Marhaban ‒ minirozmówki oraz wprowadzenie do pisma i fonetyki arabskiej

Numer: 
851

Język arabski jest językiem urzędowym w ponad dwudziestu krajach oraz jednym z sześciu oficjalnych języków ONZ. Liczbę jego rodzimych użytkowników ‒ posługujących się na co dzień rozmaitymi odmianami dialektalnymi i mieszkających przede wszystkim na Bliskim Wschodzie i w Północnej Afryce ‒ szacuje się na 360 mln. Różny poziom znajomości języka arabskiego prezentują również niearabscy muzułmanie. Język arabski jest zatem kluczem do poznania nie tylko bogatej kultury arabskiej, lecz także różnorodnych kultur muzułmańskich, zarówno w ich wymiarze historycznym, jak i współczesnym. Bez znajomości języka arabskiego nie sposób także zrozumieć skomplikowanej sytuacji politycznej, społecznej i gospodarczej na Bliskim Wschodzie i w Północnej Afryce, o której polskie media donoszą często w upraszczający, a czasami wręcz nierzetelny sposób.

Celem lekcji jest uświadomienie słuchaczom specyficznej sytuacji językowej w świecie arabskim, jak również zapoznanie ich z najpopularniejszymi zwrotami w arabskim języku literackim oraz jego wybranych dialektach. Te swoiste minirozmówki staną się punktem wyjścia dla zaprezentowania podstawowych informacji na temat pisma i fonetyki arabskiej, z uwzględnieniem jej geograficznego zróżnicowania.

Język: 
Typ szkoły i dziedzina: 
Forma: 
Termin: 
wtorek, 24 Września, 2024 - 11:00
Czas trwania: 
45 minut
Opis skrócony: 
Celem lekcji jest zapoznanie słuchaczy z najpopularniejszymi zwrotami w arabskim języku literackim oraz jego wybranych dialektach, a także wprowadzenie do pisma i fonetyki arabskiej.
Organizator: 
Katedra Arabistyki i Islamistyki
mgr
Joanna
Musiatewicz
mgr
Dalia
Nazmi
Miejsce spotkania: 
ul. Krakowskie Przedmieście 26/28
00-927 Warszawa
Kampus Główny UW, Budynek Porektorski
Stacjonarne

©2024 Festiwal Nauki