeczne, które można zintegrować z programami nauczania studentów.

 

Nauki społeczne
  • sob., 2024-09-21 14:00
Spotkanie festiwalowe Jak działają (i nie działają) systemy wyborcze?

W demokracjach przedstawicielskich władze pochodzą z wyboru. Ale to, w jaki sposób obywatele mają wybierać władze trzeba dobrze zaprojektować, starając się uniknąć paradoksów i wad niektórych rozwiązań. Czy udało nam się dobrze zaprojektować reguły wyborców w Polsce? Czy inni wymyślili to lepiej? Posługując się przykładami wyborów odbywających się ostatnio w kraju (parlamentarnych, samorządowych, europejskich), omówimy kluczowe elementy każdego systemu wyborczego: podział na okręgi wyborcze, formułę rozdziału mandatów i charakter głosu oddawanego przez wyborcę. Porozmawiamy m.in. o regule D'Hondta, turystyce wyborczej, naturalnym progu wyborczym i o tym, czy głosujemy bardziej "na opcję" czy bardziej "na osobę".

Nauki społeczne
  • sob., 2024-09-21 15:30
Spotkanie festiwalowe Bieda na bogato! Wskaźniki ubóstwa czy ubóstwo wskaźników?

Z pewnością nie podoba Wam się, że w społeczeństwie „równych szans” tak niewielu może dojść do prawdziwego bogactwa, a tak wielu zmagać się musi z rzeczywistym ubóstwem. I nieraz zastanawialiście się jakie są przyczyny tej rażącej nierówności, sądząc, że znacie wszystkie jej konsekwencje. Czy jednak kiedykolwiek zadaliście sobie pytanie, co właściwie oznacza być bogatym a co biednym? Czy ogólnie przyjęte wskaźniki odpowiadają doświadczanej na co dzień rzeczywistości czy raczej same okazują się zarazem zbyt bogate i zbyt ubogie? A może nadmiar ma też swoje niedobory, a brak okazuje się zbytkiem?

Nauki społeczne
  • sob., 2024-09-21 17:00
Spotkanie festiwalowe Sztuczna Inteligencja na co dzień. Praktyczne zastosowanie dla każdego

Czy wiesz, że sztuczna inteligencja może pomóc Ci w codziennych wyzwaniach? Zapraszamy na warsztat, który wprowadzi Cię w świat przydatnych narzędzi AI. Naucz się, jak korzystać z aplikacji do planowania, zarządzania finansami, zdrowiem i nie tylko. Odkryj, jak AI może stać się Twoim pomocnikiem w domu i w pracy.

W czasie warsztatu postaramy się pokazać Wam mnogość i ogrom możliwości narzędzi korzystających ze sztucznej inteligencji. W przystępny sposób opiszemy metody działania sztucznej inteligencji i pokażemy, w jaki sposób z niej skorzystać.

Nauki społeczne
  • sob., 2024-09-21 18:30
Lekcja festiwalowa O wyobraźni socjologicznej, czyli etnograficzny eksperyment myślowy

„Wyobraźnia jest ważniejsza, niż wiedza. Wiedza jest ograniczona do tego, co wiemy i rozumiemy, podczas gdy wyobraźnia obejmuje cały świat i wszystko, co kiedykolwiek będziemy wiedzieć i rozumieć” powiedział Albert Einstein. „Wyobraźnia socjologiczna to umiejętność, która daje nadzieje na wyzwolenie jednostki, oferuje jej możliwość wzniesienia się ponad ograniczające ją struktury społeczne i zrozumienie związków między tym, co jednostkowe, a tym, co ogólne i historyczne” głosił Charles Wright Mills. Wyobraźnia jest nie tylko piękna, ale i bardzo ważna w życiu tak twórczym jak i zwykłym, w naszych miejscach nauki i pracy. Tymczasem wyobraźnia niećwiczona zanika, podobnie jak każdy organ niećwiczony, zanika. O ile kreatywność jest w stanie z powodzeniem realizować sztuczna inteligencja, to wyobraźnia twórcza (emergencja) jest cechą wyłącznie systemów żywych. Jako część ekosystemu Ziemi powinniśmy więc zadbać o kondycję naszej wyobraźni. Eksperyment społeczny, do którego zapraszam, proponuje intensywną siłownię dla wyobraźni społecznej.

  • pt., 2024-09-27 12:00
Spotkanie festiwalowe Zamiast konkurencji w pracy, czyli kilka słów o przyjaźni

Przyjaźń, relacja wzajemna i w niektórych przypadkach głęboka, przenika historię kultury ludzkiej i występuje we wszystkich sytuacjach społecznych, zarówno w życiu zawodowym, jak i nieformalnym. W organizacjach rozwija się poprzez procesy komunikacji i generuje kulturę komunikacyjną życzliwości i wsparcia. Przyjaźń w miejscu pracy zwiększa zaangażowanie i satysfakcję z pracy, a także pomaga w realizacji indywidualnych celów. Wykład ten jest refleksją na temat znaczenia przyjaźni i pracy. Moje etnograficzne badania jakościowe pokazują implikacje przyjaźni w miejscu pracy jako zasady organizującej. Pomaga uczynić organizacje bardziej humanitarnymi i naprawić brak równowagi moralnej, tak powszechny we współczesnym organizowaniu i zarządzaniu. Ma to ważne implikacje dla każdego rodzaju komunikacji, tworząc świadomość społeczną wokół ważnych tematów związanych z zarządzaniem i organizacjami. Wzory przyjaźni mają znaczenie dla osoby ludzkiej, jej relacji z innymi i szeroko pojętego otoczenia – w ostateczności także modelu organizowania i modelu ekonomii. Nie jest bowiem konieczne, by czynić fundament społeczno-ekonomiczny z zasady konkurencji, alternatywą jest system oparty o przyjaźń.

Nauki społeczne
  • sob., 2024-09-28 12:30
Spotkanie festiwalowe Czy bać się rządu ekspertów?

Powszechnym i słusznym oczekiwaniem obywateli jest prowadzenie polityki opartej na wiedzy. Szczególnie staje się to oczywiste, gdy mowa o kwestiach, przy których bez nauki nie mielibyśmy jasnego obrazu problemu, któremu chcemy sprostać, i bylibyśmy bezradni, jeśli chodzi o konieczne do przedsięwzięcia środki. Przypadkami takich zjawisk mogą być globalne ocieplenie i pandemia COVID-19. Czy rozwiązaniem problemów współczesnego świata byłoby oddanie sterów w ręce ekspertów? Jakie wiążą się z tym zagrożenia? Dlaczego nauka jest postrzegana przez wielu jako równie stronnicza jak polityka? W swoim wykładzie przedstawię napięcia, które rodzą się między ekspertami, politykami i opinią publiczną, oraz wyjaśnię ich źródła.

Nauki społeczne
  • sob., 2024-09-28 14:00
Spotkanie festiwalowe Super-różnorodność? Zmiany w deklaracjach etnicznych w spisach ludności w Polsce w 2011 i 2021

W wykładzie zamierzam podjąć próbę porównania wyników dotyczących narodowości, tożsamości etnicznej i języka domowego pochodzących ze spisów powszechnych ludności przeprowadzonych w naszym kraju w latach 2011 i 2021. Chciałbym zwrócić uwagę z jednej strony na stałą dominację osób deklarujących jednorodną tożsamość polską (w spisie z 2021 r. 96,28%) i wyłącznie niepolską tożsamość narodową lub etniczną (w spisie 2021 r. - 1,13%), a z drugiej strony na zbiorowość osób deklarujących złożoną tożsamość narodową, tj. łączących deklarację polskiej i niepolskiej narodowości (w spisie 2021 r. – 2,56%). Właśnie w tej kategorii ludności w odstępie między tymi dwoma spisami (w latach 2011 – 2021) zaszła interesująca zmiana polegająca na dużym (a czasami wręcz wielokrotnym) wzroście identyfikacji z tymi narodami, które stały się w ostatnich dwóch dekadach głównymi krajami naszej emigracji z Polski (tj., z takim tożsamościami narodowymi, jak angielska, amerykańska, włoska, francuska, irlandzka, i holenderska). Zmiany te są o wiele bardziej wyraźniej widoczne w zakresie deklaracji używania języka domowego: polskiego oraz innych niepolskich (w spisie 2021 r. – 4,24%). Będę próbował także przedstawić pierwsze interpretacje tych wyników odwołując się m.in. do wpływowej w studiach migracyjnych koncepcji „super-różnorodności” autorstwa Stevena Vertoveca.

Nauki społeczne
  • sob., 2024-09-28 15:30
Spotkanie festiwalowe AI za ladą i na magazynie

Jak sztuczna inteligencja może wspomóc firmy z branży handlowej w relacjach z klientami, optymalizacji łańcucha dostaw, zarządzaniu wiedzą?

Obecnie przedsiębiorstwa w Unii Europejskiej wykazują bardzo niski wskaźnik wdrażania nowoczesnych technologii cyfrowych, takich jak sztuczna inteligencja. Tymczasem globalny rynek sztucznej inteligencji w handlu detalicznym ma rosnąć o średnio 35% rocznie w ciągu najbliższych pięciu lat. Jak jest teraz? Jaki obraz widać, gdy spojrzy się na sektor z bliska? W trakcie wykładu przyjrzymy się temu w kontekście wyników badań międzynarodowego projektu INAIR - INcreasing the uptake of AI technology in Retail. W ramach tego badania w ciągu ostatnich kilku miesięcy analizowaliśmy bardzo zróżnicowane dane (w tym np. tysiące ofert pracy z kilku krajów europejskich), rozmawialiśmy z ekspertami z branży, właścicielami i menedżerami sklepów, osobami wdrażającymi technologie AI dla firm zajmujących się handlem. Na bazie tych badań opowiemy m.in. o tym jaki potencjał widzą w AI ludzie pracujący w branży lub wspierający detalistów we wdrażaniu różnych rozwiązań takich jak np. chatboty, wirtualni asystenci czy narzędzia do optymalizacji zamówień czy prognozowania popytu, jak postrzegają szanse, bariery i zagrożenia, ale też proces wdrażania technologii w małych firmach.

Celem projektu INAIR jest zmniejszenie luki kompetencyjnej związanej z technologiami AI w europejskich mikro, małych i średnich firmach zajmujących się sprzedażą detaliczną. Wykorzystanie AI ma pomóc im w bardziej ekologicznymi prowadzeniu biznesu oraz podnoszeniu konkurencyjności na rynku globalnym i zachęcamy przy okazji do odwiedzenia strony projektu: https://www.ai4retail.eu/pl/ żeby dowiedzieć się więcej.

Nauki społeczne
  • sob., 2024-09-28 17:00

©2024 Festiwal Nauki