dyskusja

Typ Tytuł Opis Dziedzina Termin
Spotkanie festiwalowe Czy matematyka rozwiąże problemy świata?

Podczas debaty porozmawiamy o tym, jakie problemy - w najszerszym rozumieniu słowa - matematyka może rozwiązywać i do czego w związku z tym jest (może być?) potrzebna nie tylko sama sobie, ale też różnym osobom i różnym dziedzinom - od edukacji na różnych poziomach po inne nauki.

  • pt., 2019-09-20 18:00
Spotkanie festiwalowe Antropologia science fiction.Czego o badaniu innych kultur możemy się nauczyć z serialu "Star Trek"?

Dzieła literackie i filmowe z gatunku science fiction często dotykają kwestii kontaktu z „obcym” – przybyszem z innej planety, który różni się od, przeważnie ludzkich, bohaterów wyglądem, sposobami komunikacji, kulturą czy wartościami. Tym samym utwory fantastyki naukowej poruszają pytania fundamentalne dla refleksji antropologicznej – w jaki sposób możliwy jest kontakt z osobami wychowanymi w zupełnie innej kulturze, czego taki kontakt wymaga od badacza, na jaką ocenę obcej kultury badacz może sobie pozwolić i jakie kryteria takiej oceny przyjąć czy też wreszcie czy badacz ma prawo interweniować, gdy dostrzega w innej kulturze zjawiska, które on sam uważa za naganne.

W czasie zajęć zastanowimy się nad tymi kwestiami, wychodząc od analizy przykładowego utworu filmowego SF. Wspólnie obejrzymy fragmenty odcinka serialu Star Trek: Enterprise i rozważymy specyfikę kontaktu przedstawicieli różnych kultur, jego uwarunkowania kulturowe, językowe i społeczne, a zwłaszcza dylematy etyczne, które mogą wystąpić przy takim spotkaniu. Porozmawiamy również o tym, jak w książkach i filmach SF tworzone są postacie „obcych” i w czym przypominają one obrazy obcych i innych w kulturach europejskich. Zdefiniujemy także pojęcie etnocentryzmu i zastanowimy się nad tym, jak można unikać tego typu postawy w postrzeganiu innych kultur.

Nauki społeczne
  • sob., 2019-09-21 11:00
Spotkanie festiwalowe Tajniki skutecznej komunikacji

Spotkanie na temat podstawowych zasad skutecznej komunikacji międzyludzkiej. Ludzie komunikują się nieustannie, wykorzystując do tego całą gamę słów, gestów i zachowań. Znajomość czynników i części składowych procesu komunikacji ma zasadnicze znaczenie dla budowanie dobrych relacji międzyludzkich, a tym samym przyczynia się do bardziej szczęśliwego i satysfakcjonującego życia. Dlatego głównym celem spotkania jest przekazanie podstawowej wiedzy z zakresu psychologii społecznej i psychologii manipulacji mającej wpływ na kształt i jakość komunikacji interpersonalnej. Słuchacze podczas zajęć zdobędą elementarną wiedzę z zakresu procesów, stylów i kanałów komunikacyjnych. Nabędą także umiejętność interpretacji wybranych komunikatów niewerbalnych, udzielania informacji zwrotnej oraz aktywnego słuchania.

Nauki społeczne
  • sob., 2019-09-21 11:00
Spotkanie festiwalowe Jak media cyfrowe zmieniły charakter i obieg informacji?

Szybszy obieg informacji sprawia wrażenie, że na świecie dzieje sie więcej i szybciej. Czy tak jest w rzeczywistości i jak korzystać z mediów cyfrowych z pożytkiem dla siebie - na to pytanie odpowiedzą uczestnicy dyskusji.

Nauki społeczne
  • sob., 2019-09-21 12:00
Spotkanie festiwalowe Kręte drogi polskiej motoryzacji

Prosty silnik spalinowy napędzający pojazd podobny do bryczki zapowiadał przełom w podróżowniu, kulturze, gospodarce. Samochód jest wynalazkiem,
który ukształtował współczesny świat. O rozwoju motoryzacji w Polsce od pierwszych prób po czasy współczesne opowiedzą specjaliści Narodowego Muzeum Techniki
w dwuczęściowym wykładzie popularnym, ilustrowanym materiałami dokumentalnymi oraz eksponatami pochodzącymi ze zbiorów Muzeum. Część pierwsza dn.21.09.2019, część druga 29.09.2019.

Nauki techniczne
  • sob., 2019-09-21 12:00
Spotkanie festiwalowe Love Bonding in the Era of Artificial Intelligence

“Love does not consist in gazing at each other, but in looking outward together in the same direction.” ~ Antoine de Saint-Exupéry Did you know that falling in love takes one-fifth of a second or that sexual desire is more than just a basic thrive? That kissing has an immense impact on the quality of a love bond? That facial similarity between people in love increases over time? Or that it’s the little things that make the biggest difference?

But love can be still so much more. As thinking machines become increasingly part of our lives, we are also transforming definitions of what it means to be conscious, what it means to live, to die, and ultimately, what it means to love a non-human being. Advancements in deep learning allow artificial neural networks to continually train themselves and improve their skills without human intervention. They have already allowed computers to rival humans in pattern recognition, natural language and various emotional enactments. Can they also make them love?

This workshop is directed at anyone interested in the subject of love through the lens of process-oriented psychology. The workshop introduces basic techniques of how to understand and speak about love, such as a dreaming process, a method which seeks integration of conscious and subconscious desires, and creates opportunities for a conscious awareness of integrating both as a purposeful direction of a psychic transformation.

 

Nauki społeczne
  • sob., 2019-09-21 12:00
Spotkanie festiwalowe Jak i czy można zapobiec końcowi świata? Rozważania o klimacie

Coraz mniej osób trzeba przekonywać, że niekontrolowany rozwój cywilizacji doprowadził do dramatycznych zmian klimatycznych, które prowadzą ludzkość i jej środowisko naturalne do krawędzi istnienia. Jednak obrońcy przyrody nie znajdują dostatecznego zrozumienia wśród decydentów i polityków. W debacie spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, co możemy zrobić, aby uniknąć globalnej katastrofy. Jaka jest rola rządów, z drugiej zaś strony działalności pojedynczych ludzi w kształtowaniu środowiska naturalnego i klimatu? Czy zacofany holocen przegra z nabierającym świadomość antropocenem?  Spróbujemy odpowiedzieć na te pytania.

 

Uczestnicy:     Marta Anczewska WWF

                      Jan Gibek - Zastępca Dyrektora, Biuro ds. Prezydencji Konferencji Stron, Ministerstwo Środowiska

                      prof. dr hab. Rafał Gierczyński - Z-ca Dyrektora ds. ds. Bezpieczeństwa Epidemiologicznego i Środowiskowego

                      dr Aleksandra Kardaś - Fizyk atmosfery, Autorka "Książki o wodzie" i Współautorka książki "Nauka o Klimacie"

                      prof. n. med. Andrzej Ziemba (prowadzenie), Fizjolog, członek Rady Programowej Festiwalu Nauki. Popularyzator nauki

 

  • sob., 2019-09-21 17:00
Spotkanie festiwalowe Zabytki polskiej techniki pancernej dwudziestolecia międzywojennego

Państwo polskie po odzyskaniu niepodległości postawiło na rozwój obronności. Wiązało się to szeregiem innowacji technicznych oraz rozwojem nowych rodzajów broni i uzbrojenia. Zabytki tego okresu, część z nich rozproszona po Europie, stanowią interesujący materiał dokumentalny oraz konserwatorski. Specjaliści Narodowego Muzeum Techniki przedstawią fakotografię najciekawszych z nich, zapoznają słuchaczy z przebiegiem pozyskiwania zbiorów uzbrojenia oraz ich konserwacji.

Nauki techniczne
  • ndz., 2019-09-22 12:00
Spotkanie festiwalowe Prawacy, lewacy i naziole". Radykalizacja debaty publicznej czy zmiana społeczna na miarę czasów?

Polski dyskurs publiczny za sprawą rozmaitych czynników i procesów przeżywa niespotykaną dotąd polaryzację opinii społecznych. Podział na wrogie plemiona „prawaków” i „lewaków”, gotowych bronić swoich wizji rzeczywistości „do ostatniej kropki”, widoczny jest już nie tylko w przestrzeni medialnej, ale i w przestrzeni publicznej. Uwidacznia się on w szczególności wokół dyskusji nad tematami ‘kontrowersyjnymi’, jak aborcja, pedofilia, kryzys uchodźczy czy prawa mniejszości, zatem kwestii, w których nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi, bez naruszania spójności tożsamości (Polak-katolik, postępowy Polak) oraz konsensusu wartości. Jednocześnie znaczenie zyskuje pojęcie postprawdy – swoistego naginania rzeczywistości do życzeniowej wizji świata oraz zamykania się w tzw. „bańkach informacyjnych”, do których z trudem dociera przekaz niezgodny z przekonaniami. A może jedynie... podkreślany w mediach poziom wrogości w Polsce i zjawisko przywoływania resentymentów dotyczy grup marginalnych, a w przestrzeni publicznej nic się nie zmieniło? Może to, co nazywamy polaryzacją i podziałem na plemiona jest znanym od dawna na Zachodzie zubożeniem debaty publicznej („każdy mówi, ale nikt nie słucha”) i przykładaniem mniejszej wagi do faktów niż celu, jakiemu ma służyć określony dobór mniej lub bardziej zweryfikowanych informacji (wówczas za Nietzschem możemy powiedzieć, że nie ma faktów, są jedynie interpretacje!). Podczas spotkania zaprezentowane zostaną wyniki badania dyskursu publicznego w dzielących Polaków kwestiach: m.in. przyjmowania uchodźców, dopuszczalności aborcji, penalizacji pedofilii. Staną się one punktem wyjścia do dyskusji, czy zmiany, które widzimy w dyskursie publicznym są naszym „polskim poletkiem” czy globalnym trendem, widocznym również w innych krajach.

Nauki społeczne
  • ndz., 2019-09-22 16:00
Spotkanie festiwalowe Jak tworzyć prawo, aby było dobre

 

Debata będzie miała na celu odpowiedź na pytanie, jakie są symptomy, przyczyny i skutki tego, że jakość tworzenia prawa w Polsce stale się pogarsza. Dyskusja nad symptomami będzie dotyczyć takich zjawisk, jak ograniczanie konsultacji społecznych i debaty nad tworzonym prawem, brak rzetelnej oceny skutków regulacji nowo tworzonych ustaw, oraz nadmierny pośpiech w pracach legislacyjnych. Uczestnicy postarają się także ustalić przyczyny pogarszania się jakości procesu legislacyjnego oraz ukazać jego skutki dla państwa i dla zwykłego człowieka.

  • ndz., 2019-09-22 17:00
Spotkanie festiwalowe Zdrowie – dostępne dla wszystkich?

Prawo do ochrony zdrowia jest prawem człowieka. Konstytucja RP gwarantuje wszystkim obywatelom „równy dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych”. Równości w tym zakresie strzegą przepisy unijne. W praktyce jednak kobiety, mniejszości seksualne, migranci i migrantki czy przedstawiciele i przedstawicielki mniejszości religijnych i kulturowych wciąż spotykają się z nierównym traktowaniem i dyskryminacją w swoich kontaktach z instytucjami ochrony zdrowia. Czy można mówić o równym dostępie do opieki zdrowotnej, gdy lekarz zasłania się klauzulą sumienia i odmawia pacjentce recepty na środki antykoncepcyjne? Gdy niemówiący/a po polsku pacjent/ka nie może porozumieć się z personelem szpitala? Gdy osobę niebinarną klasyfikuje się jako mężczyznę lub kobietę? Gdy niepełnosprawna dziewczyna nie może wejść na fotel ginekologiczny?

O formach dyskryminacji w dostępie do opieki zdrowotnej opowie prof. dr hab. Magdalena Środa (IF UW). Po wykładzie odbędzie się panel dyskusyjny z udziałem badaczy i badaczek tego zagadnienia.

Wydarzenie jest organizowane w ramach projektu „Opieka zdrowotna jako przestrzeń publiczna: integracja i różnorodność społeczna w kontekście dostępu do opieki zdrowotnej w Europie” finansowanym przez Narodowe Centrum Nauki i HERA – Humanities in the European Research Area (http://heranet.info) Public Spaces w ramach programu finansowania badań naukowych i innowacji Unii Europejskiej „Horyzont 2020”; umowa nr 649307.

Nauki humanistyczne
  • ndz., 2019-09-22 17:00
Lekcja festiwalowa Osteologia – poznać, zrozumieć i polubić kość

Lekcja ma na celu zapoznanie dzieci z podstawami anatomii zwierząt. Zajęcia będą przeprowadzone w formie warsztatów połączonych z dyskusją na temat prezentowanych zagadnień.  Pod okiem prowadzącej zajęcia uczestnicy będą opisywali materiał szkieletowy znajdujący się w kolekcji Muzeum Żubra w Katedrze Nauk Morfologicznych Wydziału Medycyny Weterynaryjnej SGGW. Dzieci poznają różnice w budowie szkieletów różnych gatunków zwierząt domowych i dzikich oraz dowiedzą się, jaki wpływ maja te różnice na ich przystosowanie do środowiska. Uczniowie poznają wiele osteologicznych zagadek: do czego służy i jak działa szkielet,  po co krowie rogi, z czego zbudowana jest kość oraz dlaczego niektóre ptaki latają, a inne nie. Uczestnicy lekcji dowiedzą się również, czym różni się szkielet człowieka od szkieletów różnych zwierząt. Spotkanie będzie doskonała okazją do poznania anatomii zwierząt oraz do wspólnej kreatywnej i wesołej zabawy.

  • pon., 2019-09-23 11:00
Spotkanie festiwalowe Warsztaty Świetnego Mówcy

Celem warsztatów jest rozwijanie umiejętności publicznego występowania i atrakcyjnego przekazywania treści. Podstawową część zajęć stanowić będą  krótkie wystąpienia uczestników, ćwiczenia i dyskusje.

Warsztaty przeznaczone są dla wszystkich, którzy chcą poznać oraz poćwiczyć stosowanie najważniejszych zasad efektywnego komunikowania się z odbiorcami przez mowę oraz elementy języka niewerbalnego, takie jak kontakt wzrokowy, gestykulacja czy postawa ciała.

Nauki humanistyczne
  • pon., 2019-09-23 15:00
Spotkanie festiwalowe Białoruś znana i nieznana w ujęciu polskich vlogerów

Białoruś dla wielu Polaków wciąż pozostaję terra incognita. Bardzo rzadko ten kraj jest wybierany jako kierunek podróży. Wiedza o Białorusi i Białorusinach wśród Polaków jest uformowana głównie na stereotypach i najczęściej kojarzona jest z prezydentem tego kraju i panującym w nim systemem politycznym. Od niedawna Białorusią interesuje się kilkoro vlogerów młodego pokolenia. Ich podróże porównywane są z tak egzotycznymi krajami jak Vanuatu, Uganda czy Galapagos, choć Białoruś znajduje się raptem 260 km od stolicy Polski.

Spotkanie będzie poświęcone podróżom na Białoruś oraz tematom, które w swoich relacjach poruszają youtuberzy z Polski. Jednym z prowadzących spotkanie będzie vloger Ablert – podróżnik, pasjonat Białorusi. Youtuber podzieli się swoimi doświadczeniami i spostrzeżeniami na temat tego kraju, kultury i historii.

Nauki humanistyczne
  • pon., 2019-09-23 17:00
Spotkanie festiwalowe Ciekawość, pierwszy krok do piekła?

Zapoznamy się z zaganieniami takimi jak:  zachowania eksploracyjne, ciekawość, ewolucja ciekawości, mechanizmy motywacyjne, porównania pomiędzy ludźmi oraz zwierzętami. Poszukamy odpowiedzi na pytanie zadane w tytule spotkania.

Spotkanie będzie miało następującą strukturę:

 

  • Wykład wprowadzający, ok 30 min (W. Pisula). Tematyka: zachowania eksploracyjne, ciekawość, ewolucja ciekawości, mechanizmy motywacyjne, porównania pomiędzy ludźmi oraz zwierzętami. Porównania zwierząt znajdujących się na odległych pozycjach drzewa filogenetycznego.  W trakcie tej części poszukamy odpowiedzi na pytanie zadane w tytule spotkania.
  • Prezentacja najciekawszych nagrań zachowań motywowanych ciekawością z naszej pracowni, połączona z prezentacją wybranych urządzeń pomiarowych oraz sposobów analizy - zajęcia quasi warsztatowe, ok, 1h
  • Dyskusja swobodna, ok 30 min
Nauki społeczne
  • pon., 2019-09-23 17:00
Spotkanie festiwalowe Climate fiction, czyli o niepomyślnych wiatrach dla ludzkości w kulturze

Chociaż kategoria „climate fiction” nie weszła jeszcze na stałe to taksonomii gatunków (ale też jej nośność nie zależy od oficjalnego uznania za nowy gatunek), nie ulega wątpliwości, że w ciągu ostatnich kilku dekad mamy do czynienia z nowym rodzajem opowieści – zarówno w literaturze, jak i innych mediach. Pod wieloma względami „climate fiction” to etykietka eklektyczna – niektóre teksty określane takim mianem reklamowane są jako science fiction, inne – jako fantasy, a jeszcze inne – jako literatura głównego nurtu. Bardzo różne są w nich również scenariusze narracyjne czy bohaterki i bohaterowie. To, co je łączy jest skupienie się – w takiej czy innej formie – na największym wyzwaniu z jakim musi zmierzyć się świat w XXI wieku: kryzysie klimatycznym. W czasie wykładu przyjrzymy się „climate fiction”, omówimy jej metafory oraz przyjrzymy się wybranym filmom, powieściom i komiksom.

Jaką wizję świata przedstawiają? Jaką zmianę myślenia o świecie i naszej z nim relacji proponują?

Wykład wskaże, jak szukać odpowiedzi na te i inne pytania.

Obszar sztuki
  • pon., 2019-09-23 17:00
Spotkanie festiwalowe Czy na tym zdjęciu jest pingwin, czyli o sztuce postrzegania ...

Wykład dotyczy zagadnień związanych z psychologią postrzegania obrazów. Czy komputer może rozpoznać obiekty na zdjęciu tak samo jak człowiek? A może dostrzega więcej niż ludzkie oko...? Wykład będzie stanowił dyskusję na temat wpływu psychologii postrzegania obrazu na przetwarzanie obrazów w teledetekcji – lotniczych i satelitarnych. 

Nauki techniczne
  • pon., 2019-09-23 17:00
Spotkanie festiwalowe Czy ta gra jest aby na pewno po polsku?

Obecnie zyski wiodących producentów gier wideo są wyższe, niż te w innych branżach rozrywki, takich jak muzyka czy film. Sukces ten nie byłby możliwy bez globalnych strategii obejmujących „lokalizację gier”, czyli wieloaspektowy proces tworzenia, dystrybucji i promocji wersji językowej danej gry dostosowanej do potrzeb odbiorcy z konkretnego rynku docelowego. Nie zawsze jednak gracze są usatysfakcjonowani grą w rodzimej wersji językowej. Wielokrotnie na forach internetowych krytykują oni wydawców za błędy w grach wydawanych po polsku. Najczęściej wymienianymi z nich są nienaturalna intonacja aktorów udzielających głosów pojawiającym się w grach postaciom, nadgorliwość w przekładaniu nazw własnych, czy nieścisłości gramatyczne lub ortograficzne negatywnie wpływające na odbiór gry. Usterki pojawiające się w polskich wersjach gier przetłumaczonych z innych języków nie zawsze muszą wynikać z nieuwagi tłumaczy. Czasem mogą być one spowodowane również strategiami podejmowanymi przez producentów, organizacją procesu tworzenia nowych wersji językowych gry, czy strukturą samych gier. W referacie tym wymienione zostaną najczęściej wskazywane przez odbiorców błędy tego rodzaju oraz możliwe powody ich pojawiania się. Towarzyszyć im będą przykłady pochodzące z gier reprezentujących różne gatunki wydanych zarówno w ostatnich latach, jak i w początkach dystrybucji gier w Polsce.

Nauki humanistyczne
  • pon., 2019-09-23 17:00
Spotkanie festiwalowe Człowiek Darwina - co teoria ewolucji może zaoferować psychologii i naukom humanistycznym

Teoria ewolucji stanowi fundament nauk biologicznych. Na ile jednak szczególny przedstawiciel świata natury, jakim jest człowiek, podlega jej prawom i przewidywaniom? Co teoria ewolucji może zaoferować badaczom prehistorii, psychologom, czy humanistom? Na to pytanie postarają się odpowiedzieć trzej naukowcy reprezentujący biologię, psychologię oraz filozofię.

Nauki biologiczne
  • pon., 2019-09-23 17:00
Spotkanie festiwalowe Z wizytą u sąsiadów

Spotkanie ma na celu zapoznać młodzież z najbliższym sąsiadem Polski – Ukrainą. Dzieci będą mogły dowiedzieć się więcej przede wszystkim o  języku, kulturze, współpracy polsko-ukraińskiej. Dodatkowym celem spotkania jest uwrażliwić na obecność osób z Ukrainy w naszym społeczeństwie, a także nauczenie tolerancji i szacunku dla inności.

W czasie spotkania pokazane będą mapy i zdjęcia – zabytków, ciekawostek, tego, co kojarzy się z Ukrainą oraz tego, o czym ludzie nie wiedzą. Zaprezentowana zostanie też współczesna kultura (głównie muzyka). 

Poza tym uczestnicy będą mieli możliwość nauczyć się kilku słów po ukraińsku, zagrać w grę, której celem będzie pokazane podobieństw z językiem polskim oraz „oswoić” się z alfabetem.

W czasie dyskusji prowadzący będą starali się odpowiedzieć z uczniami na pytanie o przyczyny przyjazdów ludzi z Ukrainy do Polski, o to, jakie problemy mogą napotkać ich rówieśnicy, a także jak można im pomóc poczuć się w Polsce jak w domu.

Nauki humanistyczne
  • pon., 2019-09-23 17:00
  • pon., 2019-09-23 18:00
Spotkanie festiwalowe Co podwójny rocznik zmienia w szkołach?

Zajęcia do późna, dwie różne grupy pierwszoklasistów, dwie podstawy programowe, problemy z nauczycielami czyli zmiany w systemie oświaty wkraczają do szkół średnich. Jak poradzić sobie z nowymi wyzwaniami?

W debacie wezmą udział

  • Renata Kaznowska, wiceprezydent Warszawy odpowiedzialna za edukację
  • Iga Kazimierczyk, Fundacja "Przestrzeń dla edukacji"
  • Marcin Konrad Jaroszewski, dyrektor LO im. Śniadeckiego
  • Andrzej Wyrozembski, dyrektor LO im. Limanowskiego

Prowadzenie Małgorzata Zubik, dziennikarka „Gazety Stołecznej” i Małgorzata Bujara, redaktor naczelna „Gazety Stołecznej” i Warszawa.wyborcza.pl

 

 

 

  • pon., 2019-09-23 17:30
Spotkanie festiwalowe Sytuacja języka niemieckiego w Polsce po 1945 roku (na podstawie relacji świadków historii)

Zgodnie z wykładnią PRL-u powojenna Polska była krajem jednolitym narodowościowo i językowo. Jednakże, mimo przesiedleń, język niemiecki pozostał wciąż żywy na przyłączonych do państwa polskiego Śląsku, Pomorzu i Mazurach. W naszym wystąpieniu opowiemy o doświadczeniach świadków historii i o losach języka niemieckiego w Polsce po 1945 roku. 

Nauki humanistyczne
  • pon., 2019-09-23 18:00
Spotkanie festiwalowe Z wizytą u sąsiadów

Spotkanie ma na celu zapoznać młodzież z najbliższym sąsiadem Polski – Ukrainą. Dzieci będą mogły dowiedzieć się więcej przede wszystkim o  języku, kulturze, współpracy polsko-ukraińskiej. Dodatkowym celem spotkania jest uwrażliwić na obecność osób z Ukrainy w naszym społeczeństwie, a także nauczenie tolerancji i szacunku dla inności.

W czasie spotkania pokazane będą mapy i zdjęcia – zabytków, ciekawostek, tego, co kojarzy się z Ukrainą oraz tego, o czym ludzie nie wiedzą. Zaprezentowana zostanie też współczesna kultura (głównie muzyka). 

Poza tym uczestnicy będą mieli możliwość nauczyć się kilku słów po ukraińsku, zagrać w grę, której celem będzie pokazane podobieństw z językiem polskim oraz „oswoić” się z alfabetem.

W czasie dyskusji prowadzący będą starali się odpowiedzieć z uczniami na pytanie o przyczyny przyjazdów ludzi z Ukrainy do Polski, o to, jakie problemy mogą napotkać ich rówieśnicy, a także jak można im pomóc poczuć się w Polsce jak w domu.

Nauki humanistyczne
  • pon., 2019-09-23 17:00
  • pon., 2019-09-23 18:00
Lekcja festiwalowa To buy or not to buy?

Lekcja języka angielskiego ”To buy or not to buy? A lesson of English (B1/B2) based on the discussion regarding advertising and its impact on consumers” ma na celu ćwiczenie mówienia, słuchania ze zrozumieniem, pisania oraz czytania ze zrozumieniem w języku angielskim na poziomie B1/B2. Lekcja prowadzona zgodnie z zasadami podejścia komunikacyjnego z naciskiem na pracę w parach i grupach. Podczas lekcji zostaną omówione różne rodzaje reklamy oraz jej wpływ na konsumenta i jego wybory. Lekcja ma na celu wprowadzenie i utrwalenia słownictwa związanego z reklamą oraz struktur z użyciem wprowadzonego słownictwa w szerszym kontekście. Słuchacze zapoznają się z kilkoma tekstami opisującymi rodzaj reklamy, zobaczą kilka przykładów reklamy, które następnie omówią w grupach. W finalnej części lekcji słuchacze ułożą scenariusz własnej reklamy, która weźmie udział w konkursie na najlepszy pomysł reklamy wybrany przez uczestników warsztatów.

  • wt., 2019-09-24 10:00
Lekcja festiwalowa Wirtualny spacer po zakładzie karnym

Wirtualny spacer po zakładzie karnym jest wycieczką, którą można odbycia w sali Wydziału Prawa i Administracji. Spacer został przygotowany w celach edukacyjnych, pozwala zobaczyć, jak wygląda placówka tego typu, obejrzeć różne pomieszczenia i zadać prowadzącym nurtujące pytania. Projekcja filmu jest połączona z narracją przewodnika, który nakreśli uczestnikom zasady panujące w takiej placówce, a także przybliży profil osób do niej trafiających. Jest to wyjątkowe spotkanie edukacyjne, które warto zobaczyć. Po spacerze prowadzące przewidują 15-20 minut czasu na zadawanie pytań i dyskusję. 

  • wt., 2019-09-24 10:00
Lekcja festiwalowa Miejskie (samo)poczucie

Naturalną konsekwencją integracji sensorycznej jest wzrost empatii, dlatego też na zajęciach –  wychodząc od samopoczucia uczestników – kierować będziemy się w stronę współtworzenia przestrzeni przyjaznej innym mieszkańcom miasta. Podczas spotkania uczniowie będą mogli zarówno skoncentrować się na swoich indywidualnych odczuciach, jak i rozwinąć kompetencje zespołowe,  wykonując wspólny projekt parku oraz współpracując ze sobą przy gromadzeniu wiedzy na temat Pragi.

  • wt., 2019-09-24 10:30
  • wt., 2019-09-24 12:30
  • wt., 2019-09-24 14:30
  • śr., 2019-09-25 10:30
  • śr., 2019-09-25 12:30
  • śr., 2019-09-25 14:30
  • czw., 2019-09-26 10:30
  • czw., 2019-09-26 12:30
  • czw., 2019-09-26 14:30
  • pt., 2019-09-27 10:30
  • pt., 2019-09-27 12:30
  • pt., 2019-09-27 14:30
Lekcja festiwalowa Kronikarze codzienności

W oparciu o pamiętniki, które tworzą narrację na wystawie, uczniowie zastanowią się nad różnymi formami rejestracji rzeczywistości. Poznają różnice między dziennikiem, pamiętnikiem a kroniką. Zdobytą wiedzę odniosą do współczesnych sposobów dzielenia się własnymi doświadczeniami: streamingiem, instastory, materiałami wideo, które dziś bardzo często zwracają uwagę światowej opinii publicznej na przeróżne konflikty w różnych częściach globu.

  • wt., 2019-09-24 11:00
  • śr., 2019-09-25 11:00
  • czw., 2019-09-26 11:00
  • pt., 2019-09-27 11:00
Lekcja festiwalowa Dłutkiem, piórkiem, rysikiem - artystyczne techniki graficzne

W trakcie tegorocznej edycji Festiwalu Nauki Muzeum Drukarstwa zaprasza na lekcje "Dłutkiem, piórkiem, rysikiem - artystyczne techniki  graficzne", w trakcie których uczniowie będą mogłi własnoręcznie wykonać linoryt. W tym roku będzie on inspirowany pokazem reklam mody z kolekcji Muzeum "Moda i druk.1918 rok", a następnie wytłoczyć go na zabytkowej prasie.

  • wt., 2019-09-24 12:00
  • śr., 2019-09-25 12:00
  • czw., 2019-09-26 12:00
  • pt., 2019-09-27 12:00
Lekcja festiwalowa Miejskie (samo)poczucie

Naturalną konsekwencją integracji sensorycznej jest wzrost empatii, dlatego też na zajęciach –  wychodząc od samopoczucia uczestników – kierować będziemy się w stronę współtworzenia przestrzeni przyjaznej innym mieszkańcom miasta. Podczas spotkania uczniowie będą mogli zarówno skoncentrować się na swoich indywidualnych odczuciach, jak i rozwinąć kompetencje zespołowe,  wykonując wspólny projekt parku oraz współpracując ze sobą przy gromadzeniu wiedzy na temat Pragi.

  • wt., 2019-09-24 10:30
  • wt., 2019-09-24 12:30
  • wt., 2019-09-24 14:30
  • śr., 2019-09-25 10:30
  • śr., 2019-09-25 12:30
  • śr., 2019-09-25 14:30
  • czw., 2019-09-26 10:30
  • czw., 2019-09-26 12:30
  • czw., 2019-09-26 14:30
  • pt., 2019-09-27 10:30
  • pt., 2019-09-27 12:30
  • pt., 2019-09-27 14:30
Lekcja festiwalowa Warszawa mimo wszystko

W trakcie zajęć uczestnicy dowiedzą się, jak władze Warszawy zarządzały miastem we wrześniu 1939 roku. Samodzielnie znajdą rozwiązania  pojawiających się wówczas problemów. Zaznajomią się z działalnością instytucji, które wówczas funkcjonowały, oraz tworzonych oddolnie organizacji obywatelskich. Na podstawie wspomnień gońca Stefana Starzyńskiego zastanowią się również nad rolą prezydenta w organizowaniu życia miasta i jego mieszkańców.

  • wt., 2019-09-24 13:00
  • śr., 2019-09-25 13:00
  • czw., 2019-09-26 13:00
  • pt., 2019-09-27 13:00
Lekcja festiwalowa Miejskie (samo)poczucie

Naturalną konsekwencją integracji sensorycznej jest wzrost empatii, dlatego też na zajęciach –  wychodząc od samopoczucia uczestników – kierować będziemy się w stronę współtworzenia przestrzeni przyjaznej innym mieszkańcom miasta. Podczas spotkania uczniowie będą mogli zarówno skoncentrować się na swoich indywidualnych odczuciach, jak i rozwinąć kompetencje zespołowe,  wykonując wspólny projekt parku oraz współpracując ze sobą przy gromadzeniu wiedzy na temat Pragi.

  • wt., 2019-09-24 10:30
  • wt., 2019-09-24 12:30
  • wt., 2019-09-24 14:30
  • śr., 2019-09-25 10:30
  • śr., 2019-09-25 12:30
  • śr., 2019-09-25 14:30
  • czw., 2019-09-26 10:30
  • czw., 2019-09-26 12:30
  • czw., 2019-09-26 14:30
  • pt., 2019-09-27 10:30
  • pt., 2019-09-27 12:30
  • pt., 2019-09-27 14:30
Spotkanie festiwalowe Białoruś znana i nieznana. Szlakiem przyrody białoruskiej i zabytków architektury

Spotkanie ma na celu przedstawienie Białorusi od strony unikalnej przyrody. W trakcie spotkania zostaną omówione rzadkie gatunki flory i fauny, parki narodowe, rezerwaty przyrody, szlaki turystyczne, największe jeziora pochodzenia lodowcowego oraz zamki i zabytki UNESCO…

Nauki humanistyczne
  • wt., 2019-09-24 17:00
Spotkanie festiwalowe Czego socjobiologia może nas nauczyć o moralności? Nauki humanistyczne
  • wt., 2019-09-24 17:00
Spotkanie festiwalowe O wspólnym pochodzeniu horrorów i kryminałów, i po co nam są gatunki?

Nie czytam kryminałów, nie lubię horrorów, a romanse są dla naiwnych… Fikcja gatunkowa jako część kultury popularnej, choć szeroko dyskutowana, wciąż nie zawsze uznawana jest godnej naukowego nad nią pochylenia. Pomijając ogromny sukces finansowy i popularny zarówno tekstów jak i filmów gatunkowych, dzieła te są świetnym źródłem materiału badawczego gdyż odzwierciedlają zarówno niedoścignione wzorce jak i oczywistości danego momentu historycznego. Podczas spotkania porozmawiamy o tym do czego służy gatunek literacki czy filmowy oraz omówimy to na przykładzie kryminałów i horrorów -- dwóch gatunków wyrastających z jednego historycznego trzonu.

Nauki humanistyczne
  • wt., 2019-09-24 17:00
Spotkanie festiwalowe Średniowieczne procesy zwierząt

Spośród bogatej historii zwierząt w średniowieczu uwagę przyciągają procesy sądowe zwierząt. Pomysł, by wysuwać wobec nich roszczenia prawne i skazywać je na kary wydaje się zrazu nieprawdopodobny. A jednak od połowy XIII wieku przez kolejne trzy stulecia funkcjonowały trybunały, które orzekały w sprawach „przestępstw” popełnianych przez różnego typu zwierzęta. Liczba procesów sądowych wcale nie była tak mała i nie można zaliczyć ich do typu nieistotnych marginaliów. Skąd zatem wziął się pomysł, by pozywać przed sądy zwierzęta? Jak próbowano go uzasadnić i w oparciu o jakie argumenty go krytykowano? Jak wyglądał przebieg procesu i jakie typy procesów wyróżniano? Za co karano zwierzęta i jakie kary im wymierzano? I wreszcie, jakie „przestępstwa” były najsurowiej karane i dlaczego?

Nauki społeczne
  • wt., 2019-09-24 17:30
Spotkanie festiwalowe Polacy i środowisko

Jaki jest stosunek polskiego społeczeństwa do zmian klimatycznych? Ile jest rzeczywiście warta Puszcza Białowieska? Co Polacy są w stanie zrobić dla ochrony środowiska? Jak zmieniła się świadomość ekologiczna od początku transformacji w 1989 r.? I jak zmienił się w tym okresie stan środowiska w Polsce?

Prowadzenie: Marcin Rotkiewicz – zastępca kierownika działu nauki tygodnika POLITYKA

Paneliści:

prof. Jerzy Duszyński, biochemik, prezes Polskiej Akademii Nauk;

Dr Adrian Wójcik, psycholog społeczny, pracuje w Zakładzie Psychologii Społecznej i Środowiskowej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu;

  • wt., 2019-09-24 18:00
Lekcja festiwalowa Woda w lesie

Uczestnicy zapoznają się z metodami gospodarowania wodą w lasach. Znaczenie wody przedstawione będzie w dwóch aspektach: jako źródło życia i jako żywioł posiadający siłę niszczącą.  Uczestnicy zapoznają się z pojęciami: powódź, susza, susza fizjologiczna, powierzchnia referencyjna, melioracja, mała retencja, śryż, okiść, sadź, szron.

Uczestnicy poznają skutki nadmiaru wody i jej deficytu w lasach oraz zjawisk związanych ze zmiana stanu skupienia wody np. okiść. Poznają działania leśników w obliczu klęsk żywiołowych związanych z wodą.

Przewidziana jest praca zbiorowa, grupowa  oraz indywidualna. W ramach zajęć wykonane będą eksperymenty symulujące zjawiska wodne zachodzące w środowisku leśnym. Podsumowaniem będzie konkurs wiedzy związanej z tematem zajęć.

  • śr., 2019-09-25 09:30
Lekcja festiwalowa Miejskie (samo)poczucie

Naturalną konsekwencją integracji sensorycznej jest wzrost empatii, dlatego też na zajęciach –  wychodząc od samopoczucia uczestników – kierować będziemy się w stronę współtworzenia przestrzeni przyjaznej innym mieszkańcom miasta. Podczas spotkania uczniowie będą mogli zarówno skoncentrować się na swoich indywidualnych odczuciach, jak i rozwinąć kompetencje zespołowe,  wykonując wspólny projekt parku oraz współpracując ze sobą przy gromadzeniu wiedzy na temat Pragi.

  • wt., 2019-09-24 10:30
  • wt., 2019-09-24 12:30
  • wt., 2019-09-24 14:30
  • śr., 2019-09-25 10:30
  • śr., 2019-09-25 12:30
  • śr., 2019-09-25 14:30
  • czw., 2019-09-26 10:30
  • czw., 2019-09-26 12:30
  • czw., 2019-09-26 14:30
  • pt., 2019-09-27 10:30
  • pt., 2019-09-27 12:30
  • pt., 2019-09-27 14:30
Lekcja festiwalowa Kronikarze codzienności

W oparciu o pamiętniki, które tworzą narrację na wystawie, uczniowie zastanowią się nad różnymi formami rejestracji rzeczywistości. Poznają różnice między dziennikiem, pamiętnikiem a kroniką. Zdobytą wiedzę odniosą do współczesnych sposobów dzielenia się własnymi doświadczeniami: streamingiem, instastory, materiałami wideo, które dziś bardzo często zwracają uwagę światowej opinii publicznej na przeróżne konflikty w różnych częściach globu.

  • wt., 2019-09-24 11:00
  • śr., 2019-09-25 11:00
  • czw., 2019-09-26 11:00
  • pt., 2019-09-27 11:00
Lekcja festiwalowa Dłutkiem, piórkiem, rysikiem - artystyczne techniki graficzne

W trakcie tegorocznej edycji Festiwalu Nauki Muzeum Drukarstwa zaprasza na lekcje "Dłutkiem, piórkiem, rysikiem - artystyczne techniki  graficzne", w trakcie których uczniowie będą mogłi własnoręcznie wykonać linoryt. W tym roku będzie on inspirowany pokazem reklam mody z kolekcji Muzeum "Moda i druk.1918 rok", a następnie wytłoczyć go na zabytkowej prasie.

  • wt., 2019-09-24 12:00
  • śr., 2019-09-25 12:00
  • czw., 2019-09-26 12:00
  • pt., 2019-09-27 12:00
Lekcja festiwalowa Miejskie (samo)poczucie

Naturalną konsekwencją integracji sensorycznej jest wzrost empatii, dlatego też na zajęciach –  wychodząc od samopoczucia uczestników – kierować będziemy się w stronę współtworzenia przestrzeni przyjaznej innym mieszkańcom miasta. Podczas spotkania uczniowie będą mogli zarówno skoncentrować się na swoich indywidualnych odczuciach, jak i rozwinąć kompetencje zespołowe,  wykonując wspólny projekt parku oraz współpracując ze sobą przy gromadzeniu wiedzy na temat Pragi.

  • wt., 2019-09-24 10:30
  • wt., 2019-09-24 12:30
  • wt., 2019-09-24 14:30
  • śr., 2019-09-25 10:30
  • śr., 2019-09-25 12:30
  • śr., 2019-09-25 14:30
  • czw., 2019-09-26 10:30
  • czw., 2019-09-26 12:30
  • czw., 2019-09-26 14:30
  • pt., 2019-09-27 10:30
  • pt., 2019-09-27 12:30
  • pt., 2019-09-27 14:30
Lekcja festiwalowa Warszawa mimo wszystko

W trakcie zajęć uczestnicy dowiedzą się, jak władze Warszawy zarządzały miastem we wrześniu 1939 roku. Samodzielnie znajdą rozwiązania  pojawiających się wówczas problemów. Zaznajomią się z działalnością instytucji, które wówczas funkcjonowały, oraz tworzonych oddolnie organizacji obywatelskich. Na podstawie wspomnień gońca Stefana Starzyńskiego zastanowią się również nad rolą prezydenta w organizowaniu życia miasta i jego mieszkańców.

  • wt., 2019-09-24 13:00
  • śr., 2019-09-25 13:00
  • czw., 2019-09-26 13:00
  • pt., 2019-09-27 13:00
Lekcja festiwalowa Miejskie (samo)poczucie

Naturalną konsekwencją integracji sensorycznej jest wzrost empatii, dlatego też na zajęciach –  wychodząc od samopoczucia uczestników – kierować będziemy się w stronę współtworzenia przestrzeni przyjaznej innym mieszkańcom miasta. Podczas spotkania uczniowie będą mogli zarówno skoncentrować się na swoich indywidualnych odczuciach, jak i rozwinąć kompetencje zespołowe,  wykonując wspólny projekt parku oraz współpracując ze sobą przy gromadzeniu wiedzy na temat Pragi.

  • wt., 2019-09-24 10:30
  • wt., 2019-09-24 12:30
  • wt., 2019-09-24 14:30
  • śr., 2019-09-25 10:30
  • śr., 2019-09-25 12:30
  • śr., 2019-09-25 14:30
  • czw., 2019-09-26 10:30
  • czw., 2019-09-26 12:30
  • czw., 2019-09-26 14:30
  • pt., 2019-09-27 10:30
  • pt., 2019-09-27 12:30
  • pt., 2019-09-27 14:30
Spotkanie festiwalowe NIE przychodzi już baba do lekarza… czyli o nowych technologiach medycznych

Wydatki na opiekę zdrowotną nieustannie rosną – w krajach rozwiniętych stanowią obecnie 9–12% GDP (produktu krajowego brutto), a w USA osiągnęły już 17%.

Nowe technologie medyczne, cyfryzacja danych diagnostycznych oraz metody sztucznej inteligencji mają szansę dokonać rewolucji w opiece zdrowotnej jaką znamy. Zobaczymy, jak zmieni się podejście do diagnostyki z wykorzystaniem urządzeń noszonych (wearables) oraz analizy dużych zbiorów danych (Big-data).

Spojrzymy także na złożoność całego systemu zdrowia oraz zagadnienia wdrażania nowych rozwiązań dla tego rynku.

Pozostaną otwarte pytania, jak i kiedy te futurystyczne wizje poprawią naszą jakość życia. Na pewno dużo będzie zależeć od zmian prawnych i aktywności regulatorów rynku medycznego.

Nauki techniczne
  • śr., 2019-09-25 16:00
Spotkanie festiwalowe Nie tylko książęta i damy w opałach, czyli o feministycznym potencjale romansów

Romans jako gatunek literacki nie kojarzy się dobrze. Nazywane „literaturą dla kucharek”, wyszydzane za brak realizmu i krytykowane za powielanie seksistowskich wzorców płciowych, w ciągu ostatnich trzydziestu lat romanse doczekały się zasadniczej zmiany wizerunkowej. Obecnie to jeden z gatunków przynoszących na amerykańskim rynku wydawniczym największe zyski. Jego ogromna popularność zaowocowała stworzeniem niezwykłej liczny podgatunków zaspokajających potrzeby czytelniczych nisz, od paranormalnych romansów dla młodzieży, przez współczesne komedie romantyczne, aż po romanse historyczne rozgrywające się w każdej epoce i każdym miejscu na ziemi. W czasie wykładu porozmawiamy o tym, co wyróżnia współczesne romanse, w jaki sposób zarówno grono czytelniczek jak i pisarek staje się coraz bardziej różnorodne, a także o feministycznym potencjale tego gatunku. Zastanowimy się, co romans ma do powiedzenia na temat współczesnych problemów politycznych i społecznych takich jak świadoma zgoda oraz reprezentacja mniejszości rasowych i seksualnych.

Nauki humanistyczne
  • śr., 2019-09-25 17:30
Spotkanie festiwalowe Równość płci w nauce

„Równość płci w nauce” to temat wydarzenia, na które Wydział ds. Nauki i Badań Naukowych Ambasady Niemiec zaprosił wybitnych naukowców z Polski i z Niemiec.

 Plan wykładów:

  • godziny 10 -12

      - dr hab. Izabela Wagner (socjolog z UW), będzie mówiła o „Ukrytych karierach – ścieżkach kobiet w nauce”.

      - prof. Dr Gabriele Bolte (epidemiolog z  Instytutu Zdrowia Publicznego Uniwersytetu w Bremie) wygłosi wykład pt. „Płeć i zdrowie – aktualne wyzwania metodologiczne w badaniach naukowych”.

      - dr Iwona Chmura-Rutkowska (  Wydziału Studiów Edukacyjnych UAM)  poruszy zagadnienie „Być dziewczyną - być kobietą i przetrwać. Stereotypy związane z płcią w edukacji szkolnej i w nauce”.

  • godziny 13 – 14:30

 - dyskusja jak wygląda sytuacja równości płci w instytucjach naukowych w Polsce i w Niemczech. W dyskusji udział wezmą: prezydentka Uniwersytetu Europejskiego Viadrina, prof. Dr Julia von Blumenthal, prof. dr hab. inż. Stanisław Ledakowicz, Politechnika Łódzka, prezes Societas Humboldtiana Polonorum, prof. dr hab. inż. Teresa Zielińska, wicedyrektor Instytutu Techniki Lotniczej i Mechaniki Stosowanej PW, członek Rady Narodowego Centrum Nauki oraz prof. dr hab. Jacek Kuźnicki, także członek Rady Narodowego Centrum Nauki i kierownik Laboratorium Neurodegeneracji w Międzynarodowym Instytucie Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie. Moderatorem dyskusji będzie dr Aleksandra Winiarska z Instytut Stosowanych Nauk Społecznych UW.

Wydarzenie odbędzie się przy wsparciu Federalnego Ministerstwa Oświaty i Badań Naukowych w Berlinie.

 

  • czw., 2019-09-26 10:00
Lekcja festiwalowa Miejskie (samo)poczucie

Naturalną konsekwencją integracji sensorycznej jest wzrost empatii, dlatego też na zajęciach –  wychodząc od samopoczucia uczestników – kierować będziemy się w stronę współtworzenia przestrzeni przyjaznej innym mieszkańcom miasta. Podczas spotkania uczniowie będą mogli zarówno skoncentrować się na swoich indywidualnych odczuciach, jak i rozwinąć kompetencje zespołowe,  wykonując wspólny projekt parku oraz współpracując ze sobą przy gromadzeniu wiedzy na temat Pragi.

  • wt., 2019-09-24 10:30
  • wt., 2019-09-24 12:30
  • wt., 2019-09-24 14:30
  • śr., 2019-09-25 10:30
  • śr., 2019-09-25 12:30
  • śr., 2019-09-25 14:30
  • czw., 2019-09-26 10:30
  • czw., 2019-09-26 12:30
  • czw., 2019-09-26 14:30
  • pt., 2019-09-27 10:30
  • pt., 2019-09-27 12:30
  • pt., 2019-09-27 14:30
Lekcja festiwalowa Kronikarze codzienności

W oparciu o pamiętniki, które tworzą narrację na wystawie, uczniowie zastanowią się nad różnymi formami rejestracji rzeczywistości. Poznają różnice między dziennikiem, pamiętnikiem a kroniką. Zdobytą wiedzę odniosą do współczesnych sposobów dzielenia się własnymi doświadczeniami: streamingiem, instastory, materiałami wideo, które dziś bardzo często zwracają uwagę światowej opinii publicznej na przeróżne konflikty w różnych częściach globu.

  • wt., 2019-09-24 11:00
  • śr., 2019-09-25 11:00
  • czw., 2019-09-26 11:00
  • pt., 2019-09-27 11:00
Lekcja festiwalowa Dłutkiem, piórkiem, rysikiem - artystyczne techniki graficzne

W trakcie tegorocznej edycji Festiwalu Nauki Muzeum Drukarstwa zaprasza na lekcje "Dłutkiem, piórkiem, rysikiem - artystyczne techniki  graficzne", w trakcie których uczniowie będą mogłi własnoręcznie wykonać linoryt. W tym roku będzie on inspirowany pokazem reklam mody z kolekcji Muzeum "Moda i druk.1918 rok", a następnie wytłoczyć go na zabytkowej prasie.

  • wt., 2019-09-24 12:00
  • śr., 2019-09-25 12:00
  • czw., 2019-09-26 12:00
  • pt., 2019-09-27 12:00
Lekcja festiwalowa Miejskie (samo)poczucie

Naturalną konsekwencją integracji sensorycznej jest wzrost empatii, dlatego też na zajęciach –  wychodząc od samopoczucia uczestników – kierować będziemy się w stronę współtworzenia przestrzeni przyjaznej innym mieszkańcom miasta. Podczas spotkania uczniowie będą mogli zarówno skoncentrować się na swoich indywidualnych odczuciach, jak i rozwinąć kompetencje zespołowe,  wykonując wspólny projekt parku oraz współpracując ze sobą przy gromadzeniu wiedzy na temat Pragi.

  • wt., 2019-09-24 10:30
  • wt., 2019-09-24 12:30
  • wt., 2019-09-24 14:30
  • śr., 2019-09-25 10:30
  • śr., 2019-09-25 12:30
  • śr., 2019-09-25 14:30
  • czw., 2019-09-26 10:30
  • czw., 2019-09-26 12:30
  • czw., 2019-09-26 14:30
  • pt., 2019-09-27 10:30
  • pt., 2019-09-27 12:30
  • pt., 2019-09-27 14:30