Witamy na świecie wnuki: warsztaty dla przyszłych babć i dziadków

Jak dziś wygląda poród? Nowe trendy w opiece okołoporodowej – opowiemy o tym, jak zmieniła się opieka okołoporodowa w porównaniu z tą sprzed kilkudziesięciu lat oraz o tym czego młodzi rodzice mogą dziś spodziewać się na sali porodowej. Zwrócimy szczególną uwagę na kwestie niefarmakologicznych metod łagodzenia bólu porodowego oraz pozycji porodowych innych niż horyzontalna („na plecach”).

Jak opiekować się maluchem i jego mamą? Przyszłych dziadków zapoznamy z najnowszymi zaleceniami dotyczącymi pielęgnacji noworodków. Skupimy się na pielęgnacji kikuta pępowiny oraz skóry dziecka, omówimy zasady zapobiegania zespołowi nagłej śmierci łóżeczkowej, poruszymy także kwestię szczepień ochronnych dzieci. Zajmiemy się także opieką nad młodą mamą w połogu. Pomożemy zrozumieć zmiany hormonalne zachodzące w ciele kobiety po porodzie i związane z nimi wahania nastroju. Opowiemy o depresji poporodowej – na jakie objawy zwracać uwagę i gdzie ewentualnie szukać pomocy. Doradzimy też, jak wspierać mamy karmiące piersią.

Jak rozmawiać z młodymi rodzicami, żeby chcieli słuchać? W tej części spotkania opowiemy o takich sposobach komunikowania chęci pomocy ze strony dziadków, aby młodzi rodzice nie czuli, że nią przytłoczeni. Zaproponujemy uczestnikom zabawę w odgrywanie scenek komunikacyjnych, podczas których będziemy analizować skuteczne i mniej skuteczne sposoby komunikacji.

Dedykowane:
Język:
sobota, 28 Września, 2024 - 10:00
Opowiemy o najnowszych zaleceniach dotyczących opieki i pielęgnacji noworodka oraz opieki nad kobietą w połogu, przedstawimy strategie efektywnej komunikacji z młodymi rodzicami.
Dodatkowe informacje:
Zapisy od 16 IX pod adresem: malgorzata.stefaniak@wum.edu.pl