Pierwsza pomoc dla psa – trening medyczny dla dzieci

Numer: 
611

Chyba każdy rodzic zna problem lęku dzieci przed badaniem lekarskim. Niektóre maluchy reagują wręcz histerią i paniką na samo wspomnienie, że czeka je badanie lekarskie lub np. pobranie krwi. Mniej więcej do 6 roku życia dzieci mają prawo przeżywać nadmiernie każde osłuchanie przez pediatrę czy oglądanie gardła. Z czego wynika lęk dziecka przed lekarzem? Przede wszystkim z lęku przed nieznanym. Dlatego trening medyczny to wspaniała forma oswajania, przygotowania i pokazania tego co było do tej pory nieznane i wydawało się straszne, a w połączeniu z udziałem  psa (zajęcia w formie dogoterapii) rozładowuje stres, przełamują lęki, rozwijaja funkcję poznawcze, stymuluje zmysły oraz ćwiczy koncentrację. Warsztaty mają na celu przybliżenie i oswojenie z tematem szeroko pojętych procedur medycznych, na które dzieci często reagują lekiem. Poprzez możliwość nauki pierwszej pomocy na żywym psie i fantomie dzieci będą mogły oswoić się ze sprzętem medycznym: stetoskop, strzykawka, ciśnieniomierz, otoskop, bandaż, plaster, venflon oraz z takimi czynnościami jak: osłuchanie serca i płuc, zakładanie opatrunków, sprawdzenie tętna, przeprowadzenie masażu serca czy sztucznego oddychania. Dogoterapia uczy samodzielności i odpowiedzialności za siebie i psa. Wpływa na stan emocjonalny, łagodzi stres i relaksuje. Lekcje z psem uczą również tolerancji do innych i akceptacji samych siebie. Zajęcia z psem i na temat psa uczą szacunku, troski, empatii w stosunku do zwierząt i ludzi. Ponad to w czasie spotkania dzieci dowiedzą się czym jest mowa ciała psa czyli najważniejsze sygnały: strach, agresja, chęć zabawy.  Zajęcia będą odbywać się w formie AAA (animal assisted activity) czyli spotkania z psem w formie spontanicznej bez scenariusza narzuconego z góry.

Język: 
Termin: 
wtorek, 24 Września, 2024 - 12:00
Czas trwania: 
45 minut
Opis skrócony: 
Zapoznanie dzieci z zabiegami lekarsko-weterynaryjnymi poprzez naukę pierwszej pomocy na żywym psie i fantomie.
dr n. wet.
Katarzyna
Olbrych
Miejsce spotkania: 
ul. Nowoursunowska 159
02-787 Warszawa
Budynek 24, parter, Katedra Nauk Morfologicznych, Zakład Anatomii Porównawczej i Klinicznej,
Stacjonarne

Komentarze

Proszę o zapisanie warsztatów dla 34 uczniów i 4 opiekunów. Szkoła Podstawowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Zamieniu.

Proszę o zapisanie warsztatów dla 34 uczniów i 4 opiekunów. Szkoła Podstawowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Zamieniu.

©2024 Festiwal Nauki