Jak działa pompa ciepła

Numer: 
158

Energia cieplna zawarta w otaczającym nas środowisku jest mało użyteczna ze względu na to, że znajduje się na zbyt niskim poziomie temperatury. Niemniej energia ta w praktyce może zostać wykorzystana, o ile jej potencjał energetyczny zostanie wzniesiony na wyższy poziom temperaturowy. Pompa ciepła jest jedynym dotychczas znanym urządzeniem pozyskującym ciepło ze źródeł o niskiej temperaturze (np. powietrza, gruntu, ścieków) i przekazującym je do odbiornika źródła ciepła (np. instalacji grzewczej w budynku), przy czym proces ten wymaga doprowadzenia energii z zewnątrz. Pompy ciepła są coraz popularniejszym rozwiązaniem grzewczym w nowoczesnym budownictwie. Korzystają one z powszechnie dostępnych źródeł energii, takich jak ciepło zawarte w powietrzu, wodzie czy gruncie. Emitują mniej dwutlenku węgla niż systemy grzewcze opalane paliwami kopalnianymi lub ich emisja jest zerowa, gdy energia potrzebna do zasilania pompy pochodzi np. z paneli fotowoltaicznych.
Laboratorium Aparatury Procesowej zainstalowano stanowisko dydaktyczne przeznaczone do demonstracji zasady działania pompy ciepła, pozwalającej na wykorzystanie energii cieplnej zmagazynowanej w środowisku. Na spotkaniu uczestnicy poznają zasadę działania i budowę sprężarkowych pomp ciepła, poznają w praktyce podstawowe zjawiska i procesy z zakresu termodynamiki i kinetyki procesowej, automatyki oraz procesów podstawowych inżynierii chemicznej. Uruchomimy stanowisko doświadczalne do badania pompy ciepła, aby zademonstrować jej działanie w wybranych konfiguracjach źródeł ciepła.

Typ spotkania: 
Dziedzina: 
Forma: 
Dedykowane: 
Język: 
Termin: 
poniedziałek, 23 Września, 2024 - 15:00
Czas trwania: 
45 minut
Opis skrócony: 
Warsztaty pozwolą poznać budowę i zasadę działania pompy ciepła, czyli urządzenia pobierającego energię ze źródła o niskiej temperaturze i przekazującego ją w inne miejsce, o temperaturze wyższej.
Dodatkowe informacje: 
Zapisy od 16 IX pod adresem: https://forms.gle/ciVety8oKLwMdDQz9
dr inż.
Bogumiła
Wrzesińska
Miejsce spotkania: 
ul. Waryńskiego 1
00-645 Warszawa
Laboratorium Aparatury Procesowej, sala 014 (grupa zbiera się w holu Gmachu Inżynierii Chemicznej na parterze).

©2024 Festiwal Nauki