Polski patriotyzm w XX wieku - między heroizmem a zdradą

Patriotyzmu czyli miłości do Ojczyzny nie definiujemy jedynie poprzez encyklopedyczną wykładnię tego pojęcia; patriotyzm to postawa miłości do konkretnego dziedzictwa narodowego, w tym przypadku polskiego. W historii Polski wyodrębniamy trzy postawy patriotyczne, które budują nasze współczesne rozumienie miłości do Polski.

Po pierwsze, to patriotyzm republikański odwołujący się do postawy obywatelskiej polskiej szlachty i instytucji demokratycznych I RP, monarchii mieszanej. To odpowiedzialność za samorządnie funkcjonujące ziemie (sądy, sejmiki), to współodpowiedzialność za państwo w izbie poselskiej, czy podczas konfederacji, czy elekcji.

Po drugie, to patriotyzm insurekcyjny, odziedziczony po naszych romantykach i zrywach powstańczych, które datujemy od 1768 r., aż po Powstanie Warszawskie, a można zaliczyć do tego nurtu także powojenne dzieje Żołnierzy Wyklętych, czy wystąpienia robotnicze i młodzieży.

Po trzecie, patriotyzm narodowo-demokratyczny lub samorządny, którego treścią jest zdolność – wykazywana wielokrotnie w naszych dziejach – do brania odpowiedzialności za wspólnotę narodową gdy brakuje własnego państwa.

Język:
Typ szkoły i dziedzina:
środa, 25 Września, 2024 - 10:00
W historii Polski wyodrębniamy trzy postawy patriotyczne, które budują nasze współczesne rozumienie miłości do Polski i tworzą postawy. Patriotyzm republikański I RP, insurekcyjny oraz samorządny.
Organizator:
Wydział Nauk Historycznych. Instytut Historii