Dezinformacja w czasach kryzysu

Numer: 
84

Problemy dezinformacji czy rozpowszechniania fałszywych lub niesprawdzonych informacji są znane od czasów starożytnych, ale dzięki mediom społecznościowym jej zasięg i wpływ w ostatnich latach znacząco wzrosły. Ludzie coraz częściej polegają na platformach takich jak Facebook, Twitter, Instagram czy YouTube jako głównym źródle informacji, co czyni je idealnym miejscem do rozpowszechniania dezinformacji. Walka z tym problemem staje się więc niezwykle istotna.

Dezinformacja może przybierać różne formy, w tym kłamstw, przekłamanych nagłówków, wybiórczych informacji lub manipulacji wizualnej, i może dotyczyć praktycznie każdej dziedziny, włączając w to politykę, zdrowie publiczne, naukę, a nawet sprawy osobiste.

Podczas panelu eksperci i ekspertki odpowiedzą na kluczowe pytania dotyczące  psychologicznych i prawnych mechanizmów funkcjonowania dezinformacji, ale także zaprezentują wyniki swoich badań dotyczących tego, jak zagadnienia związane z dezinformacją funkcjonują w różnych środowiskach i jaki mają wpływ na ich działanie. Porozmawiamy także o wpływie przekazów dezinformacyjnych na odbiorców oraz o to, jak zbudowane są fake newsy. 

Typ spotkania: 
Forma: 
Język: 
Termin: 
sobota, 21 Września, 2024 - 14:00
Czas trwania: 
90 minut
Opis skrócony: 
Dezinformacja to jedno z najważniejszych wyzwań,które dotykają wielu płaszczyzn naszego życia.Przeanalizujemy psychologiczne i prawne mechanizmy funkcjonowania dezinformacji oraz metody jej zwalczania
Współorganizator: 
Uniwersytet SWPS
dr
Emilia
Zakrzewska
dr hab.
Karina
Stasiuk-Krajewska
Miejsce spotkania: 
ul. Krakowskie Przedmieście 26/28
00-927 Warszawa
sala 116, Stara Biblioteka UW

©2024 Festiwal Nauki