Magnetyczny rezonans jądrowy jako wgląd w świat cząsteczek

Numer: 
247

Świat chemików kręci się często wokół białych proszków i przezroczystych płynów. Co jeśli nie jesteśmy pewni, co dokładnie jest w probówce? Jak sprawdzić (bez niszczenia próbki) czy udało nam się zsyntetyzować pożądany związek? 

Nieinwazyjnych technik jest tylko kilka i jedną z nich (szeroko wykorzystywaną) jest spektroskopia magnetycznego rezonansu jądrowego (NMR). Z jej pomocą można z łatwością odróżnić związki o tym samym wzorze sumarycznym, np. ustalić czy w probówce mamy propanal, propanon czy alkohol propenowy. NMR to potężne narzędzie, które umożliwia nam identyfikację związków i badanie struktur przestrzennych cząsteczek, jak również badanie oddziaływań, dyfuzji czy monitorowanie reakcji.  

Spotkanie będzie podzielone na trzy części: 
- krótką prezentację w czasie której uczestnicy poznają podstawy zjawiska NMR i dowiedzą się, w jaki sposób badamy próbki ciekłe w tej technice,  
- wycieczkę po laboratorium Nowych Metod Spektroskopii Magnetycznego Rezonansu Jądrowego i pomiar widma NMR prostej substancji organicznej,  
- wspólną analizę prostych widm prowadzącą do identyfikacji kilku związków.

Typ spotkania: 
Dziedzina: 
Dedykowane: 
Język: 
Termin: 
czwartek, 26 Września, 2024 - 15:00
Czas trwania: 
120 minut
Opis skrócony: 
Uczestnicy w praktyce dowiedzą się jak można identyfikować proste związki organiczne związki za pomocą spektroskopii magnetycznego rezonansu jądrowego.
Dodatkowe informacje: 
Zapisy od 16 IX pod adresem: p.bartosinska-marzec@uw.edu.pl. Wymagana jest podstawowa wiedza o budowie prostych związków organicznych.
mgr
Paulina
Bartosińska-Marzec
mgr inż.
Bartłomiej
Banaś
Miejsce spotkania: 
ul. Żwirki i Wigury 101
02-089 Warszawa
Budynek Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych Uniwersytetu Warszawskiego, spotkanie w holu głównym przy portierni.

©2024 Festiwal Nauki