Dobre wykresy, słabsze wykresy i manipulacje – czyli o wizualizacji danych, Napoleonie i wyborach

Numer: 
815

W dzisiejszych czasach możemy bez problemu sięgnąć po liczby / dane statystyczne, żeby dowiedzieć się więcej na temat interesującego nas zagadnienia. Często te dane przedstawiane są w formie graficznej – za pomocą wykresów. Niektóre wykresy jednoznacznie prezentują dane, inne sprawiają nam trudności w odbiorze informacji. Czasem możemy być nawet przez nie zmanipulowani – w sposób zamierzony lub nie.

Na tej lekcji festiwalowej porozmawiamy właśnie o różnych typach wykresów, o różnych przykładach dobrych i gorszych wykresów, a nawet tych wykresów, które można uznać za manipulacje. Zapoznamy się z wybranymi kilkoma historycznymi wykresami, w tym z wizualizacją marszu wojsk Napoleona na Moskwę, ale także wykresami, dzięki którym ocalono wiele ludzkich żyć. Sięgniemy też po przykłady współczesnych dobrych wizualizacji danych, które powstają z wykorzystaniem komputerów, a nie pióra i atramentu jak kilkaset lat temu. Uczestnicy lekcji będą zachęcani do dyskusji nad jakością przedstawianych wizualizacji i propozycją własnych pomysłów wizualizacji danych.

Język: 
Typ szkoły i dziedzina: 
Termin: 
czwartek, 26 Września, 2024 - 12:00
piątek, 27 Września, 2024 - 11:00
Czas trwania: 
45 minut
Opis skrócony: 
Czy można zwizualizować marsz wojsk Napoleona na Moskwę? Tak - zrobiono to już 150 lat temu i jest to jeden z najlepszych wykresów statystycznych w historii wizualizacji danych.
dr
Maja
Rynko
Miejsce spotkania: 
al. Niepodległości 162
02-554 Warszawa
Stacjonarne

©2024 Festiwal Nauki