W laboratorium inżyniera materiałowego

Numer: 
784

Dzięki badaniom właściwości materiałów, inżynierowie materiałowi przyczyniają się do tworzenia nowych i lepszych materiałów, które znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach - w lotnictwie, energetyce, medycynie, kosmonautyce i wielu innych.

Uczniowie wezmą udział warsztatach:

I  Korozja – nieoczekiwana przyjaciółka konstrukcji
W trakcie zajęć uczestnicy poszukają odpowiedzi na pytania: Jak wykorzystać korozję do rzeźbienia w metalu? Dlaczego na statkach i platformach wiertniczych stosuje się płytki z korodujących metali? Po co w zbiornikach wody pitnej znajduje się pręt z magnezu? Czy korozja implantów w ciele ludzkim może pomóc naszemu zdrowiu?
Uczniowie będą mogli własnoręcznie wytrawić wzór na płytce stalowej, przygotować układ ochrony przed korozją oraz zapoznać się z elementami konstrukcyjnymi, których jedynym zadaniem jest uleganie zjawisku korozji.

II Mikroskop cyfrowy – świat makro
Czy druk na banknocie, który masz w portfelu może być niedoskonały? Jak perfekcyjnie zbudowane jest oko ważki? Uczestnicy warsztatu przekonają się, jakie możliwości inżynierom oferuje cyfrowy mikroskop japońskiej firmy Keyence, który prezentuje niecodzienne połączenie nowoczesnej optyki, najnowszej elektroniki i innowacyjnego oprogramowania.

III Szkło metaliczne – zamrożona ciecz
Podczas zajęć  uczestnicy zobaczą jak wytwarza się metal o strukturze amorficznej, a także dowiedzą się, jakie wybrane właściwości posiada szybkochłodzony stop.

 

Język: 
Termin: 
poniedziałek, 23 Września, 2024 - 13:00
wtorek, 24 Września, 2024 - 13:00
środa, 25 Września, 2024 - 13:00
Czas trwania: 
90 minut
Opis skrócony: 
Zajęcia w formie warsztatów dla uczniów przybliżające zagadnienia, z którymi mierzą się inżynierowie materiałowi.
Dodatkowe informacje: 
Klasa zostanie podzielona na trzy grupy, każda z nich weźmie udział w trzech warsztatach.
dr inż.
Agnieszka
Brojanowska
dr inż.
Tomasz
Borowski
dr inż.
Maciej
Kowalczyk
dr inż.
Grzegorz
Cieślak
Miejsce spotkania: 
ul. Wołoska 141
02-507 Warszawa
Stacjonarne

©2024 Festiwal Nauki