Zapytaj Fizyka: Od kondensatu Bosego-Einsteina do sztucznych sieci neuronowych

Numer: 
255

Czy możemy wyobrazić sobie, że kwantowe ciecze światła i sztuczne neurony, pozornie oddzielone obszary fizyki, mogą kiedyś połączyć się i zmienić naszą zdolność do przetwarzania informacji? Przedstawię Wam fascynujący świat tych dwóch dziedzin i zastanowimy się nad ich potencjalnymi połączeniami oraz konsekwencjami dla przyszłych technologii.

Każdy zna cztery podstawowe stany materii: gaz, ciecz, ciało stałe, plazma. Niewielu jednak wie, że fundamentem wielu zjawisk na poziomie kwantowym jest stan znany jako kondensat Bosego-Einsteina. To stan, w którym cząstki o specyficznych cechach, zwane bozonami, stają się całkowicie nierozróżnialne i zachowują się jak makroskopowa fala materii. Przejście fazowe do tego stanu jest procesem nieliniowym. Dla pewnych typów bozonów, cząstek złożonych częściowo z materii i częściowo ze światła, tak zwanych ubranych fotonów, towarzyszy temu silna emisja światła przypominająca światło laserowe. Takie zjawiska mogą znaleźć zastosowanie w nieliniowym przetwarzaniu informacji.

Sztuczne sieci neuronowe symulują działanie ludzkiego mózgu. Ich zdolność do rozpoznawania wzorców jest wzmocniona dzięki zastosowaniu zjawisk nieliniowych. W tym wykładzie
zaproponujemy wykorzystanie kwantowych zjawisk, takich jak kondensat Bosego-Einsteina i zastanowimy się, jak te zaawansowane stany materii mogą przydać się w przetwarzaniu informacji.

Typ spotkania: 
Dziedzina: 
Forma: 
Dedykowane: 
Język: 
Termin: 
czwartek, 26 Września, 2024 - 18:00
Czas trwania: 
90 minut
Opis skrócony: 
Czy kwantowe ciecze światła i sztuczne sieci neuronowe można połączyć w jednej technologii? Pokażę jak kondensat Bosego-Einsteina ubranych fotonów, można użyć do nieliniowego przetwarzania informacji.
Dodatkowe informacje: 
„Zapytaj fizyka” - seria wykładów popularnonaukowych
dr hab.
Barbara
Piętka, prof. UW
Miejsce spotkania: 
ul. Pasteura 5
02-093 Warszawa
główne wejście do budynku z rogu ulic Pasteura i Pogorzelskiego, sala 0.03 i 0.03a, parter
Nagranie
Online

©2024 Festiwal Nauki