Jestem świadomym pacjentem i znam swoje prawa
Zaangażowanie pacjenta ma istotne znaczenie w procesie udzielania świadczeń zdrowotnych. Pacjent świadomy swych praw oprócz tego, że staje się aktywnym uczestnikiem w procesie leczenia, to przyczynia się również do bezpieczeństwa świadczonych usług medycznych. Zaangażowanie pacjenta najczęściej wyraża się w zainteresowaniu przebiegiem procesu leczenia, zadawaniu pytań, informowaniu o obawach i wątpliwościach, wykazywaniu inicjatywny we współuczestniczeniu w podejmowaniu decyzji terapeutycznych. Zatem świadomy pacjent będzie oczekiwał od personelu medycznego nie tylko fachowej porady ale i wszechstronnej informacji, jak też szacunku, wsparcia oraz zrozumienia. Będzie aktywnie komunikował się z personelem medycznym, zadawał pytania, dociekał, korzystał z prawa do dokumentacji medycznej czy też konsultacji z innym pracownikiem udzielającym świadczeń zdrowotnych. Innymi słowy, będzie w pełni potrafił korzystać z przysługujących mu praw, rozwijając jednocześnie odpowiedzialność za swoje zdrowie i życie.
Podczas lekcji uczestnicy poznają prawa przysługujące pacjentowi, jak też nabędą umiejętność praktycznego ich zastosowania.
Celem lekcji jest zwiększenie zaangażowania pacjenta w procesie udzielania świadczeń zdrowotnych poprzez zwiększenie świadomości uczestników w zakresie przysługującym im praw pacjenta i możliwości ich praktycznego zastosowania.
Powyższy cel zostanie osiągnięty poprzez wskazanie i omówienie (przy aktywnym udziale uczestników) praw pacjenta i praktycznego ich zastosowania. Treści zostaną poparte przykładami z praktyki medycznej i z orzecznictwa sądowego.