ODWOŁANE_Dlaczego w Polsce tak długo nie było feminizmu? I czy rzeczywiście go nie było?

Numer: 
388

Punktem wyjścia dla naszej dyskusji będzie zapis debaty zorganizowanej w 1996 r. przez „Pełnym Głosem” – periodyk wydawany przez Fundację Kobiecą eFka w Krakowie. Biorące w niej udział naukowczynie, publicystki i działaczki feministyczne zgodnie twierdziły, że w połowie lat 90-tych feminizm w Polsce był „na wczesnym etapie organizacji ruchu”. Mówiono o braku świadomości feministycznej kobiet w Polsce, o ich powszechnej niechęci do organizowania się w sferze publicznej. Winę za polityczną bierność kobiet składano na karb dziedzictwa PRL-u i ówczesnej „niedokończonej emancypacji”.
Refleksja nad dorobkiem ruchów kobiecych w okresie 1945-1989, nad obecnością wątków feministycznych w sztuce, literaturze i debacie naukowej jest dziełem dopiero ostatniego dziesięciolecia. Powoli rewiduje się przekonanie, że feminizm przyszedł do Polski wraz z transformacją ustrojową i był ideą przyniesioną z zewnątrz, przede wszystkim ze Stanów Zjednoczonych.
Nasza dyskusja ma być głosem w tej debacie. Zaczniemy ją od pytania: co to jest feminizm, czy można mówić o feminizmie w warunkach, w których nie istniały oddolne organizacje i ruchy społeczne?  Następnie będziemy się zastanawiać nad obecnością refleksji feministycznej w Polsce przed 1980 rokiem. Będziemy jej szukać w publicystyce magazynów kobiecych, w pracach socjologicznych, w twórczości plastycznej i literackiej. Skupimy się jednak na latach 80-tych i 90-tych. Wychodzimy z założenia,  że narodziny „Solidarności” i pojawienie się „alternatywnej sfery publicznej” pozwoliło na publiczne wyartykułowanie postulatów feministycznych. Będziemy rozmawiać o pierwszych otwarcie feministycznych inicjatywach, o pojawieniu się seminariów naukowych poświęconych kwestiom płci kulturowej, o anarchofeminizmie, o „literaturze menstruacyjnej”, o feministycznej sztuce i o feministycznych organizacjach. Przy okazji opowiemy o naszym projekcje „We Change the World/Zmieniamy Świat” poświęconym dokumentowaniu ruchów kobiecych w Polsce w latach 1980-2004.  W dyskusji wypowiedzą się badaczki zaangażowane w projekt, następnie zaprosimy do niej osoby z publiczności.

Typ spotkania: 
Forma: 
Dedykowane: 
Język: 
Termin: 
sobota, 28 Września, 2024 - 15:00
Czas trwania: 
90 minut
Opis skrócony: 
Podyskutujmy o tym, czy w Polsce był feminizm
prof.
Katarzyna
Stańczak-Wiślicz (prowadzenie)
Miejsce spotkania: 
ul. Nowy Świat 72
00-330 Warszawa
Pałac Staszica, sala 144 im. Adama Mickiewicza, I piętro

©2024 Festiwal Nauki