Czy w Peru mówi się po persku?

Lekcja będzie polegać na interakcji pomiędzy prowadzącymi a uczniami. Uczesntcy będą uczestniczyć w rozwiązywaniu problemów, zadanych w zajmujący i zabawny sposób. Będzie też rozbrajanie stereotypów dotyczących języka perskiego i jego użytkowników. Podkreślanie analogii między perskim a polskim i pozostałymi językami europejskimi. Także uwagi o kontaktach językowych Polaków i Persów w przeszłości. Zwięzły opis głównych zasad języka perskiego, trochę słówek i krótkich zwrotów, przydatnych na co dzień (powitanie, przedstawienie się, liczenie do dziesięciu, zwroty grzecznościowe). Sprytne sposoby na szybkie nauczenie się dźwięków języka perskiego niewystępujących w polskim. Trochę informacji o perskim slangu szkolnym z Iranu. Zwrócenie uwagi na elementy mowy ciała i gestykulacji różnej od polskiej. Wszystko ilustrowane próbkami pisma i kaligrafii. Celem będzie oswojenie z językiem oddalonej i egzotycznej cywilizacji, jednak bliskim nam ze względu na wspólne korzenie i liczne kontakty w przeszłości. Zastosowanie prezentacji i działań aktywizujących z wykorzystaniem pomocy dydaktycznych.

Język:
Typ szkoły i dziedzina:
wtorek, 24 Września, 2024 - 13:00
Lekcja pokaże relatywną bliskość i pokrewieństwo języków perskiego i polskiego, pomimo dzielącego je muru egzotyki. Nauczymy prostych zwrotów i podstawowej gestykulacji mowy ciała.
Organizator:
Zakład Iranistyki