Tajemnice zakamarków wnętrza mongolskiej jurty, czyli kilka słów o budowie i podziale przestrzeni do

Numer: 
68

Koczowniczy styl życia wymusił na przodkach Mongołów przystosowanie swojego domostwa do trudnych warunków życia i kapryśnej pogody. Dom mongolskich nomadów znacząco różni się od dobrze znanego nam polskiego domu. Minimalistyczna forma i kształt stanowią zewnętrzną ochronę, a barwne wnętrze mimo, że nie posiada kątów, to ma wiele zakamarków i „ukrytych” symbolicznych przestrzeni. O tym i o wielu innych rzeczach związanych z materiałami, techniką budowy, podziałem i wykorzystaniem przestrzeni mongolskiej jurty dowiesz się z tej prelekcji.

Spotkanie zaczniemy od zbudowania sobie mongolskiej jurty, poznamy tajemnice jej budowy i wytrzymałości. Potem zajrzymy do środka pod „strzechę” domu rodziny mongolskich pasterzy. Wejdziemy do świata i przestrzeni, które zaklęte w jej wnętrzu, pozwalają zrozumieć kulturę, mentalność i obyczajowość Mongołów. Przy okazji poznamy odrobinę mongolskiego jurtowego savoir vivre’u.

Typ spotkania: 
Forma: 
Język: 
Termin: 
sobota, 21 Września, 2024 - 15:30
Czas trwania: 
60 minut
Opis skrócony: 
Jurta (mong. ger), tradycyjny dom nomadów ze stepów Azji Środkowej. Okrągła i pękata, niczym piękna, biała pieczarka, skrywa w swoim wnętrzu wiele tajemnic. Zajrzyj i zobacz, co kryją jej zakamarki.
Organizator: 
Zakład Turkologii i Ludów Azji Środkowej
dr
Jan
Rogala
Miejsce spotkania: 
ul. Krakowskie Przedmieście 26/28
00-927 Warszawa
sala 205, Stara Biblioteka UW

©2024 Festiwal Nauki