wystawa

Typ Tytuł Opis Dziedzina Termin
Spotkanie festiwalowe Wprowadzenie do wystawy „Spotkanie autorskie Mirona Białoszewskiego”

Wykład inaugurujący wystawę poświęconą spotkaniu autorskiemu Mirona Białoszewkiego w Lublinie w kwietniu 1976 r. Piotr Sobolczyk przedstawi okoliczności i konteksty tego wydarzenia a także oprowadzi po dokumentacji wystawy.

Nauki humanistyczne
 • sob., 2022-09-17 11:30
Spotkanie festiwalowe „Polarniczki – zdobywczynie podbiegunowego świata” – spotkanie autorskie

Zapraszamy na spotkanie z Dagmarą Bożek, autorką książki “Polarniczki. Zdobywczynie podbiegunowego świata”, pracownikiem Instytutu Geofizyki PAN. Podczas spotkania przybliżymy sylwetki kilku niezwykłych kobiet, które zakochały się w obszarach polarnych. Będzie można zadać pytania autorce tego niezwykłego reportażu oraz zdobyć autograf na egzemplarzu książki.

Dodatkowo dzięki goglom VR zabierzemy uczestników na wycieczkę do wnętrza lodowca i po jego spękanej szczelinami powierzchni. Będzie również można zwiedzić wystawę polarną przygotowaną w jednym z zabytkowych budynków Obserwatorium.

Nauki o Ziemi
 • sob., 2022-09-17 17:00
Spotkanie festiwalowe Joanna Rajkowska – rzeźba „SORRY”, 2022 r.

Projekt Joanny Rajkowskiej „SORRY” to rzeźba - betonowy mur pokryty odłamkami szkła na szczycie, jaki znamy z terenów przygranicznych lub dobrze strzeżonych. Na pierwszy rzut oka mur ma dziwną formę labiryntu, która na wysokości wzroku człowieka jest nieczytelna, stanowi jednak fizyczną barierę nie do pokonania. Dopiero z perspektywy lotu ptaka (np. z drona) lub z okien okolicznych budynków okazuje się, że mur układa się w litery angielskiego słowa „przepraszam” – „SORRY”.

„SORRY” ma być zatem lustrem i pracą sumienia. Jest okrutnym projektem o tym, że społeczeństwa Zachodu (w tym Polska) od pokoleń żyją na kredyt środowiska, innych kultur i przyszłych generacji. I o tym, że nasz model świata obarczony jest fundamentalnym błędem, który zakłada nieustający postęp w środowisku nieograniczonych zasobów. W rezultacie nasz styl życia generuje stan głębokich kryzysów: ekologicznego, ekonomicznego i migracyjnego, których nie da się już powstrzymać.

Obszar sztuki
 • sob., 2022-09-17 19:30
Spotkanie festiwalowe Dzień otwarty w Centrum Badań Kosmicznych PAN

Zapraszamy na dzień otwarty w CBK PAN w niedzielę 18 września w godzinach 10:00 - 15:00. Pokażemy aparaturę kosmiczną budowaną w naszym i instytucie i opowiemy o projektach kosmicznych, w których Polska uczestniczy.

 • ndz., 2022-09-18 10:00
Spotkanie festiwalowe Dzień otwarty w Centrum Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika PAN

Spotkanie odbędzie się w wersji hybrydowej. Wykłady pracowników CAMK PAN odbędą sie w wersji online, a pokazy organizowane przez członków Polskiego Towarzystwa Miłośników astronomii zostana zorganizowane na żywo, na tarasie CAMK.

W programie przewidziana jest tradycyjna sesja pytań i odpowiedzi, zorganizowana na platformie Zoom. Szczegółowy program, wraz z instrukcjami do połączeń online, zostanie przedstawiony na stronie internetowej CAMK: www.camk.edu.pl na początku września.

 • ndz., 2022-09-18 11:00
Spotkanie festiwalowe Wspomnienie o Cyprianie Kamilu Norwidzie ze zbiorów Mariana Sołodobowskiego

Autor tej wystawy włączył się w obchody 200. rocznicy urodzin Norwida, która przypadła 24 września 2021 roku. Sejm RP podjął w tej sprawie uchwałę ustanawiającą rok 2021 Rokiem Cypriana Kamila Norwida. To jeden z czterech największych polskich poetów romantyków. Urodził się na Mazowszu i rozsławiał życie Mazowszan na stylowych kartach pocztowych. Norwid stał się sławnym Europejczykiem. Dlatego na planszach o wymiarach (100 x 70 cm) Marian Sołobodowski pokazuje najbardziej mazowieckie miejsca związane z Norwidem. Również portrety Norwida przypominające tę postać, a także jego rysunki i grafikę na podstawie posiadanego zbioru wydanego przez przedwojenne wydawnictwo J. Mortkowicza. Jedna z plansz pokazuje myśli, gdzie „każde słowo Norwida jest jak perła”, a także jego cytaty na świątecznych kartach pocztowych. Ubogaceniem tej wystawy są liczne książki ukazujące twórczość Norwida, jak również dużo zebranych pamiątkowych artefaktów. Można zobaczyć m. in. pełną dokumentację ustanowionej przez Samorząd Województwa Mazowieckiego Nagrody NORWIDA. Nagroda jest przyznawana co roku przez ludzi kultury, jako „NORWIDY”.

Nauki humanistyczne
 • sob., 2022-09-24 10:30
Spotkanie festiwalowe Nauka otwiera drzwi – wizyta w obserwatorium w Świdrze

Po raz trzeci drzwi dla zwiedzających otwiera Obserwatorium geofizyczne Instytutu Geofizyki PAN w Otwocku Świdrze. W sobotę, 24 września w godzinach 11.00-14.00 pracownicy Instytutu przygotują dla miłośników nauki szereg pokazów i konkursów. Będzie można także zwiedzić wystawy poświęcone polskim badaniom polarnym i geofizycznym.

W jednym z budynków Obserwatorium, w tzw. domku modrzewiowym, przygotowano wystawę polarną, na której prezentowane są zarówno przyrządy pomiarowe stosowane do badań w Arktyce, jak i sprzęt codziennego użytku wykorzystywany przez polarników. Zwiedzaniu wystawy będą towarzyszyć fascynujące opowieści o życiu i pracy w Polskiej Stacji Polarnej Hornsund im. Stanisława Siedleckiego na Spitsbergenie.

Dodatkową atrakcją będzie zwiedzanie minimuzeum geofizycznych urządzeń pomiarowych. Odwiedzający poznają historię wybranych badań geofizycznych, w szczególności powstania pierwszego na ziemiach polskich obserwatorium magnetycznego w Świdrze, a także prowadzenia ciągłych obserwacji i pomiarów na całym świecie. Zaprezentowana zostanie wybrana aparatura pomiarowa stosowana do pomiarów pól magnetycznych i elektrycznych Ziemi, parametrów meteorologicznych i zanieczyszczeń powietrza.

Podczas wydarzenia dostępne będzie stoisko polarne, gdzie będzie można przenieść się wirtualnie na Spitsbergen - popływać pontonem czy zajrzeć do lodowej jaskini – a to wszystko dzięki nowoczesnym technologiom i goglom VR. Nie zabraknie również gier o tematyce polarnej dla starszych i młodszych wraz z nagrodami.

Nauki o Ziemi
 • sob., 2022-09-24 11:00
Spotkanie festiwalowe Cyfrowe rękodzieło. Humanistyczne czasopismo naukowe w internecie – przypadek „Napisu”

Wykład połączony z prezentacją ukazuje drogę artykułu od złożenia do publikacji oraz specyfikę funkcjonowania tekstów na stronie internetowej „Napisu. Pisma Poświęconego Literaturze Okolicznościowej i Użytkowej” - współczesnego czasopisma naukowego o interdyscyplinarnym profilu humanistycznym, łączącego środowiska Instytutu Badań Literackich PAN, Uniwersytetu Warszawskiego i Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Rozwijanie budowanej samodzielnie przez lata strony www rocznika uzależnione jest od możliwości medium, spełniania koniecznych wymagań zewnętrznych (Ministerstwo Edukacji i Nauki, wybrane repozytoria i bazy danych), a także ambicji redaktorów, którzy starają się zindywidualizować i wzbogacić „cyfrową wizytówkę” tytułu. Niezbędne elementy treści muszą zostać pokazane w odpowiedniej formie, która będzie odpowiadać oczekiwaniom odbiorcy (czytelnika, autora, recenzenta), takim jak: dostępność informacji, intuicyjność korzystania ze strony, nawiązania do bogatej tradycji typograficznej, walory estetyczne (logo, layout pisma i strony www [napis.edu.pl], ilustracje, okładki, elementy animacji itp.).

Wykładowi towarzyszy wystawa wybranych okładek rocznika To, co NAPISano, trwa… (projekty autorstwa Katarzyny Stanny) przed salą 144 w Pałacu Staszica.

Nauki humanistyczne
 • sob., 2022-09-24 13:30
Spotkanie festiwalowe 25. Urodziny dinozaura Dyzia - rodzinny piknik geologiczny

Dinozaur Dyzio „urodził” się we wrześniu 1997 roku i swój debiut miał podczas pierwszego Festiwalu Nauki w Warszawie. Na co dzień mieszka w Muzeum Geologicznym PIG-PIB witając gości na sali głównej oraz dzielnie pomagając w prowadzeniu zajęć. Jak co roku, z okazji urodzin wyprawiamy mu huczne przyjęcie, na które zapraszamy wszystkich miłośników dinozaurów.

W programie: liczne gry i zabawy, geologiczne i plastyczne warsztaty oraz stoiska edukacyjne.

 • ndz., 2022-09-25 10:00
Lekcja festiwalowa Zaczarowany fortepian

Wspólnie powędrujemy przez muzealne sale w poszukiwaniu fortepianów. Zobaczymy, jak bardzo są one różnorodne, co kryje się we wnętrzu tego instrumentu oraz wyjaśnimy, jak to się dzieje, że potrafi on wydobywać z siebie tak różnorodne dźwięki. Na koniec stworzymy własną orkiestrę i odśpiewamy piosenkę o ulubionym, zaczarowanym instrumencie Fryderyka Chopina.

 • wt., 2022-09-27 09:00
Lekcja festiwalowa Historia komputerów. Liczy się!

Interdyscyplinarna lekcja festiwalowa, prowadzona stacjonarnie na terenie Narodowego Muzeum Techniki w Warszawie, poświęcona historii obliczeń maszynowych. Skąd wywodzą się początki obliczeń, jaki siedemnastowieczny wynalazek regularnie lata w kosmos, co wspólnego mają ze sobą kalkulator i młynek do pieprzu? A ponadto - polskie korzenie informatyki, tajemniczy AKAT-1, nieśmiertelny kalkulator ELWRO 144.

 • wt., 2022-09-27 10:00
 • śr., 2022-09-28 10:00
 • czw., 2022-09-29 10:00
 • pt., 2022-09-30 10:00
Lekcja festiwalowa Rozpoznawanie skał

Prezentacja multimedialna i mini warsztaty na temat metod rozpoznawania skał najczęściej spotykanych na terenie Polski. Podczas zajęć uczniowie poznają:

- definicję minerałów i skał oraz różnice pomiędzy nimi

- podstawową klasyfikację skał pod względem składu i pochodzenia

- metody badania skał najprostszymi narzędziami

- skały najczęściej występujące w Polsce

- zastosowanie wybranych skał w życiu codziennym.

Po części warsztatowej wybiorą się na zwiedzanie ekspozycji muzeum, na której prowadzący zaprezentuje najciekawsze przykłady skał, o których była mowa na zajęciach.

 • wt., 2022-09-27 10:00
 • śr., 2022-09-28 10:00
Lekcja festiwalowa Szlaki wielkich odkrywców - wiatr w żagle!

Najważniejsze podróże i odkrycia geograficzne, które legły u podstaw współczesnej cywilizacji zachodu. Nieustraszeni podróżnicy oraz ich okręty. Jak zdobyto świat niemal wyłącznie dzięki sile wiatru oraz krótki instrukcja, jak zostać kapitanem żaglowca. Interdyscyplinarna lekcja z elementami warsztatu edukacyjnego prowadzona we wnętrzach Narodowego Muzeum Techniki w Warszawie.

 • wt., 2022-09-27 10:00
 • śr., 2022-09-28 10:00
 • czw., 2022-09-29 10:00
 • pt., 2022-09-30 10:00
Lekcja festiwalowa Wśród rzymskich legionistów

Fryzy na kolumnie Marka Aureliusza, które są antycznym komiksem, będą pretekstem do poznania rzymskiej armii i okazją do zbudowania własnej historii, której bohaterami będą legioniści. Uczestnicy zajęć po poznaniu krótkiej historii o kolumnie Marka Aureliusza i rzymskiej armii narysują i opowiedzą wykreowaną historię. Zajęcia opierają się na antykolorowance, która rozwija dziecięcą wyobraźnię ucząc, że wstępnie zaaranżowany rysunek można dokończyć w inny, kreatywny sposób, pozwalający uzupełniać ilustracje zgodnie z własnym pomysłem.

Lekcja połączona ze zwiedzaniem wystawy stałej "Przedświt"

 • wt., 2022-09-27 10:00
Spotkanie festiwalowe Oprowadzanie po wystawie „Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu”

Głównym tematem wystawy jest działalność konspiracyjnej grupy działającej w getcie warszawskim pod nazwą Oneg Szabat – (hebr. Radość Soboty) oraz losy stworzonego przez nią unikatowego zbioru od jego powstania aż do dziś. Historia zapisana na kartach Archiwum ukazuje też losy jego autorów i to im po 70 latach oddajemy głos. Pomysłodawcą i głównym twórcą Archiwum był historyk dr Emanuel Ringelblum. Dzieło Oneg Szabat, będące świadectwem oporu intelektualnego i duchowego, powstawało zgodnie z naukowymi zasadami, z dbałością o obiektywność i staranność języka.

Oprowadzanie odbywa się w ramach projektu Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe.

Nauki humanistyczne
 • wt., 2022-09-27 11:00
Lekcja festiwalowa Tajemniczy świat pradawnych mórz i oceanów

Lekcja przybliży uczniom zagadnienia ewolucji organizmów morskich na przestrzeni dziejów, począwszy od prekambru, aż po czasy prawie współczesne. W trakcie zajęć dowiemy się jaki jest wiek Ziemi i kiedy na naszej planecie mogło powstać życie. Poznamy także wiele ciekawych etapów ewolucji, takich jak np.: powstanie pierwszych organizmów tkankowych – tzw. fauna ediakarańska; zjawisko kambryjskiej eksplozji życia; najstarsze drapieżnictwo; wyjście kręgowców na ląd oraz ich powrót do wody, etc. Prowadzący opowie również o: największych kryzysach w historii życia na Ziemi – tak zwanych wielkich wymieraniach, ich przyczynach oraz konsekwencjach dla dalszej ewolucji. Uczniowie dowiedzą się także czym są skamieniałości, jakie są ich rodzaje i dlaczego ich badanie jest takie ważne. Przybliżone będzie również pojęcie skamieniałości przewodnich, wraz z ich zastosowaniem jako narzędzi do określania względnego wieku skał (biostratygrafia). Uczestnicy zajęć będą też mieli szansę poznać największych drapieżców swoich czasów takich jak: gigantyczne głowonogi, morskie skorpiony, ryby pancerne, dziwaczne rekiny, ichtiozaury, długoszyje plezjozaury, czy też olbrzymie morskie jaszczury – mozazaury. Wycieczkę w czasie młodzież zakończy w paszczy największego rekina wszechczasów.

W trakcie prezentacji multimedialnej uczniowie będą mieli także okazję dowiedzieć się jak na przestrzeni setek milionów lat zmieniał się układ kontynentów oraz zapoznać się z oryginalnymi okazami skamieniałości, które każdy z uczniów będzie mógł dokładnie zbadać.

Ostatnim etapem zajęć będzie zwiedzanie wystawy stałej Skamieniały świat, prezentującej jeden z największych zbiorów skamieniałości w Polsce, w tym bardzo różnorodną kolekcję fauny morskiej z różnych okresów geologicznych.

 • wt., 2022-09-27 12:00
 • śr., 2022-09-28 12:00
Spotkanie festiwalowe Torfowiska – znaczenie dla środowiska, echo Światowego Dnia Mokradeł

Choć zajmują niewielką powierzchnię lądów (3%) torfowiska zawierają: 10% światowych zasobów wody słodkiej, 30% światowych zasobów węgla, pochłaniają więcej CO2 z atmosfery niż cała biomasa lasów świata, ustępując jedynie oceanom! Są siedliskami rzadkich okazów flory i fauny. Są niedoceniane – czas to zmienić!

 

Nauki o Ziemi
 • wt., 2022-09-27 15:00
Lekcja festiwalowa Historia komputerów. Liczy się!

Interdyscyplinarna lekcja festiwalowa, prowadzona stacjonarnie na terenie Narodowego Muzeum Techniki w Warszawie, poświęcona historii obliczeń maszynowych. Skąd wywodzą się początki obliczeń, jaki siedemnastowieczny wynalazek regularnie lata w kosmos, co wspólnego mają ze sobą kalkulator i młynek do pieprzu? A ponadto - polskie korzenie informatyki, tajemniczy AKAT-1, nieśmiertelny kalkulator ELWRO 144.

 • wt., 2022-09-27 10:00
 • śr., 2022-09-28 10:00
 • czw., 2022-09-29 10:00
 • pt., 2022-09-30 10:00
Lekcja festiwalowa Poznaj barbarzyńskiego wojownika

Fryzy na kolumnie Marka Aureliusza, które są antycznym komiksem, będą pretekstem do poznania barbarzyńskich wojowników, ich uzbrojenia i sposobów walki oraz zbudowania własnej wersji ich losów.

Lekcja połączona ze zwiedzaniem wystawy stałej "Przedświt"

 • śr., 2022-09-28 10:00
Lekcja festiwalowa Rozpoznawanie skał

Prezentacja multimedialna i mini warsztaty na temat metod rozpoznawania skał najczęściej spotykanych na terenie Polski. Podczas zajęć uczniowie poznają:

- definicję minerałów i skał oraz różnice pomiędzy nimi

- podstawową klasyfikację skał pod względem składu i pochodzenia

- metody badania skał najprostszymi narzędziami

- skały najczęściej występujące w Polsce

- zastosowanie wybranych skał w życiu codziennym.

Po części warsztatowej wybiorą się na zwiedzanie ekspozycji muzeum, na której prowadzący zaprezentuje najciekawsze przykłady skał, o których była mowa na zajęciach.

 • wt., 2022-09-27 10:00
 • śr., 2022-09-28 10:00
Lekcja festiwalowa Szlaki wielkich odkrywców - wiatr w żagle!

Najważniejsze podróże i odkrycia geograficzne, które legły u podstaw współczesnej cywilizacji zachodu. Nieustraszeni podróżnicy oraz ich okręty. Jak zdobyto świat niemal wyłącznie dzięki sile wiatru oraz krótki instrukcja, jak zostać kapitanem żaglowca. Interdyscyplinarna lekcja z elementami warsztatu edukacyjnego prowadzona we wnętrzach Narodowego Muzeum Techniki w Warszawie.

 • wt., 2022-09-27 10:00
 • śr., 2022-09-28 10:00
 • czw., 2022-09-29 10:00
 • pt., 2022-09-30 10:00
Spotkanie festiwalowe WAT IOE, laserowy system wykrywania i śledzenia nisko latających obiektów – SkanDRON

Kluczowym komponentem systemu, który powstał w ramach projektu, jest opracowany od podstaw, skaner laserowy. Umożliwia on, w sposób ciągły, monitorowanie obserwowanego sektora w kącie 120° oraz wyznaczenie lokalizacji pojawiających się obiektów, w czasie rzeczywistym.

Nauki techniczne
 • śr., 2022-09-28 11:00
Lekcja festiwalowa Tajemniczy świat pradawnych mórz i oceanów

Lekcja przybliży uczniom zagadnienia ewolucji organizmów morskich na przestrzeni dziejów, począwszy od prekambru, aż po czasy prawie współczesne. W trakcie zajęć dowiemy się jaki jest wiek Ziemi i kiedy na naszej planecie mogło powstać życie. Poznamy także wiele ciekawych etapów ewolucji, takich jak np.: powstanie pierwszych organizmów tkankowych – tzw. fauna ediakarańska; zjawisko kambryjskiej eksplozji życia; najstarsze drapieżnictwo; wyjście kręgowców na ląd oraz ich powrót do wody, etc. Prowadzący opowie również o: największych kryzysach w historii życia na Ziemi – tak zwanych wielkich wymieraniach, ich przyczynach oraz konsekwencjach dla dalszej ewolucji. Uczniowie dowiedzą się także czym są skamieniałości, jakie są ich rodzaje i dlaczego ich badanie jest takie ważne. Przybliżone będzie również pojęcie skamieniałości przewodnich, wraz z ich zastosowaniem jako narzędzi do określania względnego wieku skał (biostratygrafia). Uczestnicy zajęć będą też mieli szansę poznać największych drapieżców swoich czasów takich jak: gigantyczne głowonogi, morskie skorpiony, ryby pancerne, dziwaczne rekiny, ichtiozaury, długoszyje plezjozaury, czy też olbrzymie morskie jaszczury – mozazaury. Wycieczkę w czasie młodzież zakończy w paszczy największego rekina wszechczasów.

W trakcie prezentacji multimedialnej uczniowie będą mieli także okazję dowiedzieć się jak na przestrzeni setek milionów lat zmieniał się układ kontynentów oraz zapoznać się z oryginalnymi okazami skamieniałości, które każdy z uczniów będzie mógł dokładnie zbadać.

Ostatnim etapem zajęć będzie zwiedzanie wystawy stałej Skamieniały świat, prezentującej jeden z największych zbiorów skamieniałości w Polsce, w tym bardzo różnorodną kolekcję fauny morskiej z różnych okresów geologicznych.

 • wt., 2022-09-27 12:00
 • śr., 2022-09-28 12:00
Lekcja festiwalowa Historia komputerów. Liczy się!

Interdyscyplinarna lekcja festiwalowa, prowadzona stacjonarnie na terenie Narodowego Muzeum Techniki w Warszawie, poświęcona historii obliczeń maszynowych. Skąd wywodzą się początki obliczeń, jaki siedemnastowieczny wynalazek regularnie lata w kosmos, co wspólnego mają ze sobą kalkulator i młynek do pieprzu? A ponadto - polskie korzenie informatyki, tajemniczy AKAT-1, nieśmiertelny kalkulator ELWRO 144.

 • wt., 2022-09-27 10:00
 • śr., 2022-09-28 10:00
 • czw., 2022-09-29 10:00
 • pt., 2022-09-30 10:00
Lekcja festiwalowa Owce, konie i tury czyli zwierzęta naszych przodków

Fryzy na kolumnie Marka Aureliusza, które można porównać do antycznego komiksu, będą pretekstem do poznania zwierząt, tych hodowlanych jak i tych na jakie polowali nasi przodkowie. Uczestnicy lekcji stworzą własny obraz tego, jak zwierzęta współistniały z ludźmi 2 tysiące lat temu.

Zajęcia opierają się na antykolorowance, która rozwija dziecięcą wyobraźnię ucząc, że wstępnie zaaranżowany rysunek można dokończyć w inny, kreatywny sposób, pozwalający uzupełniać ilustracje zgodnie z własnym pomysłem.

Lekcja połączona ze zwiedzaniem wystawy stałej "Przedświt"

 • czw., 2022-09-29 10:00
Lekcja festiwalowa Świat zwierząt bezkręgowych w przeszłości geologicznej: zobacz i rozpoznaj

Dowody świadczące o istnieniu życia organicznego mają ponad 3,5 mld lat. Wystawa „Skamieniały Świat” przybliża zagadnienia związane z powstawaniem skamieniałości i ukazuje bogactwo świata zwierząt zamieszkującego zbiorniki wodne istniejące na terenach naszego kraju w przeszłości geologicznej. Ich szczątki odgrywają ważną rolę w ustalaniu wieku skał. W gablotach przedstawiono skamieniałości należące do różnych typów – od najniższej do coraz wyższej pozycji w ewolucyjnym rozwoju. Skamieniałości to nie tylko szczątki dawnych zwierząt, ale też ślady ich działalności: pełzania, żerowania, drążenia, ich nory mieszkalne oraz tropy. Ważną rolę w rozwoju biosfery odegrały najmniejsze organizmy – bakterie. Gąbki, żyjące od kambru aż do dziś, rozpoczynają prezentację skamieniałości należących do królestwa zwierząt. Wyżej zorganizowanymi organizmami są parzydełkowce: wymarłe denkowce i koralowce czteropromienne oraz żyjące do dziś koralowce sześcio- i ośmio-promienne. Dużą grupę mięczaków reprezentują ślimaki, małże, głowonogi. Kolejne gabloty z przedstawicielami pierścienic, stawonogów, mszywiołów, ramienionogów i szkarłupni zamyka gablota z przedstawicielami półstrunowców – graptolitów i strunowców – konodontów. Po zwiedzaniu wystawy każdy będzie mógł dotknąć i rozpoznać liczące wiele milionów lat przedstawicieli bezkręgowców.

 • czw., 2022-09-29 10:00
Lekcja festiwalowa Szlaki wielkich odkrywców - wiatr w żagle!

Najważniejsze podróże i odkrycia geograficzne, które legły u podstaw współczesnej cywilizacji zachodu. Nieustraszeni podróżnicy oraz ich okręty. Jak zdobyto świat niemal wyłącznie dzięki sile wiatru oraz krótki instrukcja, jak zostać kapitanem żaglowca. Interdyscyplinarna lekcja z elementami warsztatu edukacyjnego prowadzona we wnętrzach Narodowego Muzeum Techniki w Warszawie.

 • wt., 2022-09-27 10:00
 • śr., 2022-09-28 10:00
 • czw., 2022-09-29 10:00
 • pt., 2022-09-30 10:00
Lekcja festiwalowa Grasz w zielone?

Świat minerałów zachwyca wielu swym bogactwem. Jedne z minerałów tworzą piękne przezroczyste kryształy, inne matowe skupienia. Jedne są twardsze od stali, inne można zarysować paznokciem. Wśród cech, które służą do identyfikacji minerałów, jest ich barwa. Na zajęciach przyjrzymy się okazom, które mają barwę zieloną. Poznamy ich bogactwo, odkryjemy, skąd się wziął kolor zielony, i odgadniemy, w jaki sposób można je wykorzystać. Zapraszamy na wycieczkę do barwnego świata minerałów.

 • pt., 2022-09-30 10:00
Lekcja festiwalowa Historia komputerów. Liczy się!

Interdyscyplinarna lekcja festiwalowa, prowadzona stacjonarnie na terenie Narodowego Muzeum Techniki w Warszawie, poświęcona historii obliczeń maszynowych. Skąd wywodzą się początki obliczeń, jaki siedemnastowieczny wynalazek regularnie lata w kosmos, co wspólnego mają ze sobą kalkulator i młynek do pieprzu? A ponadto - polskie korzenie informatyki, tajemniczy AKAT-1, nieśmiertelny kalkulator ELWRO 144.

 • wt., 2022-09-27 10:00
 • śr., 2022-09-28 10:00
 • czw., 2022-09-29 10:00
 • pt., 2022-09-30 10:00
Lekcja festiwalowa Szlaki wielkich odkrywców - wiatr w żagle!

Najważniejsze podróże i odkrycia geograficzne, które legły u podstaw współczesnej cywilizacji zachodu. Nieustraszeni podróżnicy oraz ich okręty. Jak zdobyto świat niemal wyłącznie dzięki sile wiatru oraz krótki instrukcja, jak zostać kapitanem żaglowca. Interdyscyplinarna lekcja z elementami warsztatu edukacyjnego prowadzona we wnętrzach Narodowego Muzeum Techniki w Warszawie.

 • wt., 2022-09-27 10:00
 • śr., 2022-09-28 10:00
 • czw., 2022-09-29 10:00
 • pt., 2022-09-30 10:00
Lekcja festiwalowa Tajemniczy świat pradawnych mórz i oceanów

Lekcja przybliży uczniom zagadnienia ewolucji organizmów morskich na przestrzeni dziejów, począwszy od prekambru, aż po czasy prawie współczesne. W trakcie zajęć dowiemy się jaki jest wiek Ziemi i kiedy na naszej planecie mogło powstać życie. Poznamy także wiele ciekawych etapów ewolucji, takich jak np.: powstanie pierwszych organizmów tkankowych – tzw. fauna ediakarańska; zjawisko kambryjskiej eksplozji życia; najstarsze drapieżnictwo; wyjście kręgowców na ląd oraz ich powrót do wody, etc. Prowadzący opowie również o: największych kryzysach w historii życia na Ziemi – tak zwanych wielkich wymieraniach, ich przyczynach oraz konsekwencjach dla dalszej ewolucji. Uczniowie dowiedzą się także czym są skamieniałości, jakie są ich rodzaje i dlaczego ich badanie jest takie ważne. Przybliżone będzie również pojęcie skamieniałości przewodnich, wraz z ich zastosowaniem jako narzędzi do określania względnego wieku skał (biostratygrafia). Uczestnicy zajęć będą też mieli szansę poznać największych drapieżców swoich czasów takich jak: gigantyczne głowonogi, morskie skorpiony, ryby pancerne, dziwaczne rekiny, ichtiozaury, długoszyje plezjozaury, czy też olbrzymie morskie jaszczury – mozazaury. Wycieczkę w czasie młodzież zakończy w paszczy największego rekina wszechczasów.

W trakcie prezentacji multimedialnej uczniowie będą mieli także okazję dowiedzieć się jak na przestrzeni setek milionów lat zmieniał się układ kontynentów oraz zapoznać się z oryginalnymi okazami skamieniałości, które każdy z uczniów będzie mógł dokładnie zbadać.

Ostatnim etapem zajęć będzie zwiedzanie wystawy stałej Skamieniały świat, prezentującej jeden z największych zbiorów skamieniałości w Polsce, w tym bardzo różnorodną kolekcję fauny morskiej z różnych okresów geologicznych.

 • pt., 2022-09-30 12:00
Spotkanie festiwalowe GeoLove – pokochaj Geologię

Zapraszamy wszystkich na wielką przygodę z Geologią. Podczas licznych warsztatów poznamy budowę Ziemi, zbudujemy jej model, nauczymy się rozpoznawać podstawowe typy skał i zajrzymy do ich wnętrza. Zobaczymy czego nie widać gołym okiem i będziemy podziwiać ciekawe skalne obrazy.

Dowiemy się czy w Polsce występują wulkany i jak je znaleźć. Zastanowimy się dlaczego wulkany wybuchają i przeprowadzimy kontrolowane wybuchy.

Sprawdzimy jak szybko mogą rosnąć kryształy i dlaczego wyglądają tak różnie. Dowiemy się gdzie w Polsce występują złoża ważnych surowców i jak się je wydobywa.

Odwiedzimy jubilera i dowiemy się jakie minerały i surowce wykorzystuje się w tej branży.

Poznamy prehistoryczne organizmy i środowiska ich życia.

Dowiemy się czym jest bursztyn, jakie ma właściwości i jak zatrzymało się w nim życie.W programie: liczne gry i zabawy, geologiczne i plastyczne warsztaty oraz stoiska edukacyjne.

 • ndz., 2022-10-02 11:00

©2022 Festiwal Nauki