Piknik rodzinny z Gwidonem, czyli warszawskim słoniem leśnym

Numer: 
17

Podczas pikniku pod patronatem Gwidona – plejstoceńskiego słonia leśnego odnalezionego w Warszawie, staramy się przybliżyć Uczestnikom zagadnienia przyrodnicze związane z wielkimi ssakami plejstocenu i środowiskiem ich życia. Plejstocen, jest epoką w dziejach Ziemi, która trwała przez ponad 2,5 mln lat, do końca ostatniego zlodowacenia (ok. 12 000 lat temu). Nazywany jest on ogólnie epoką lodowcową, jednak klimat plejstocenu ulegał cyklicznym wahaniom, a okresy zimne (zlodowacenia), były oddzielane od siebie przez tzw. interglacjały – okresy ciepłe. Za zmianami klimatu podążały także zmiany szaty roślinnej oraz fauny. W plejstocenie rozkwita tzw. megafauna, czyli zwierzęta wyróżniające się swoimi rozmiarami i masą ciała.

To już trzecia odsłona pikniku geologicznego, organizowanego przez PAN Muzeum Ziemi w Warszawie, podczas którego uczestnicy będą mieli okazję zagłębić się w niesamowitym świecie, nie tylko skamieniałości, ale także bursztynu, minerałów i skał. Główną atrakcją będą szczątki największych zwierząt prezentowanych w PAN Muzeum Ziemi: kości słonia leśnego pochodzące sprzed ponad 100 000 lat, znalezione przy ulicy Leszno w Warszawie oraz szkielet tarbozaura odkryty podczas wykopalisk na pustyni Gobi. Uczestnicy będą mieli okazję spotkać się z dr Gwidonem Jakubowskim, który ponad 60 lat temu uczestniczył w wydobyciu szkieletów obydwu tych wielkich zwierząt. Piknik odwiedzą także specjaliści i popularyzatorzy nauki z innych, polskich ośrodków naukowych, a na odwiedzających czekać fascynujące wykłady popularnonaukowe dotyczące m.in. najciekawszych polskich znalezisk paleontologicznych. Na stoiskach piknikowych czekać będą liczne atrakcje związane z tematyką geologii i paleontologii, ale także i innych pokrewnych dziedzin nauki. Śmiałkowie będą także mieli możliwość wypróbowania swoich zdolności myśliwskich przy wykorzystaniu replik broni prehistorycznej.

Pikniku planowany jest szereg aktywności, m.in.:
• pokaz filmu
• tworzenie malowideł naskalnych z wykorzystaniem prawdziwych, barwnych skał i minerałów
• wykłady dotyczące wielkich ssaków plejstocenu oraz innych fascynujących odkryć paleontologicznych
• oprowadzanie po wystawie megafauny plejstoceńskiej
• spotkania z dr Gwidonem Jakubowskim, odkrywcą warszawskiego słonia leśnego oraz szkieletu tarbozaura z pustyni Gobi
• prezentacje preparatów w mikroskopie optycznym
• nauka strzelania z łuku
• i wiele innych…
Typ spotkania: 
Dedykowane: 
Język: 
Termin: 
niedziela, 29 Września, 2024 - 10:00
Czas trwania: 
360 minut
Opis skrócony: 
Na pikniku z Gwidonem, na uczestników czekają liczne atrakcje i ciekawostki ze świata bursztynu, minerałów, skał oraz skamieniałości, takich jak kości słonia leśnego znalezionego w Warszawie!
Miejsce spotkania: 
Al. Na Skarpie 20/26 i 27
00-488 Warszawa

©2024 Festiwal Nauki