Numizmatyka - pasja czy inwestycja?
Lekcja festiwalowa przeprowadzona zostanie w formie wykładu akademickiego (prezentacja w programie Power Point). Poszczególne części lekcji to:
1. Czym są inwestycje alternatywne oraz emocjonalne, na tle inwestycji klasycznych.
2. Jakie prawa rządzą rynkiem inwestycji emocjonalnych
3. Podział i rodzaje monet (bulionowe, kolekcjonerskie, obiegowe)
4. Jakie czynniki decydują o cenie monet na rynku wtórnym?
5. Przykłady stóp zwrotu na rynku monet (czyli inwestycyjne podejście do tematy)
Pierwsza część lekcji koncentruje się na ukazaniu różnic między inwestycjami klasycznymi (akcje, obligacje, nieruchomości), a inwestycjami alternatywnymi, a zwłaszcza tzw. emocjonalnymi.
W kolejnym etapie zaprezentowane zostaną prawa rządzące rynkiem inwestycji alternatywnych (zasada 3D), a w szczególności emocjonalnych, w tym tzw. premia emocjonalna.
Słuchacze zaznajomieni zostaną z rodzajami monet, a w szczególności z monetami bulionowymi, kolekcjonerskimi oraz obiegowymi. Na slajdach zaprezentowane zostaną wybrane monety, znajdujące się wcześniej lub obecnie w obiegu, posiadające wartość kolekcjonerską, a także monety bulionowe, których głównym zadaniem jest przenoszenie wartości zawartego w nich kruszcu.
Druga część wykładu skupia się na czynnikach wpływających na cenę monet (rzadkość, stan zachowania, cechy szczególne, proweniencja oraz tzw. destrukty i odwrotki oraz monety próbne). Ostatnia poświęcona jest omówieniu stóp zwrotu (kształtowaniu się cen) na rynku wtórnym monet w Polsce (głównie na portalu Allegro).