Doświadczenia przemocy seksualnej i catcallingu – skala i psychospołeczne uwarunkowania zjawiska

Badania na temat przemocy są ważnymi narzędziami do oceny skali zjawiska, zwłaszcza przemocy. Oficjalne statystyki obejmują bowiem zaledwie niewielką część czynów, które zostały zgłoszone wymiarowi sprawiedliwości. Nie wszystkie czyny mające charakter nadużyć są kryminalizowane. W literaturze przedmiotu zwraca się uwagę na rozpowszechnienie doświadczeń przemocy seksualnej. Szacuje się bowiem, że rocznie przemocy doświadcza od 800 tys. do około miliona kobiet (Gruszczyńska, 2017). Według danych Agencji Praw Podstawowych co trzecia kobieta doznała przemocy fizycznej lub seksualnej po ukończeniu 15 roku życia, a 12% doświadczyło przemocy seksualnej w dzieciństwie (FRA, 2014). Podczas spotkania przedstawione zostaną najnowsze wyniki ogólnoeuropejskich badań dotyczących rozpowszechnienia przemocy seksualnej w Polsce i na świecie (GBV) oraz wyniki badania polskiego dotyczącego zjawiska catcallingu.

Dedykowane:
Język:
środa, 25 Września, 2024 - 19:00
Podczas spotkania przedstawione zostaną najnowsze wyniki ogólnoeuropejskich badań dotyczących rozpowszechnienia przemocy seksualnej w Polsce i na świecie.
Więcek-Durańska
studentka