Chirurgia minimalnie inwazyjna, jak można zrobić dużą operację bez otwierania jam ciała

Numer: 
303

W trakcie warsztatów pokażemy, jak wykonuje się operacje laparoskopowo. Żeby lepiej doświadczyć, jak wygląda praca chirurga, będziecie mogli Państwo poćwiczyć na zaawansowanych symulatorach, które służą do nauki chirurgii laparoskopowej. Pozwoli to Wam samemu zmierzyć się z trudnościami, które każdy chirurg musi pokonać w trakcie nauki.  
Wielu chirurgów przez lata marzyło i ciężko pracowało, żeby zmienić oblicze chirurgii. Aby była bezpieczniejsza dla pacjentów a leczenie jak najskuteczniejsze. W 1987 roku Philippe Mouret, francuski chirurg pracujący w Lyonie przeprowadził pierwszą cholecystektomię laparoskopową. Operację, która zrewolucjonizowała oblicze całej chirurgii i rozpoczęła erę chirurgii minimalnego dostępu…
W dużej liczbie zabiegów chirurgicznych najbardziej obciążającą częścią operacji dla pacjenta jest cięcie powłok – droga, którą chirurg musi pokonać, żeby mógł dostać się do miejsca operowanego. Najważniejszą zaletą operacji laparoskopowych jest mniejszy uraz powłok. W trakcie operacji wideochirurgicznych najczęściej wykonuje się 3-4 niewielkie nacięcia w powłokach, przez które zakłada się porty i pracuje narzędziami oglądając obraz pola operacyjnego na monitorze.   
W trakcie operacji laparoskopowych pojawiają się dodatkowe trudności. Chirurg obserwując pracę w polu operacyjnym na monitorze, ma trudności z oceną odległości pomiędzy poszczególnymi strukturami. Nie ma możliwości bezpośredniego dotyku tkanek i narządów, ograniczona jest swoboda ruchów narzędzi laparoskopowych. Te nowe problemy spowodowały zmianę sposobu nauki chirurgii.              
W 2018 roku nasz projekt Program Wszechstronnego Szkolenia w Wideochirurgii (chirurgii minimalnego dostępu) w oparciu o Zaawansowane Techniki Symulacji Medycznej, wygrał konkurs organizowany przez Ministerstwo Zdrowia. Utworzyliśmy  Pracownię Symulacji wyposażoną w zaawansowane symulatory wideochirurgiczne z wirtualną rzeczywistością, z technologią czucia dotyku zapewniającą realistyczne odczucia jak podczas rzeczywistej operacji.

Typ spotkania: 
Dziedzina: 
Forma: 
Dedykowane: 
Język: 
Termin: 
piątek, 27 Września, 2024 - 17:00
Czas trwania: 
60 minut
Opis skrócony: 
Pokażemy jak wykonuje się operacje laparoskopowo. Żeby lepiej doświadczyć, jak wygląda praca chirurga, będziecie mogli Państwo poćwiczyć na zaawansowanych symulatorach, które służą do nauki chirurgii.
Dodatkowe informacje: 
Zapisy od 16 IX pod adresem: nauka@ipczd.pl
Organizator: 
Oddział Chirurgii Ogólnej
dr n. med.
Marek
Stefanowicz
dr n. med.
Adam
Kowalski
dr n. med.
Grzegorz
Kowalewski
Miejsce spotkania: 
Al. Dzieci Polskich 20
04-730 Warszawa
Pracownia Symulacji SIMVID, budynek F

©2024 Festiwal Nauki