Ekologia oczami fizyka

Numer: 
321

Gdy w 2018 r. na Festiwalu Nauki mówiłem o ponurych konsekwencjach skażenia środowiska naturalnego w Polsce i na Świecie nie spodziewałem się, że przez te osiem lat wiele zmieniło się na gorsze. Wciąż rośnie emisja gazu cieplarnianego (na szczęście poza Unią Europejską), a dodatkowo pojawiły się nowe zagrożenia, na przykład zagrożenia wynikające z gigantycznej produkcji przedmiotów plastykowych. Pokażę następstwa masowego stosowania plastyku dla skażenia wody. W jego wyniku pojawiła się nowa jednostka chorobowa – plastykoza. Woda skażona jest także nadużywanymi lekarstwami.

W wykładzie powiem także o możliwych zagrożeniach związanych z rozwojem nanotechnologii. Ponownie „nauka poszła w las” ponieważ choroba zwana srebrzycą znana była już w średniowieczu, a mimo to doprowadziliśmy do niekontrolowanego użycia nanosrebra w wielu produktach. Kolejne niepokojące dane dotyczą między innymi grafenu, nanocząstek TiO2 (komponent między innymi farb), etc... Często wprowadzamy nowe technologie i produkty bez dokładnego zbadania ich szkodliwości. Tragicznym przykładem jest tutaj masowe stosowanie eternitu, choć pierwsze dane o szkodliwości tego materiału dostępne były wiele lat temu!

Kolejnym tematem który planuję poruszyć, jest rozwój technologi atomowych. W Polsce planuje się budowę elektrowni atomowych, co często kojarzone jest (przez nieuków i demagogów!) z konsekwencjami skażenia po eksplozji elektrowni atomowej w Czarnobylu. Może warto jednak zaznaczyć, że głównym źródłem skażenia radioaktywnego w Polsce są elektrownie węglowe. Podam odpowiednie dane dotyczące tego skażenia. Te elektrownie są ponadto źródłem skażenia metalami cieżkimi takimi jak rtęć, ołów, etc... To swojego rodzaju hipokryzja, że zabroniono używania rtęciowych termometrów, a z drugiej strony toleruje się gigantyczną emisję rtęci do powietrza z elektrowni węglowych!

Typ spotkania: 
Dziedzina: 
Forma: 
Dedykowane: 
Język: 
Termin: 
sobota, 26 Września, 2026 - 14:00 do 15:00
Opis skrócony: 
Ekologia oczami fizyka: od plastykozy i nanotechnologii po energetykę jądrową i węglową – o rzeczywistych źródłach zanieczyszczeń i wyzwaniach przyszłości.
Zapisy: 
Nie
prof. dr hab.
Marek
Godlewski
Miejsce spotkania: 
Al. Lotników 32/46
02-668 Warszawa

Audytorium

©2026 Festiwal Nauki