Puellae doctae - edukacja kobiet w średniowiecznej Europie

Numer: 
835

Bohaterkami wykładu pt. „Puellae doctae – edukacja kobiet w średniowiecznej Europie” będą kobiety świeckie, ponieważ w odróżnieniu od mniszek miały bardziej utrudniony dostęp do nauki.

Stosunkowo dużo uwagi poświęca się średniowiecznej edukacji, ale z reguły badania dotyczą tej skierowanej do chłopców, podczas gdy prawie całkowicie pomija się dziewczęta i kobiety. Czy to oznacza, że w wiekach, które w literaturze często nazywano „ciemnymi” edukacja była zarezerwowana jedynie dla mężczyzn? Faktem jest, że ówcześni autorzy z reguły kierowali swoje dzieła do męskich odbiorców, głównie dlatego, że jedynie oni mogli je przeczytać. Rzadko która kobieta potrafiła wówczas czytać, a jeszcze mniej z nich posiadało umiejętność pisania. Edukację dziewcząt z reguły uznawano za stratę czasu i pieniędzy. Ponadto według powszechnej wówczas opinii kobiety ustępowały mężczyznom pod względem intelektualnym i dopiero w XV wieku Christine de Pisan jako pierwsza otwarcie przeciwstawiła się temu przekonaniu...  

Język: 
Typ szkoły i dziedzina: 
Forma: 
Termin: 
środa, 25 Września, 2024 - 10:00
Czas trwania: 
60 minut
Opis skrócony: 
Wśród średniowiecznych intelektualistów i kaznodziei brakowało jednomyślności w kwestii edukacji kobiet. Niektórzy uważali, że należy je kształcić, a inni w ich edukacji widzieli zagrożenie.
Organizator: 
Wydział Nauk Historycznych
dr
Anna
Głusiuk
Miejsce spotkania: 
ul. Wóycickiego 1/3
01-938 Warszawa
Stacjonarne

©2024 Festiwal Nauki