Arktyka - papierek lakmusowy zmian klimatu

Numer: 
817

Trend ocieplenia w Arktyce jest ponad dwukrotnie wyższy niż średnia światowa w ostatnich dziesięcioleciach. Utrata lodu morskiego wzmacnia trend ocieplenia, ponieważ powierzchnia oceanu pochłania więcej ciepła słonecznego niż powierzchnia śniegu i lodu. Jak to wpływa na planetę? Czy musimy się martwić lodem topniejącym tysiące kilometrów od nas?

Kolejnym zagrożeniem związanym ze zmianą klimatu oraz Arktyką jest rozmarzająca wieloletnia zmarzlina. Rozmarzająca materia organiczna zaczyna się rozkładać, a do atmosfery uwalniane są dodatkowe gazy cieplarniane. W ten sposób rozmarzanie wieloletniej zmarzliny przyspiesza zmiany klimatyczne i staje się niebezpieczne dla całej planety.

Prelegentka: dr Agata Goździk – geofizyczka i edukatorka, kierownik Działu Komunikacji Naukowej i Promocji w Instytucie Geofizyki PAN, koordynatorka ogólnopolskich i międzynarodowych projektów edukacyjnych (EDUSCIENCE, EDU-ARCTIC, ERIS, EDU-ARCTIC2, ODYSSEY, BRITEC, EDU-ARCTIC.PL)

Język: 
Typ szkoły i dziedzina: 
Forma: 
Termin: 
czwartek, 26 Września, 2024 - 09:00
Czas trwania: 
45 minut
Opis skrócony: 
Trend ocieplenia w Arktyce jest ponad dwukrotnie wyższy niż średnia światowa w ostatnich dziesięcioleciach. Czy musimy się martwić tym, co dzieje się tysiące kilometrów stąd?
Dodatkowe informacje: 
Lekcja w ramach projektu GEOGADKA - Promocja geofizyki i nauk o Ziemi
dr
Agata
Goździk
Miejsce spotkania: 
Lekcja online. W przypadku połączenia z telefonu komórkowego należy podać hasło: Festiwal
Online

©2024 Festiwal Nauki