Inżynieria nanomateriałów medycznych

Numer: 
782

Nanotechnologia od swoich początków była uważana za dziedzinę nauki o bardzo obiecujących zastosowaniach. Łącząc wiedzę z fizyki i chemii, a wkraczając w domenę biologii, obiecywała niesamowite możliwości leczenia, regenerowania czy zastępowania układów biologicznych – tkanek, organów i organizmów. Obecnie, bardzo wiele produktów z życia codziennego korzysta z możliwości jakie otworzyła przed nami nanotechnologia, ale do mnogości niesamowitych produktów medycznych jeszcze nam trochę brakuje. Owszem, część już działa i pomaga, ale co z pozostałymi?

Inżynierowie inżynierii chemicznej opracowują różne procesy otrzymywania i modyfikowania nanomateriałów tak, aby można było stworzyć produkty o zastosowaniach medycznych. Na wykładzie pokażę dwa rodzaje nanomateriałów – nanowłókna polimerowe i nanocząstki ceramiczne – oraz przedstawię jakie muszą mieć cechy aby mogły mieć zastosowania medyczne. Następnie pokażę kilka przykładów, które opracowujemy w naszych laboratoriach. W trakcie wykładu będziecie mogli dotknąć kilku próbek nanomateriałów lub obejrzeć wykonane z nich produkty, które być może w przyszłości staną się produktami medycznymi. Zapraszam w podróż po inżynierii nanomateriałów!

Język: 
Typ szkoły i dziedzina: 
Forma: 
Termin: 
piątek, 27 Września, 2024 - 09:00
piątek, 27 Września, 2024 - 11:00
Czas trwania: 
45 minut
Opis skrócony: 
Inżynierowie inżynierii chemicznej opracowują różne procesy wytwarzania nanomateriałów tak, aby stworzyć wyroby medyczne. Pokażę Wam i omówię dwa rodzaje nanomateriałów i ich medyczne zastosowania.
dr inż.
Michał
Wojasiński
Miejsce spotkania: 
ul. Waryńskiego 1
00-645 Warszawa
Stacjonarne

©2024 Festiwal Nauki